Formirano 75 sudskih predmeta, rešeno 27 slučajeva
Свако мало током свог премијерског мандата, од првог до последњег, премијерка Србије Ана Брнабић истицала је своје залагање за заштиту новинара. Дотле је то ишло да је чак и поред сталне Радне групе за заштиту новинара, састављену од представника новинарских удружења и представника правосуђа и полиције, основала и своју тј. Владину Радну групу за заштиту новинара.
Тако је Србија, једина у Европи и свету, једно време имала две Радне групе за заштиту новинара, а истовремено била у самом врху држава по броју напада на новинаре (претње, физички напади, убиства).
– У јавним тужилаштвима у Србији је, на основу поднетих кривичних пријава или извештаја, у 2023. години формирано 75 предмета везаних за угрожавање новинара, а од тога је решено 23 – и то девет предмета судском одлуком и осам одлуком тужилаштва – пише у Годишњем извештају Сталне радне групе за безбедност новинара (СРГ).
Од 2016. године, од када тужилаштво води базу података, до краја прошле године у свим тужилаштвима у Србији формирана су 522 предмета, на основу пријава за кривична дела против новинара, наводи се у Извештају СРГ.
У Извештају СРГ се констатује и да је, према статистичким подацима Врховног јавног тужилаштва (ВЈТ), за овај период, решено 308 предмета, односно 59 одсто случајева, док су 41 одсто, односно њих 214, још увек активни и нерешени предмети у различитим фазама поступка.
У 2023. години, како наводи СРГ, нерешена су 52 предмета из евиденције тужилаштва, од чега је за три у току спровођење доказних радњи, а у 38 предмета поднет је захтев за прикупљање потребних обавештења. У Извештају пише и да за шест предмета ни након предузимања мера у предистражном поступку потенцијални учинилац није идентификован.
Када је у питању структура пријављених кривичних дела против новинара, и ове године су, како се наводи, доминантне претње.
То, како подсећају из СРГ, потврђује и Извештај Европске Комисије о Србији за 2023. годину у коме се закључује да случајеви претњи, застрашивања, говора мржње и насиља над новинарима и даље представљају разлог за забринутост.
Ипак, додају и да се у Извештају ЕК констатује и да су полиција и тужилаштво брзо реаговали у неколико случајева напада и претњи новинарима, радећи у оквиру механизма Сталне Радне Групе.
____________________________________________________________________