Fokus grupa NAP 2017-2020 za žene, mir, bezbednost
Фонд социјалне и демократске иицијативе (ФОСДИ), je организације која више година сарађује са надлежним министарствима (МО и МУП) на програму имплементације Националног акционог плана-а за примену Резолуције СБ УН 1325 – Жене, мир, безбедност.
– Током година, почев од 2010. произвели смо документарне филмове о женама у војсци и полицији Србије, реализовали регионалне конференције на тему креирања и имплементације НАП-а као и серију панела и радионица намењених младима као и новинарима како националних тако и локалних медија. Ове године реализујемо пројекат посвећен институционалном унапређивању примене НАП-а 2017-2020 са посебним циљем да пројекат допринесе унапређивању рада и функционисања специјалних саветника за родну равноправност како у надлежним министарствима и осталим институцијама, тако у институцијама на локалном нивоу. Будући да смо и сами учествовали у развоју НАП-а и да смо годинама посвећени овој теми и у тесној сарадњи са осталим актерима, очекујемо да пројекат битно допринесе оснаживању и побољшању личне безбедности жена у снагама безбедности и одбране и друштва у целини – каже Наташа Милојевић, политиколог, председница ФОСДИ-ја и руководилац програм.
Као пројектне активности ФОСДИ реализује документарни филм у коме су саговорници/це именовани специјални саветници/це за родну равноправност у институцијама безбедности и одбране, представници цивилног друштва као и независни експерти/киње за питање безбедности и родних политика. Тема документарног филма као и фокус група и завршне конференције које ћемо истим поводом реализовати, јесте разматрање могућности за пуну имплементацију НАП-а и доношење препорука које би допринеле савладавању евентуалних препрека и тешкоћа у спровођењу овог Акционог плана, нарочито на локалном нивоу.
Једна од неколико Фокус група, одржана је у Чачку у суботу 10. новембра. модератори су биле: Наташа Милојевић, потпуковница Светлана Јанковић и Зорица Мршевић из Института друштвених наука.
– На данашњој Фокус групи са саговорницама из Чачка тражићемо одговор на питање наше свакодневне безбедности и чињенице да смо сви свакодневно угрожени. Безбедност није питање снага одбране, униформе, полиције… Безбедност је и у сигурности какву воду пијемо сваког дана, каква нам је животна средин, како се сналазимо у ванредним ситуацијама, како третирамо жене и децу, како се штитимо и боримо против сајбер напада и свих негативности које долазе са Интернета. То је и питање свакодмевне безбедности у граду у коме живимо, да ли има довољно јавне расвете, да ли су нам безбедне сеоске средине. Циљ је да сво постанемо свесни свих опасности које нам прете, а затим и да нешто конкретно учинимо у области заштите од тих опасности – каже Наташа Милојевић.
Према резултатима истраживања Србија није небезбедна земља иако се у неким политичким и аналитичким круговима, домаћим и иностраним, и даље води као земља високог ризика и постконфликтном (послератном) земљом иако је прошло двадесет година од последњег рата.
– Не делим мишљење да је Србија и даље конфликтна земља са послератним синдромом. Ми смо подједнако безбедна или небезбедна земља као и остале у региону и у Европи. Ми смо део глобалног процеса. Кад питате грађане Србије чега се највише плаше, због чега се осећају најмање сигурни огромна већина одговара – од губитка или немања запопослења. На последњем месту ће бити тероризам, оно што је на првом месту када питате грађане Француске или Немачке. Суштински ми смо део глобалног света – каже Наташа Милојевић.
На Фокус групама дебатују углавном представници цивилног друштва и институција којима је Национални акциони план у детаље познат. Општи утисак је да међусобно не комуницирају. Сарадња институције – грађани или не постоји или је површно формална.
______________________________________________________