EU u Srbiji ustanovila nagradu koja nosi ime Dobrile Vasiljević Smiljanić
Po Dobrili Smiljanić Vasiljević, koja je od ručno pletenih džempera u Sirogojnu napravila svetski modni brend i zalagala se za emancipaciju žena na selu, nazvana je nagrada koju će od naredne godine dodeljivati Delegacija Evropske unije u Srbiji.
Nagrada „Dobrila“ će se, kako je saopštila je Delegacija EU u Srbiji, dodeljivati 8. marta na Međunarodni dan žena, „svake godine pojedinkama i pojedincima, organizacijama i institucijama za njihov doprinos definisanju i podržavanju emancipatorskih praksi u zajednicama i osnaživanju žena“.
Nagrada nosi ime po Dobrili Vasiljević Smiljanić koja je, dodaje se, „prepoznala osnažujući potencijal tradicionalno ženske veštine, žene koja je svoj radni vek posvetila osvajanju ekonomske i društvene jednakosti žena u ruralnim oblastima Zlatibora“.
– Dobrila Vasiljević Smiljanić, pionirka i borkinja za emancipaciju, bila je i ostala inspiracija, a ova nagrada samo dodatno ističe današnji značaj njenog rada i ostvarenih rezultata – piše u obrazloženju.
Nagrada je predstavljena 8. marta u Etnografskom muzeju u Beogradu. Na svečanosti tim povodom, Dobrili je pripala plaketa za životno delo u osnaživanju žena. Ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre je to priznanje uručio njenim unucima Dunji i Grigoriju Smiljaniću.
– Dobrila je prepoznala osnažujući potencijal tradicionalno ženske veštine i svoj radni vek je posvetila osvajanju ekonomske i društvene jednakosti žena na selu zlatiborskog regiona. Ona je pionirka i prava šampionka emancipacije. Ovom nagradom želimo da joj odamo počast i da nastavimo da prepoznajemo značaj njenog nasleđa u savremenom životu – kazao je Žiofre i istakao da je „njen rad primer za izgradnju zajednice, solidarnosti, inkluzivnosti i rodne ravnopravnosti koju zastupa Evropska unija“.
Na istoj svečanosti, predstavljen je prevod monografije „Dobrila” na engleski jezik, književnika i novinara iz Užica Zorana Jeremića.
Svečanosti su prisustvovali Maja Gojković, potpredsednica Vlade, ministarka kulture i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, Svetlana Ćaldović, drektorka Muzeja na otvorenom Staro selo Sirogojno, predstavnici međunarodnih i domaćih institucija i organizacija, kulturnog i javnog života.
Svetski brend
Dobrila Vasiljević Smiljanić ne samo što je prepoznala tradicionalnu sklonost zlatiborskih žena da se bave izradom odevnih i upotrebnih predmeta od vune, već je 1963. godine pokrenula formiranje pogona domaće radinosti u okviru Zemljoradničke zadruge. Ručni radovi, kako je rečeno, nastali u okviru ove jedinstvene organizacije, u koju je do 1991. godine bilo uključeno oko 2.500 žena iz užičkog kraja, ubrzo su postali prepoznatljivi na domaćem i inostranom tržištu. Tokom trideset godina, unikatni predmeti od vune bili su izlagani u svim republikama bivše SFRJ, zatim u Parizu, Briselu, Kopenhagenu, Diseldorfu, Moskvi, Rimu, na sajmu mode u Lionu i na sajmu zanatstva u Minhenu.
______________________________________________________________