FT: Srbija sprema zeleno svetlo za Rio tintov rudnik litijuma
Magazin Fajnenšl tajms (FT) objavio je danas tekst da se predsednik Srbije Aleksandar Vučić sprema sda da „zeleno svetlo“ kompaniji Rio Tinto, koja planira da u Srbiji otvori najveći evropski rudnik litijuma. Tekst prenosimo u celosti. Prevod: Marko M. Ćurčić.
Eksploatacija jednog od najvećih nalazišta ovog metala podstakla bi evropsku industriju električnih vozila
Srbija sprema zeleno svetlo za Rio Tinto kako bi razvili najveći evropski rudnik litijuma, samo dve godine nakon što je zvanični Beograd otkazao projekat, čime će utabati put za značajan rast evropske industrije električnih volzila.
Predsednik Aleksandar Vučić kaže kakose čini da će „nove garancije“ Anglo-Australijske rudarske kompanije i Evropske unije odgovoriti na brige Srbije oko toga da li su ispunjeni neophodni standardi na lokalitetu Jadar, koji se nalazi u zapadnoj Srbiji.
U intervjuu za Financial Times, Vučić je naznačio kako je uveren da će obezbediti i neophodnu podršku lidera zemalja Evropske unije kroz investicije za prateće industrije, kao što je proivodnja baterija i proizvodnja električnih automobila.
Ako njegovi zahtevi oko „celokupnog lanca vrednosti i potpune zaštite životne sredine“ budu ispunjeni, Vučić kaže da očekuje da će poslovni i politički lideri doći u Beograd sledećeg meseca na zvaničnunajavu otvaranja projekta.
„Ako sve ispunimo, rudnik bi mogao da bude otvoren 2028.“ kaže on, dodajući da je predviđena proizvodnja 58,000 tona litijuma godišnje– „dovoljno da namiri 17% proivodnje električnih vozila u Evropi– što je blizu 1,1 miliona automobila“.
Dodao je: „Zaista verujem da ovo može biti prelomna tačka za Srbiju i čitav region“
Vlada je povukla dozvolu Rio Tintu u januaru 2022. nakon što su protesti, predvođeni ekološkim grupama koje su brinule zbog zagađenja vode, raseljavanja meštana i štete za okolinu nakon što se rudnik zatvori, blokirali puteve i mostove širom Srbije.
Protesti su došli u trenutku kada se Vučić, koji je postao premijer 2014. i predsednik tri godine kasnije, suočavao sa izborima i pritiscima domaće političke javnosti. Ali nakon lokalnih izbora 2. juna, gde je u većini mesta pobedila Vučićeva SNS, čini se da vlada veruje kako je bezbedno da nastavi sa projektom.
Planirana obnovljena saradnja sa Rio Tintom, kao i uključivanje Evropske unije, je viđena od strane zapadnih zvaničnika kao značajan signal geopolitičkog svrstavanja Srbije, u trenutku kada joj se i ekonomski i politički udvaraju Kina, Rusija i zemlje Persijskog zaliva.
Srbija je bila kandidat za članstvo u EU više od deset godina, ali proces pristupanja se odvijao sporo usled briga u Briselu oko pitanja kao što je vladavina prava i korupcija. Beograd se takođe suprostavljao EU oko statusa svoje bivše pokrajine Kosova, a i jedna je od samo dve evropske zemlje koja nije uvela sankcije Rusiji zbog invazije Moskve na Ukrajinu.
Evropski zvaničnici „su mislili da ćemo dati rudnik Kinezima“, kaže Vučić. „Nismo nameravali to da učinimo jer smo obećali da ćemo sarađivati sa EU.“
Vučić, koji insistira da je ostao predan pristupanju Srbije EU bloku, tvrdi da su pojedine evropske zemlje pokušale da podriju dogovor oko Jadra, pre nego što su promenile mišljenje. „Čak su učestvovale u organizovanju ovdašnjih protesta… Pitam se, zašto to rade? Izgubiće sve pa će Kinezi zauzeti njihovo mesto.“
Evropa trenutno skoro da nema domaću proizvodnju litijuma, a Jadar bi proizvodio dovoljno da zadovolji 13% predviđenih potreba za 2030, kako tvrdi Fastmarkets, kompanija za istraživanje robnog tržišta.
Jadar sadrži litijum visokog kvaliteta, a zalihe rude se relativno velike kada se porede sa ostalim zalihama širom sveta, kaže Martin Baker, viši analitičar u Fastmarkets-u.
Siniša Mali, srpski ministar finansija, kaže da će projekat obezbediti veliki podstrek srpskoj ekonomiji kojoj bi dodao između 10 i 12 bilona evra godišnjem BDP-u, a koji je 2022. iznosio 64 biliona evra. Istakao je da Srbija planira da zabrani izvoz litijuma i kaže da ta zemlja želi „da izgradi kompletan lanac vrednosti“.
Zvanični Beograd je oduvek bio za izgradnju rudnika sve dok zadovoljava stroge standarde zaštite životne sredine, kaže Mali. Ukidanje rudnika je delimično bila „politička odluka“ kako bi se izbegli predizborni nemiri.
Savo Manojlović, kopredsednik Kreni-Promeni, grupe za očuvanje životne sredine koja je predvodila proteste krajem 2021, kaže da protivnici rudnika neće odustati od borbe u slučaju da pregovori ponovo započnu. „Organizovano ćemo braniti naše ekološke standarde i prava zagarantovana ustavom“ istakao je.
Chad Blewitt, izvršni direktor Rio Tinta za projekat Jadar, kaže da je Rio Tinto, od kada je dogovr zaustavljen, obavio 125 sastanaka u lokalnoj zajednici kako bi pridobio podršku javnosti.
On navodi kako će rudarska kompanija, koja je u četvrtak objavila nacrt ekološke procene koja uključuje potencijalni uticaj na vodu, vazduh i zemljište, biti „radikalno transparentna“ tokom iskopavanja na lokalitetu Jadar.
Rio Tinto ističe kako pozdravlja svaki „javni dijalog zasnovan na činjenicama“, dodajući da nacrt ekološke procene navodi da projekat može „da se razvija bezbedno u saglasnosti sa najvišim standardima Srbije i EU o očuvanju životne sredine“.