Evropska komesarka za mobilnost i transport Violeta Bulc u poseti Beogradu
Evropska komesarka za mobilnost i transport Violeta Bulc boravi u Beogradu 12. i 13. septembra 2019. godine kako bi otvorila Stalni sekretarijat transportne zajednice sa predsednicom Vlade Republike Srbije Anom Brnabić i potpredsednicom Vlade Zoranom Mihajlović.
Sekreterijat je međunarodna organizacija koju čine Evropska unija i šest partnera sa Zapadnog Balkana – Republika Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo*, Republika Severna Makedonija, Crna Gora i Republika Srbija, i prva je međunarodna organizacija sa sedištem u Beogradu.
Stalni sekretarijat trasnsportne zajednice služiće za to da Zapadni Balkan usklađeno brže napreduje ka standardima Evropske unije u ovoj oblasti, sa ambicijom da saobraćaj i povezanost budu brži, sigurniji i efikasniji, kako u regionu, tako i sa Evropskom unijom. Ova institucija komplementarna je sa finansijskom pomoći koju Evropska unija pruža Zapadnom Balkanu – kao najveći investitor i partner u regionu. Samo za Srbiju, tekuća i planirana finansijska pomoć EU u grantovima i kreditima za transportni sektor iznosi više od 2,5 milijarde evra.
Pored otvaranja Sekretarijata, komesarka Bulc prisustvovaće potpisivanju grantova i kredita EU za izgradnju „Autoputa mira“ između Niša i Merdara, a učestvovaće i na okruglom stolu „Woman in Transport – Kako privući više žena u transportni sektor“ i seminaru „Kako Transportna zajednica može doneti korist transportnim preduzećima i poboljšati mobilnost ljudi na Zapadnom Balkanu„.
Transportna zajednica je međunarodna organizacija sastavljena od EU i šest partnera sa Zapadnog Balkana (Republika Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo*, Republika Severna Makedonija, Crna Gora i Republika Srbija). Ključni cilj je da se tržišna pravila, principi i politike EU u ovoj oblasti primene na Zapadnom Balkanu u pravno obvezujućim okvirima.
Bazirana na Transportnoj opservatoriji za jugoistočnu Evropu (SEETO), organizacija je osnovana Ugovorom o osnivanju Transportne zajednice, koji je potpisan 12. jula 2017. u Trstu (Italija) i ratifikovan je od strane svih partnera (Odluka Saveta EU 2019/392). Primenjuje se u području putnog, železničkog, unutrašnjeg plovnog i pomorskog saobraćaja, a takođe ima za cilj razvoj transportne mreže između EU i šest partnera sa Zapadnog Balkana.
Transportna zajednica zasnivaće se na progresivnoj integraciji transportnih tržišta Zapadnog Balkana u transportno tržište EU na osnovu relevantnih pravnih tekovina EU, uključujući i oblasti tehničkih standarda, interoperabilnosti, bezbednosti, sigurnosti, upravljanja saobraćajem, socijalne politike, javnih nabavki i životne sredine.
Transportna zajednica će razviti trajni plan rada na razvoju indikativnog proširenja TEN-T sveobuhvatnih i osnovnih mreža (objedinjeni program EU projekata u oblasti transporta) na Zapadni Balkan, identifikujući prioritetne projekte od regionalnog značaja, koji će doprineti uravnoteženom održivom razvoju u smislu ekonomije, prostornog okruženja, integracija, uticaj na životnu sredinu i društvo, kao i socijalna kohezija.
Transportnu zajednicu podržava Stalni sekretarijat sa sedištem u Beogradu. Njegovi zadaci su da:
- pruža administrativnu podršku Ministarskom savetu, Regionalnom upravnom odboru, tehničkim odborima i Socijalnom forumu;
- deluje kao Transportna opservatorija za nadgledanje učinka indikativnog TEN-T proširenja sveobuhvatnih i osnovnih mreža na Zapadni Balkan;
- podržava sprovođenje Agende za povezivanje Zapadnog Balkana (WB6), sa ciljem poboljšanja veza unutar regiona, kao i između regiona i Evropske unije.
Odlukom Regionalnog upravnog odbora (16. januara 2019.), Komisija će biti zadužena za realizaciju budžeta i pokretanje rada Sekretarijata dok stalni direktor ne preuzme dužnost.
* Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova.
_____________________________________________________________