Generalni sekretar UN: Povodom Medjunarodnog dana žena
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš, napisao je autorski članak povodom Međunarodnog dana žena. Tekst objavljujemo u celini:
Širom sveta, ostvareni napredak u pogledu prava žena polako nestaje pred našim očima. Najnovije prognoze procenjuju da će nam, ako nastavimo ovim tempom, biti potrebno još 300 godina da se postigne puna rodna ravnopravnost.
Današnje krize koje se nadovezuju jedna na drugu, od rata u Ukrajini do vanredne klimatske situacije, najpre i najteže pogađaju žene i devojčice. U svetlu globalnih izazova po demokratiju, u pitanje se dovode i uskraćuju prava žena nad njihovim telima i prava na samostalno odlučivanje o sopstvenim životima.
Dva statistička podatka vrlo ilustrativno opisuju naš neuspeh:
- Svakih deset minuta jednu ženu ili devojčicu usmrti član porodice ili intimni partner.
- Svaka dva minuta jedna žena premine tokom trudnoće ili porođaja. Većina takvih smrtnih slučajeva može se u potpunosti sprečiti.
Na Međunarodni dan žena, moramo se obavezati da ćemo promeniti stvari nabolje. Moramo preokrenuti ove užasne trendove i zauzeti se za živote i prava žena i devojčica, svuda. Ovo predstavlja jedan od mojih glavnih prioriteta i okosnicu rada Ujedinjenih nacija širom sveta. Od Južnog Sudana do Mijanmara, podržavamo žene i devojčice u krizi osiguravajući da se u mirovnim procesima čuje i njihov glas.
Zamenica generalnog sekretara, Amina Mohamed, nedavno je posetila Avganistan s porukom za tamošnje vlasti: žene i devojčice imaju osnovna ljudska prava i nikad nećemo odustati od borbe za njih.
Ove godine, Međunarodni dan žena usredsređen je na zatvaranje rodnog jaza u nauci, tehnologiji i inovacijama. Globalno gledano, pristup i korišćenje interneta je za 21 odsto verovatnije među muškarcima nego među ženama, a u zemljama s niskim dohotkom ta razlika je i preko 50 odsto.
Ipak, čak su i najbogatije zemlje na gubitku zbog rodno-zasnovanih stereotipa i istorijske pristranosti. U tehnološkoj industriji, muškarci su dvostruko brojniji od žena. U polju veštačke inteligencije, taj odnos je pet prema jedan.
Dostupnost tzv. velikih podataka novo je blago i osnova za političke i poslovne odluke današnjice, ali u njima se često zanemaruju rodne razlike – ili se u potpunosti zatvaraju oči pred pitanjima koja se tiču žena.
Sve bi trebalo da nas alarmiraju proizvodi i usluge koji su od samog početka utemeljeni u rodnoj nejednakosti i kao takvi digitalizuju patrijarhat i mizoginiju.Silikonske doline ovog sveta ne smeju postati Doline smrti ženskih prava. Medicinske odluke koje se zasnivaju na podacima o muškim telima ne samo da mogu naštetiti ženama, već mogu biti i smrtonosne.
Diskriminacija žena u nauci i tehnologiji posledica je viševekovnog patrijarhata, diskriminacije i pogubnih stereotipa. Žene čine svega tri odsto dobitnika Nobelove nagrade u naučnim kategorijama od 1901. godine do danas. Žene na internetu – uključujući naučnice i novinarke – često su na meti seksističkog govora mržnje i zlostavljanja čija je namera da ih ućutkaju i posrame.
Ali one neće biti ućutkane. Žene i devojčice svuda traže svoja prava, a njihove reči odjekuju širom sveta. Potrebna nam je akcija na više frontova kako bismo osigurali da žene i devojčice mogu da daju svoj puni doprinos globalnom znanju kroz nauku i tehnologiju. Moramo srušiti barijere – od diskriminatornih podataka do stereotipa koji devojčice odvraćaju od izučavanja prirodnih nauka u ranom uzrastu.
Donosioci odluka svih vrsta moraju pospešiti učešće i liderstvo žena u nauci i tehnologiji, i kroz sistem kvota ako je neophodno.
