Грађани највише верују ватрогасцима и војсци, а најмање БИА, царини и правосуђу
Највећи број грађана Србије види корупцију и организовани криминал као најзначајнију унутрашњу претњу безбедности наше земље. Истовремено, институције које против те претње треба да се боре, грађани су означили као највише корумпиране.
Ово су резултати истраживања јавног мњења, које је пре два дана представила невладина организација Београдски центар за безбедносну политику (БЦБП). Ово истраживање јавног мњења спроведено је од 5. до 15. октобра 2020. Рађено је на репрезентативном узорку од 1.095 пунолетних испитаника из Србије.
Међу институцијама у које испитаници имају поверење истичу се војска (21,6 одсто), полиција (13,8 одсто) и здравствене установе (10,8 одсто). Када је реч о правосуђу, анализа показује да веома мали број испитаника има поверење у судство и тужилаштво. Слична је ситуација и са законодавном и извршном влашћу. Грађани од политичких институција најчешће наводе председника Републике Србије у кога скоро десет одсто испитаника има поверење, док се остале институције (Народна скупштина Републике Србије, влада, локалне самоуправе и председници градова и општина) значајно мање наводе као институције од поверења. Осим поменутих, друге независне државне институције које су основане са намером да штите грађане и врше надзор и контролу извршне власти – заштитник грађана, Агенција за борбу против корупције, Савет за борбу против корупције, повереник за приступ информацијама од јавног значаја и заштиту података од личности, повереник за заштиту равноправности – веома ретко су означене као институције у које испитаници имају поверења.
Према добијеним подацима из истраживања, најмање корумпиране институције према ставовима грађана су Војска Србије и казнено-поправни заводи. Са друге стране, највише корумпиране институције према перцепцији испитаника су судови, царина, полиција, тужилаштво, Влада Републике Србије и општинске управе.
На питање „Колико верујете следећим безбедносним институцијама?” подаци из истраживања показују да грађани више верују Војсци Србије (3,58 одсто) него полицији (2,71 одсто). Поверење у цивилну службу безбедности, односно Безбедносно-информативну агенцију (БИА) је најниже (2,68). Када је реч о институцијама као што су ватрогасна служба, Управа царина и казнено-поправни заводи у надлежности Управе за извршење кривичних санкција Министарства правде, испитаници наводе да имају највеће поверење у ватрогасну службу (3,98 одсто), затим у казнено-поправне заводе (2,99 одсто), а најмање у царину (2,66 одсто).
Поверење у полицију је нешто веће у приградским насељима, него у селима и градовима. Такође, највеће поверење у припаднике МУП-а грађани показују у западној и централној Србији, а најмање у Војводини. Роми драстично мање верују полицији од испитаника који се изјашњавају као Срби, показују резултати истраживања.
Такође, мушкарци имају више поверења у полицију од жена, као и старији испитаници од млађих.
Građani najmanje veruju Šoravom i njegovim dupeliscima!!!
Poverenje u vojsku? Hahahahaha dobar vic!
Dobro je da su i ovoliko glasova skupili a bogami i nastelovali. Niko bre ne veruje u ovaj sistem.
Najvise verijemo u frizuru Milana Fotografa
Naj korupiraniji grad u Srbiji je Cacak RIBA smrdi od glove usudstvu rade sudije sakupljenimdiplomama onisu najveci korupcija u Cacau javno se Zna Ali nece dugo
Gde su tu drvosece!?
Protka Cacak
Najviše verujem Ivanjičkoj sudiji:Danijeli Gojković i predsednici bjelogrlić
Čačak u svetskim razmerama ima najjjjjjkorumpiraniju sudijinicu
zaposleni u drzavnoj upravi sahranili su institucije u kojima rade.sve institucije raspustiti,i po konkursu primiti nove kadrove,sa proverom psihofizickih sposobnosti i znanja.pod ugovorom o delu na godinu dana.na konkurs mogu konkurisati kadrovi koji su zavrsili drzavne skole i fakultete.ovi sa privatnih skola nek rade u privatmom sektoru.drzava treba da izabere najbolje,i da ih plati.kad gradanin pokaze prstom na rad drzavnog sluzbenika,taj ce biti pod monitoringom,i jednom nogom u otkazu. u drzavnom sektoru radi se najduze 8 god.sa 3 puta manje zaposlenih moguca je 3 puta veca efikasnost i 15 puta manji troskovi