Gradonačelnica Užica: Odustajemo od deponije Duboko
Gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević zatražila je večeras od Vlade Republike Srbije i Ministarstva za zažtitu životne sredine da zatvori deponiju Duboko i da se ne radi na projektu proširenja. Nakon današnje celodnevne blokade kamiona sa užičkim smećem i izostanka dogovora oko odlaganja smeća sa predstavnicima Udruženja Da ne dišemo Duboko, gradonačelnica je rekla da je sa svojim timom donela ovu odluku i o tome želela da obavesti građane Užica.
„Obaveštavam Vladu Republike Srbije i Ministarstvo za zaštitu životne sredine da obustave realizaciju projekta proširenja tela deponije Dubokog, projekta vrednog 30 miliona evra i ulaganje u savremeni regionalni centar jer to ne žele građani Užica. Kao neko ko odgovorno obavlja ovu funkciju, više ne želim da građani blokiraju i da svoje vreme u kontejneru kao poslednjih pet meseci. Od danas se ni smeće iz Užica neće deponovati na deponiji Duboko. Razgovarali smo i napravili dogovor da se smeće iz Užica transportuje u Lapovo. Ono što građani Užica moraju da znaju je da će odlaganje otpada na taj način koštati mnogo više nego što je to bilo do sada i to će se odraziti na njihove račune“, rekla je gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević koja je najavila da će bez posla ostati 83 radnika.
Ugovor o pokretanju deponije „Duboko“ potpisan je 2005. godine a osnivači su devet gradova i opština Moravičkog i Zlatiborskog okruga. Procentualno najveće učešće ima Čačak (26,88), zatim Užice (učešće u finansiranju 23,91 odsto), Ivanjica (10,20), Požega (9,30), Bajina Bašta (8,39), Lučani (7,09), Arilje (5,70), Čajetina (4,50) i Kosjerić (4,03).
Dobru ideju oko regionalnog sakupljanja otpada upropastili su nestručni kadrovi SNS i doveli građane u opasnost, jer je požar koji je izbio početkom maja gašen nekoliko nedelja. Zbog toga su se građani i pobunili rešeni da zaštite sebe jer vlast ništa nije ispuinila šta je obećala prilikom pokretanja projekta.