Trebalo bi da budu kreativni, prošire mogućnosti za zapošljavanje i da se ono temelji na veštinama. I moraju biti istrajni u takvoj nameri. Rodna ravnopravnost se neće desiti sama od sebe, ona mora postati prioritet na kome će se posvećeno raditi. Ovaj pristup daje rezultate u Ujedinjenim nacijama, gde imamo sopstvenu strategiju rodnog pariteta među zaposlenima.
Takođe, potrebna nam je akcija kako bismo stvorili bezbedno digitalno okruženje za žene i pozvali na odgovornost kako počinioce digitalnog nasilja, tako i digitalne platforme koje im to omogućavaju.
Ujedinjene nacije sarađuju s vladama, civilnim društvom, privatnim sektorom i drugim akterima na Kodeksu ponašanja čiji je cilj smanjenje štete i povećanje odgovornosti na digitalnim platformama, istovremeno braneći slobodu izražavanja.
Ženska prava nisu luksuz koji može da čeka dok ne rešimo klimatsku krizu, okončamo siromaštvo i stvorimo bolji svet.
Ulaganje u žene i devojčice najsigurniji je način da se uzdignu svi ljudi, zajednice i zemlje, te da se ostvare ciljevi Agende za održivi razvoj do 2030. godine. Udružimo snage za inkluzivniji, pravedniji i prosperitetniji svet za žene i devojčice, muškarce i dečake, svuda.
___________________________________________________
Nekad bilo sad se spominjalo
Sad nemamo personu nacionalne provijencije da ženama cestita 8 mart nego to čuni
Gutereš
A evo kako je TITO čestitao 1945-te, taj važan ženski praznik 8 mart!
TITO – Žene su ravnopravne sa muškarcima u svim područjima državnog, privrednog i društveno-političkog života. Za jednak rad žene imaju pravo na jednaku platu kao i muškarci i uživaju posebnu zaštitu u radnom odnosu… Država naročito štiti interese majke i deteta osnivanjem porodilišta, dečijih domova i obdaništa i pravo majke na plaćeni odmor pre i posle porođaja!
To je napisano – u prvom Ustavu nove Jugoslavije donetom 1945. ozakonjena je jedna od velikih tekovina NOB-a naroda Jugoslavije !
Koliko godina smo bili ispred ovih što nam sada pametuju o ravnopravnosti i demokratiji. Znate li da su u Jugoslaviji žene imale sva prava, i to pre nekih evropskih zemalja.
A kako je čestitao onima koji zucnu nešto protiv njega? Isto ravnopravno, bez obzira na pol!
8 mart,to je glupost,to je jedan od zakona duboke drzave.
Prvo ne moze biti,jednakost medju polovima.
Medju ljudima postoji dva pola,kolko znam oni su razliciti,po nicemu nisu jednaki.
Neka mi neko dokaze,jednakost
izmedju penisa i vagine.
Po nicemu nisu jednaki,ni po obliku ni po fukciji,po nicemu.
Jednakost ne postoji.
Sve ove medjunarodne,i NVO unutar drzava praznike i zakone na mala vrata gura duboka drzava.
Prvo je bila rodna ravnopra
vnost,
Drugo,sada zlostavljanja zena.
A sad od zadnjeg ponedeljka imamo,
Devojcice,i seksualno zlostavljanje.
Sta znaci seksualno zlostavljanje.
Jeli to silovanje!?
Kakva je razlija iznedju seksualnog i silovanja.
Jeli to isto ili je to neka igra reci.A ako je igra reci,to nije slucajno,to ce biti opet nesto novo.
Kako to da u zapadnim drzavama,postoji sigurna kuca za
zena a isto tako i za muskarce.
Vi koji velicate Srbozdera Tita,
da je dozvolio
Abortus 50 godina
Prva zemlja posle Amerike.
Danas 15 drzava
Amerike predlaze,ukidanje zakona o abortusu.
Istrazivao sam,vreme i ambijent posle nekoliko godina uvodjenja titovog abortusa.
Tada je ovako izgledalo,zavladala je „moda“da se ima vise od jednog deteta.Zanimljivo je da je u tom vrenenu u Kini bilo dozvoljeno samo jedno dete.
Kina ce suspendovati taj zakon pre oko deset godina.
Sta se desava kad imate jedno dete.
Posledice su po porodicu ,drzavu,posebno po zene.
Odavno je nauka
dokazala da preko troje dece,kako
narodcki kaze zena se precisti,obnovi organizam,sa tim
Imunitet pojacava sa tim rizik od raka dojke.
