Godinama posle zemljotresa i dalje žive u oronulim zgradama (VIDEO)
O njima se brinulo samo posle zemljotresa i to tako što su dobili jednokratnu novčanu pomoć, a od 2010. do danas svi lažu stanovnike naselja nadomak centra Kraljeva da će njihove zgrade biti brzo sanirane.
Trinest godina kasnije spremni su da brigu o zgradama preuzmu sami ali im ni to nije dozvoljeno.
U ovom naselju u Dositejevoj ulici, nadomak samog centra grada, žive ljudi koje su slagali pre 13 godina. I nastavili svih 13. 16 zgrada – posle zemljotresa – bilo je predviđeno za rušenje.
“ Dobili smo samo 12.000 dinara nakon zemljotresa od opštine i to je sve od pomoći. Rekonstrukcije nema. Obećana je nova gradnja, ali više od jedne decenije čekamo nove zgrade. Pitam opštinare da li će umesto ove table za izgradnju zgrade uskoro stajati spomen ploča gde će biti upisana imena stradalih u nekom novom zemljotresu. Strah je zavladao u ljudima, česti su zemljotresi u okruženju i na ivici smo strpljenja“, kaže stanar Miroljub Vuičić.
Zgrade su građene krajem pedesetih godina, kada nisu postojali strogi kriterijumi gradnje a koji su uvedeni tek nakon katastrofalnog zemljotresa u Skoplju 63 godine. Temelji i zidovi su napukli i ne postoji mogućnost njihove sanacije. Oni koji su to pokušali dobili su prijavu inspekcijskih organa.
„Nikom nemaš kome da se požališ, da se obrati. Stojiš, čekaš. Niko da kaže biće ili ne, pa da nas puste da radimo, da uzmemo kredite, da okrpimo, da sami radimo. Ovako stojimo 12 godina. Mi stojimo, meni prozori otišli. Sve je staro, zgrade su iz 60. godina. Nit mogu da menjam, ništa. Duva sa svih strana, nemili ti se da sačekaš zimu, a nemaš kud“, priča Miroslav Milošević.
Da apsurd bude još veći novac za novo naselje obezbeđen je preko Evropske agencije za rekonstruciju, ali zgrada još nema. Gradonačelnik Kraljeva za dva mandata nije posetio Dositejevu, ali ni brojni državni funkcioneri koji su dolazili u ovaj grad – ministri, premijerka, predsednik Srbije niti to planiraju u petak kada je u Kraljevu zakazan veliki miting.
„Po rečima ministra Vesića mi nismo više prioritet. Tako da se svi igraju sa nama kao ping loptica nas šetaju Kraljevo – Bgd – Kraljevo dok se jedan dan ne srušimo sami od sebe“, kaže Zorica Stamenkovć.
Medjutim, na samo par kilometara odavde, država je za tri godine podigla 12 zgrada, ali za snage bezbednosti.
„Mi nismo interesantni ovoj vlasti pa samim tim nismo ni prioritet stambenog zbrinjavanja. Znate kako, vojska i policija moraju da čuvaju režim mi ne moramo. Mi smo samo građani drugog reda u sopstvenoj zemlji“.
Šta vam preostaje dalje?
„Ulica. Dolazimo do toga da ova vlast budi ono najgore i najlošije u nama, a to je zakon ulice. Jedino na taj način možemo da postanemo vidljivi. I da naš problem dođe u žižu interesovanja i da se reši na način kako je trebalo da se reši pre 10 godina“, zaključuje Zorica Stamenković.
Osim života stanara zgrada, za bezbednost brinu i roditelji učenika jer se ovo naselje nalazi pored jedne osnovne i tri srednje škole, Gimnazije, Ekonomske i Medicinske škole.
Gradonačelnik Kraljeva osam godina nije posetio sugrađane u Dositejevoj, a danas nije imao vremena ni za nas i naša pitanja. A možda smo pogrešili mesto i vreme, jer videli smo da gradonačelnik Kraljeva voli noćne posete i noćne ručkove.
Ko je vesic,to je izdajnik koji je pobegao i sakrio se u misiju rupu zbog mobilizacije 1999.god.i.osudjen i nikada nije odlezao i sad on faktor.E Srbijo bez.zakona,nikada pravna drzava neces biti.