Građani peticijom traže zabranu odlaganja smeća iz drugih gradova na užičku deponiju
Građani Užica ne odustaju od zahteva da se na regionalnoj deponiji Duboko zabrani odlaganje smeća iz okolnih gradova i, okupljeni u udruženje „Da (ne) dišemo Duboko“, to su tražili ponovo – peticijom koju su podneli novoformiranoj užičkoj vlasti.
Dugogodišnji problemi sa užičkom deponijom kulminirali su velikim požarom 3. maja ove godine, drugi put za dva meseca, a posledice te ekološke katastrofe još uvek nisu utvrđene.
Do požara, osim iz Užica, otpad se odlagao iz Čačka, Bajine Bašte, Požege, Arilje, Čajetine, Kosjerića, Lučana i Ivanjice, a te lokalne samouprave su i osnivači JKP Duboko koje upravlja deponijom. Posle požara, tvrde nadležni, prikuplja se samo otpad iz Užica.
Užička, a ne regionalna deponija
Topalović objašnjava da bi „Duboko, posle sanacije i modernizacije, trebalo da služi samo za odlaganje smeća iz Užica“.
Zbog zagađenja zemljišta i vodotkova otpadnim deponijskim vodama, i aerozagađenja nakon požara, meštani Lunovog Sela i drugih sela u okolini deponije organizovali su nekoliko protesta.
Osim zabrane odlaganja smeća iz okolnih mesta i obustave najavljene sanacije, proširenja i modernizacije deponije kako bi ona i dalje imala regionalni karakter, građani su tražili smene odgovornih i njihovo krivično gonjenje za ekološku katastrofu.
Kako na proteste i zahteve vlast nije reagovala, građani su se organizovali i pokrenuli peticiju sa identičnim zahtevima.
Peticiju su predali 1. jula, kada je konstituisana nova-stara užička vlast koju i dalje, zahvaljujući podršci Zdrave Srbije Milana Stamatovića, predvodi koalicija oko naprednjaka.
– Peticiju je potpisima podržalo više od 3.000 Užičana i očekujem da će je nova gradska vlast uvrstiti u dnevni red nekog od narednih skupštinskih zasedanja – kazao je Jovan Topalović, poljoprivrednik iz Lunovog Sela i predstavnik udruženja „Da (ne) dišemo Duboko“, prilikom predaje peticije na pisarnici Skupštine grada.
Podsetivši na to da su se „meštani organizovali i iskazali bunt zbog ugroženosti njihovog zdravlja i imanja od velike ekološke katastrofe, nemara uprave JKP Duboko, gradskog rukovodstva i drugih nadležnih organa“, Topalović je objasnio da „građani traže i raspisivanje referenduma“.
Na njemu bi, objašnjava, Užičani odlučivali o tome „da li su za to da se ona proširi i ostane regionalna mega deponija koja će“, ocenjuje, „još više ugrožavati zdravlje i građana Užica i okoline“.
– Naš zahtev je da predsednik Skupštine grada raspiše referendum na kome će se Užičani izjasniti da li u svom gradu žele regionalnu deponiju. Želimo da se građani pitaju, a ne da se „ispod žita“, uz podršku ministarke Irene Vujović, deponija proširuje za odlaganje smeća iz drugih gradova, a da se zanemaruje ekološka katastrofa koja je zadesila Užice – navodi za Ozonpess Topalović.
Peticija je upućena gradonačelnci, Gradskom veću i Skupštini grada.
Predsednik Skupštine Branislav Mitrović kaže za Ozonpress da do njega „još uvek nije stigla peticija i da o njoj, za sada ne može da se izjašnjava“.
Gradonačelnica dr Jelena Raković Radivojević je rekla novinarima da će „o peticiji, kada bude stigla na njen sto, razgovarati sa predstavnicima građana“.
Međutim, Grad Užice nije jedini osnivač JKP Duboko koje upravlja regionalnom deponijom, već su to i Grad Čačak, opštine Bajina Bašta, Požega, Arilje, Čajetina, Kosjerić, Lučani i Ivanjica, pa o eventulnim promenama njenog pravnog statusa ne može da odlučuje samo užička vlast.
Poštovanje zakona
Uoči lokalnih izbora u Užicu, gradonačelnica je rekla za Ozonpress da je regionalna deponija Duboko „osnovana zakonom 2015. godine i da zakon mora da se poštuje, sve dok Vlada Srbije i Ministarstvo zaštite životne sredine ne donesu drugačiju odluku“.
Osim toga, ministarka Irena Vujović je saopštila da je država već „obezbedila oko 30 miliona evra za sanaciju, proširenje i modernizaciju deponije“, te da će „nakon međunarodnog tendera za izbor izvođača radova“, koji je završen krajem juna, „radovi početi u septembru ove godine“.
To znači da je država već odlučila da će postojeća deponija, nakon obećanih ulaganja, i dalje služiti za odlaganje otpada iz okolnih gradova.
Na sve to Topalović kaže da „građane o tome, ranije, niko nije pitao i da sada žele da reše veliki ekološki problem grada“.
– Novom gradskom rukovodstvu želimo da poručimo da nismo odustali od naših zahteva i da ćemo se boriti za čist vazduh, vodu i zemlju i da sa nama mora da se razgovara – kazao je za Ozonpress Jovan Topalović.
________________________________________________