Sa „ovim propagadnim oslobadjanjem zene“kome je tito,kumovao pojavili se razvodi,rak materice.
Nauka je dokazala,
Da je penis,prenosilac zaraze,kancera materice.
To znaci sto vise,menjajte zene penise,etoti
Papa nikolau testiranja vagine.
Jesmoli jednaki nismo.
Prica se to jest non stop propaganda sa TV,
o podnoj jednakosti,o zlostavljanju,sekseksualnom uznemiravanju devojcica.
Odes u Sud zens vise od muskaraca,odes u opstinu opet zena vise id muskaraca.Odes u
Move opet zena vise od muskaraca,odes u bolnicu opet vise zen
a od muskaraca.
Zaboravijo sam da kazem,to svako zna,ali da potsetim,rak materice izaziva,hronicna
Promena partnera,to jest penisa.
Ljudi i normalne zene,braco i sestre probudite se,zakon da nepunoletna osoba donosi osluke bez saglasnosti porodice je razaranje ljjtckog roda.
Zasto postoji punoletstvo.
Zakon o punoletstvu je u koliziji o pravima deteta u odnosu na roditelje.
Sa ovom svakodnevnom propagadom,se mladi narastaji
psihcki i mentalno truju.
Sve je ovo cilj ZLATNE MILIJARDE.
Zena je svetinja,samo ako ispunjava tradicijonalne vrednosti.
Ovi sto seru protiv tradicjonalizma,zena seljaka je seljanka,zena trgovca je trgovac.
Jedanout mi je jedan kaludjer otkrio istinu da je nazalost vise zena koje veruju u boga od „Srpskih“muskaraca.
Nisam razuneo trazijo sam objasnjenhe.
Objasnjenje je da he bila potrebna vera iznad zabrinutosti kako ce se plod izneti.
Zabrinutost zebe je i kad se dete rodi dali ce razvoj,rast rezuktirati zdravom osobom.
Znaci nismo jednaki.
Samo smo jednaki,ALI DABAS NAZALOST SVE MANJE TOGA IMA,A TO JE LJUBAV.
ZATO LJUBAV,JER AKO POSTOJI LJUBAV SAMO SE TO MOZE RAVNOMERNO DELITI.
Pogledajte sudjenje glumcu Djoni Depu.
Njegov advokat je trazijo da.mu sudije budu zene.
Na pitanju suda zene,odgovor advokata je bio,da ce zena zenu bolje osecati.
Tada se nisu u Americi bunili njihove ne vladine organizacije.
Ali su se bunili kad je presuda bila u korist Djoni Depa,i AKO JE SUDJENJE BILO JAVNO PRENOSENO UZIVO PREKO MOBILNIH TEKEFONA.Sest meseci je mogao diretno da prati sudjenje.
Odgovor za PROTKA NA STRAZI
Protka traži ojašnjenje a ne oštećenje 🙂
Pa kaže -Neka mi neko dokaže,jednakostizmedju penisa i vagine.
Evo draga Protka da ti starac Foča objasni.
Da bi se ovo teško matafizičko pitanje razumelo mora da se razume osnovni ontploški pojam Bitka. Posle se ta ideja metafizički gradi do spoznaje jedinstva suprotnosti. Matematički izraženo kao simboli plisa + i minusa -.
E to se Protka zove dijalektička suprotnosti polova. Religiozno to Hrist kaže – Ono što ja spojih nemojte mi razdvajati i pokaza prsten kao simbol večitog krušenja i psajanja dve suprotnost. Kraj ovom kratkom naravoučenju je u trijalektici. Tezi antitezi i sintezi. To je još mudri Heraklit krstio kao LOGOS a kasnije crkva preinačila u sveto trojstvi.
GDE SE DVOJE SPOJE – TU SE PO BOŽIJOJ MILOSTI RAĐA TREĆE !!!
A i naš nekada pametni narod je na ovu temu narodski dubokomudrovao kad veli – Možel moj miš u tvoju flašu. Duboka i slikovita misao zar NE 🙂
I na kraju – Sećaš se Prozka kad smo se kao deca igrali na trgu pa kad Stevo pita Milu- Mila, ajde da se igramo rupice u boce?
A opna njemi na to odgovori – Marš tamo seljačka barabo!