Embargo na izvoz oružja u Libiju bez efekta – gde je tu Srbija
Erik Prins (Erik Prince), saradnik bivšeg predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, i vlasnik ozloglašene vojne kompanije, odnosno privatne vojske, Blekvoter, prekršio je embargo Ujedinjenih nacija na isporuku oružja za Libiju, utvrdili su istraživači UN-a u izveštaju koji su američki mediji detaljno objavili u februaru ove godine.
Poverljivi izveštaj Saveta bezbednosti ukazuje na to da je Prins dodelio naoružanje i vojne snage na raspolaganje Kalifi Haftaru, koji je, nakon svrgavanja Muamera Gadafija, postao vrhovni komandant dela libijske kopnene vojske kao i da se 2019. godine, borio za svrgavanje libijske vlade priznate od UN-a. Međutim, pojedini mediji navode da misija podrške Kalifi Haftaru ipak nije uspela.
Operacija je navodno bila vredna 80 miliona dolara i uključivala je planove za formiranje odreda koji bi se bavio praćenjem i ubistvima oficira i zapovednika koji su protivnici Haftara, uključujući i neke koji su državljani Evropske unije.
Prema pisanju Njujork tajmsa, Erika Prinsa je 2010. godine, angažovao Mohamed bin Zajed, prestolonaslednik i de fakto vladar UAE, da formira jedinicu od 800 boraca poreklom iz hrišćanskih zemalja koji bi služili kao njegova lična garda. Konrtoverzni bisznismen i vojskovođa još uvek živi u Abu Dabiju odakle vodi svoje poslovanje.
Ujedinjeni Arapski Emirati inače otvoreno podržavaju feldmaršala Haftara kako vojno, tako i finansijski.
Da li Srbija narušava međunarodni pravni poredak i time sebi kopa jamu?
Ujedinjeni Arapski Emirati, ipak nisu jedina država koja narušava međunarodni poredak kršenjem embarga UN. U vezu sa nelegalnom trgovinom oružjem sa Libijom, dovodi se i Srbija.
Sadašnja potpredsednica Stranke slobode i pravde, MarinikaTepić se novembra 2019. godine osvrnula na održani sastanak Srbije i Libije iz 2013. godine i iznela niz tvrdnji o saradnji i sastanku visokih zvaničnika dveju država.
Tepić je tada tvrdila da je tadašnji ministar odbrane Aleksandar Vučić, tokom međudržavnog sastanka Srbije i Libije lično zahtevao da u državnu delegaciju Srbije uključi trgovca oružjem SlobodanaTešića, van protokola. Dodala je da se Slobodan Tešić upravo tada nalazio na crnoj listi UN-a, zbog sumnjive trgovine oružjem, a da je Vučić posredovao između Tešića i državnog rukovodstva Libije prilikom potpisivanja 149 miliona dolara vrednog ugovora o izvozu oružja.
Delegaciju Libije na tom sastanku predvodio je general Halid Al Šarif za koga se ispostavilo da je bivši pripadnik Al Kaide. Javnost je za ovo saznala tek dve godine nakon sastanka sa našom delegacijom. Naime, novinari iz Bosne i Hercegovine, Avdo Avdić i Dabor Obrdalj su 2015. godine objavili, pozivajući se na izveštaj Ujedinjenih nacija da je oružje sa Balkana završilo u rukama terorista i da je Halid Al Šarif dugogodišnji Al Kaidin zvaničnik koji se, rame uz rame s talibanima, borio i u Avganistanu.
– Izvoznik je bila srpska državna kompanija Jugoimport, a krajnji korisnik Ministarstvo odbrane Libije – rekao je tada Stevan Nikčević, tadašnji državni sekretar Ministarstva trgovine Srbije. On se nije mogao setiti da li je potpisnik bio i Halid Šarif, ali je tvrdio da su svi dokumenti išli na proveru Komitetu za sankcije UN-a i da je izdavač sertifikata bio merodavan, stoji u tekstu dvojice novinara. Ipak, verovatnoća da je Nikčevićeva tvrdnja tačna je izuzetno niska, budući da su Ujedinjenje nacije embargo uvele dve godine pre ovogsastanka – 2011.
U izveštaju Ujedinjenih nacija iz februara 2015. godine, Tešić je direktno označen kao nosilac navodnog Jugoimportovog posla u Libiji. Ispostavlja se da je u julu 2013. godine preko Belorusije Tešićeva firma “Karso” isporučila u Libiju više od 3.000 tona municije raznih kalibara. Potvrdu o krajnjem korisniku potpisao je Kalid Al Šarif. Deo municije, zaključili su istražitelji UN-a, završio je u rukama autonomnih oružanih grupa u Libiji od kojih su neke u direktnoj vezi sa terorističkim organizacijama.
Istinomer 13. 11. 2019.
– Karso Ltd., kompanija registrovana na Kipru, u poslednje dve godine posredovala je u sklapanju brojnih ugovora o prodaji oružja između različitih kompanija i libijskih vlasti. O transferima u vezi s tim ugovorima obaveštavale su Belorusija i Srbija. Predstavnik Karsoa, Slobodan Tešić, državljanin Srbije, u nekoliko navrata je putovao u Libiju tokom 2013. godine, kako bi se sastao s predstavnicima Ministarstva odbrane. U tom periodu Slobodan Tešić je bio pod zabranom putovanja u skladu sa rezolucijom 1521 (2003.) koja se odnosi na Liberiju – pišu Avdić i Obrdalj.
U zvaničnom saopštenju Ujedinjenih Nacija iz prošlog meseca stoji da je embargo na trgovinu oružjem sa Libijom potpuno neefektivan, te da civili, migranti i azilanti i dalje ispaštaju usled široko rasprostranjenog zlostavljanja i narušavanja ljudskih prava, a šverc goriva i naouružanja nastavlja.
Srbija je, ukoliko je sve navedeno tačno, aktivni učesnik u kršenju embarga UN, na čije se rezolucije aktivno oslanja po pitanju svog teritorijalnog integriteta. Da li to što aktuelni državni vrh strateške poteze donosi u skladu sa interesom krupnog kapitala i osoba sa međunarodnih poternica može dugoročno imati negativan efekat na spoljnu politiku Srbije, a time i sugurnost njenih građana?
Izvor: Serbia Media Group
_______________________________________________________________________________