Gde se Čačani venčavaju
Radio Ozon objavio je pre nekoliko dana priču o tome gde se čačanski parovi, tokom ovog leta, venčavaju i zašto se taj svečani čin, posle više od 70 godina tradicije, ne dešava u sali Skupštine grada. Lokalna čačanska vlast odlučilaje da investira novac građana Čačka u modernizaciju rada odbornika Skupštine grada, tako što će u renoviranu salu za sednice ugraditi audio-konferencijsku opremu sličnu onoj koja postoji u glavnoj sali Narodne skupštine u Beogradu.
To znači da odbornici više neće morati da se muče kad dobiju pravo da govore i da ustaju sa svojih sedišta, pa da hodaju do govornice, pa da opet pešače nazad kad završe govoranciju. U sali je za svakog odbornika, a ima ih 75, ispred tapacirane stolice na kojoj sedi, ugrađena skalamerija za elektronsko učešće odbornika na sednici (mikrofoni, oprema za elektronsko glasanje …).
Kad je počela ugradnja elektronike prestala su venčavanja čačanskih mladenaca u sali u kojoj su se venčavali njihovi roditelji, babe i dede, ponekom i prababe i pradede. Sad kad su radovi završeni, sala je i dalje zaključana za mladence.
Ključ od sale je kod predsednika Skupštine grada.
Evo priče koju je emotovao Radio Ozon FM:
Da li će se građanska venčanja u Čačku i dalje obаvljati i u skupštinskoj sali, ne zna se. U razgovoru sa Igorom Trifunovićem, predsednikom Skupštine Grada Čačka, obavljenim 14. jula ove godine, saznali smo da još uvek ništa nisu definisali, da imaju nekih par ideja, da čekaju službu Urbanizma da im da neki predlog, izrazivši nadu da će tek tokom naredne sedmice nešto znati.
Zatražili smo njegov komentar na pitanje da li nova tehnologija treba da stane na put ovoj dugogodišnoj praksi sugrađana? Drsko je odgovorio, da još uvek nije doneta odluka da se bilo šta izmesti da bi sada pričali da li će se nešto izmestiti. Na naše potpitanje, šta je povod da se o takvoj odluci uopšte razmatra, usledila je kratka pauza i odgovor, da kada budu imali odluku i da kada budu nešto rešili, onda možemo da pričamo.
U razgovoru sa Trifunovićem smo saznali da se proveravaju sve tehničke mogućnosti i koliko je komplikovano da se oprema sklanja i vraća svakoga puta, da li će se nešto oštetiti, da ne odlučuju oni sami, da očekuju sastanak i sa onima koji su finansirali radove.
Zanimalo nas je, ukoliko bi se građani, hipotetički pobunili protiv ovakve odluke, šta bi se dogodilo. Dobili smo komentar da mnogo hipotetički razmišljamo i da ćemo pričati kada nešto bude bilo konkretno, da ćemo mi to sutra iskoristiti da je predsednik rekao ovako ili onako, da nemamo pravo da prenesemo bilo šta što nam je rekao jer to nije njegova zvanična izjava i da nismo korektni.
Razgovor je ipak završen u dobrom duhu i dogovoru, da sačekamo narednu sedmicu i sastanak sa predstavnicima onih koji su instalirali sistem, iako tada još uvek nije postajala potvrda datuma njihovog dolaska, i onda obavimo zvaničniji razgovor i dobijemo tražene informacije.
Prošlo je pet sedmica, a ne jedna od tog našeg razgovora. Posle pet nedelja neodgovaranja na poruke i pozive upućene predsedniku Skupštine gospodinu Trifunoviću, evo nas sa pričom. Da nema ništa novo i dalje, da ima više opcija ali da još uvek ništa nije odlučeno, saznali smo od načelnika Uprave za opšte i zajedničke poslove Nebojše Bežanića, koji misli da se sala za ove potrebe koristi od kada je napravljena, ali da u arhivi ne postoji taj podatak.
Da je moguće da se radi o tradiciji Čačana dugoj 76 godina, navodi nas činjenica da je danas znana zgrada gradske uprave, posle velikih oštećenja 1944. godine u nemačkom bombardovanju, ponovo ozidana dve godine kasnije za potrebe Narodnog odbora, pa se može pretpostaviti da je prvo ili među prvima bilo venčanje mladenaca Ivana Radmilca i Olge Brković, obavljeno 13. oktobra te 1946. godine u Gradskom Narodnom odboru u Čačku, o čemu postoji vest objavljena u novinama „Slobodni glas“ od 18. oktobra 1946. godine.
Posle uvođenja elektronskog parlamenta, koji su dobili od Ministarstva državne uprave i UNDP-ja na upravljanje, kako je izjavio predsednik Skupštine grada Čačka Igor Trifunović 27. jula ove godine, posle održane 17. sednice Skupštine grada, ispred svakog odbornika se nalaze monitor i mikrofon. Tu opremu, kako je tada najavljivao Trifunović, zadužiće svaki svat koji uđe u skupštinsku salu da posvedoči pristanku mladenaca da dobrovoljno stupaju u brak. Na tu opremu je predsednik Skupštine mislio kada je pomenuo sklanjanje i vraćanje svakoga puta pre i posle sednice Skupštine grada, kako se ne bi oštetila u naletu „raspoloženih“ svatova. Primena elektronskog parlamenta očekuje se od sledeće sednice Skupštine grada Čačka.
Rekonsturkcija skupštinske sale trajala je deset meseci i svečano je otvorena 23. oktobra 2019. godine.
Za to vreme, alternativa za mesto na kome se izgovaralo tzv. sudbonosno da, bila je sala Gradskog veća, u potkrovlju našeg opštinskog zdanja. Gradonačelnik Čačka, Milun Todorović, istako je tada, da je želja da se u renoviranoj sali održavaju i venčanja i da se na taj način animiraju mladi sugrađani da ulaze u brakove kako bi nas bilo što više.
Predsednik Skupštine grada Igor Trifunović, dao je tada izjavu, da novi, moderan i funckionalan prostor nije namenjen samo odbornicima, već i svim građanima, generacijama koje dolaze, i dodao: “Prateći smernice vlade, grad Čačak je među prvim ušao u stvaranje digitalnih skupština. Očekujem da ćemo dobiti sredstva od ministarstva kako bi smo uveli elektronsko vođene sednica i glasanje”.
Skoro tri godine kasnije, imamo osnovanu sumnju da je novi, moderan i funkcionalan prostor ipak, namenjen samo odbornicima.
Kao alternativa za venčanja se, nezvanično saznajemo, pominje sala Naučno tehnološkog parka u Domu kulture, prostor nekadašnje Gradske biblioteke. Zakon, prema rečima načelnika Uprave za opšte i zajedničke poslove Nebojše Bežanića, nalaže samo da prostor mora da bude svečano opremljen, lokacija se ne navodi, ali izgleda donekle podrazumeva, koliko vidimo u praksi.
Da li treba razvoj tehnologije da stane na put tradiciji dugoj 76 godina? Da li treba pitati Čačane za predlog eventualne nove lokacije, ili vlast radi šta hoće? Možda se ta “nova” sala NTP-a pokaže kao bolja, kao odlična solucija, možda sugrađani apsolutno pozdrave izbor, ukoliko do njega dođe.
Nemojte nas jedino stavljati pred svršen čin. Pitajte građane, uvažite ih.
Umesto zaključka: Većina nas se seća onog jednog dečaka iz kraja koji je na ulicu izneo novu loptu, pa je čuvavši je od druge dece zaboravio da se igra, pokvario je igru svima toga dana, a neki su ljuti otišli kući jer im više nije bilo do igre. Sada kada ga sretnu u malom Čačku, oni i dalje u liku i delu tog već prosedog gospodina, vide onog dečaka koji grčevito drži svoju novu loptu.
Neki, posle tog sećanja, okrenu glavu u drugom smeru.
____________________________________________
Može svatovi javno da se izjasne o braku mladenaca. Znači da kažu, da li nešto „znaju o prošlosti“ mlade ili mladoženje. To sve da prenosi lokalna TV i eto vam novog Rialiti programa….. Šta dočekasmo?….
Igore, podaj narodu da uđe u salu. Nemoj sutra kad te smene da nas gledaju kao Miloševiće ili porodicu Čaušesko. Pa trebaće ta sala i nama sutra. Gde misliš crnjanje da se mi zaručimo?
Pa toliko imamo prepametnih odbornika u Skupštini opštine da treba da dobiju najskuplju opremu. Ne znam do kad će ta oprema funkcionisati, ali sam siguran da će biti MNOGO preplaćena i da će se neko lepo istaliti. Nisam baš siguran ko, ali znam da će dobar deo biti reket jednoj stranci.
Sto se vencavaju kad ce da se razvedu?
Meni ne treba ta sala za venčavanje
Trifunovic je veliko zlo. Odakle mu nov stan u kojem zivis sa Cecom. Odgovarace pred zakonom kad tad.
Sad je red da ukinu takse za izlazak maticara na teren, a svima koji su to platili od kada sala nije u funkciji da vrate pare.
На терен се излази по захтеву младенаца, а не као алтернатва за салу….
Basne briga za gradjansko vencanje.Mogu da venacavaju i na ulici.
Trifunović umislio sa mu je sala dedovina. Nit je koristi, nit je drugom daje. Krste se ljudi. 🤣🤣🤣
Ništa se kao ne zna, a deo Doma kulture gde je NTP se uveliko priprema za to. Radovi počeli letos, zašto se krije?
Iseliše Biblioteku u ono ruglo od zgrade umesto da su renovirali za to, i sad se igraju ko će šta i koga.
Biblioteka ruglo? Vidi se da nisi ušao u zgradu biblioteke.
Da mi je da vidim kakav ti je stan ili kuća kada najlepšu zgradu u Čačku nazivaš ruglom. Verovatno ti je lamperaija na zidovima u kuhinji i foto tapet u sobama. Šabančino.
Ovo ko ruska duma,pa jesu li ovi kvazi odbornici paraplegicari da ne mogu da odu do govornice?
Skupština može da se preseli na stočnu pijacu,mesta ima na pretek
Trifunoviću maca pojela jezik. Ne sme čovek da se pojavi u medijima. Treba Ceca da mu salije strah (to radi profi). Bravo ozonci, pitajte svakog tamo šta radi. Zašto plaćamo Trifunovića? Šta je uopšte njegov posao? Da bude drzak za 180 000 mesečno?
Šta briga Trifunovića gde će se Čačani venčavati, kada se on razveo, a ovu Cecu ne planira da ženi. Njegovi iz kuće ne pričaju sa njim zbog toga. I sad taj raspuštenjak treba da odluči gde ćemo se mi venčavati. Zemljo denbelijo