I u sudnici i u sudskom holu naelektrisana atmosfera
U Osnovnom sudu u Ivanjici danas je nastavljeno suđenje Radošu Milovanoviću, generalnom direktoru MB Namenska u Lučanima, Vladimiru Lončareviću, vodećem inženjeru u Pogonu za proizvodnju raketnih goriva i Tomi Stojiću, odgovornom licu za bezbednost rada, koji više nije zaposlen u lučanskoj fabrici, trojici optuženih za fabričku nesreću sa dva smrtna ishoda. Današnje ročište prošlo je sa znatno manje posmatrača, kako u sudnici, tako i van nje, nego što je to bilo ranije.
Naime, zbog epidemioloških mera i propisane udaljenosti između prisutnih osoba osim sudije, zapisničara, tri okrivljena, šest advokata i javnog tužioca u sudnici je bilo mesta samo za pet novinara. Ispred suda osim pripadnika fabričkog obezbeđenja direktora Milovanovića, nekoliko predstavnica organizacije „Žene u crnom“ koje su došle da daju podršku porodici Milivojević, TV snimatelja, fotoreportera i nekoliko pripadnika Policijske uprave u Ivanjici nikoga više nije bilo pa ni „spontano“ okupljenih sindikalaca i radnika fabrike MB Namenska.
Tokom višesatnog vođenja postupka u sudskoj sali povremeno su sevale varnice između pravnih zastupnika optuženih sa jedne strane i advokata Vladimira Todorića koji zastupa oštećenu porodicu Milivojević, a „varnica“ je bilo i u sudskom holu tokom pauze kada je došlo do verbalnog duela optuženog Milovanovića i oca poginulog radnika Milovana Milivojevića.
Milovan Milivojević, otac stradalog Milomira Milivojevića, radnika fabrike „Milan Blagojević – Namenska“ iz Lučana, kaže da današnji incident sa psovanjem nije jedini, već da je i na prethodnom ročištu optuženi Milovanović njegovoj ćerki Mirjani dobacio da će joj „j**** majku“, dok je njemu kazao da je „đubre smrdljivo“.
– Njega niko ne sankcioniše. Toliko je ovde obezbeđenja, policije, a niko ne konstatuje, niti pomišlja da piše bilo kakvu kaznu. Od njega se sve može očekivati – rekao je Milivojević. Sudsko obezbeđenje sprečilo je fizički kontakt između njih dvojice.
Pre početka nastavka ročišta advokati Milovanovića tražili su od postupajućeg sudije da sankcioniše navodno nasrtanje Milivojevića tokom pauze na njihovog klijenta, i tvrdili da Milovanović ništa nije rekao sestri poginulog radnika jer su sve vreme tokom pauze sedeli uz svog klijenta i tako nešto nisu čuli. Milovanović je rekao da on čak i ne zna ko je ćerka Milovana Milivojevića.
U toku nastavka suđenja iz sudske pisarnice donet je podnesak porodice Milivojević sa CD-om na kome je tonski i video snimak Milovanovićevog obraćanja Mirjani Milivojević, koja svakako nije nepoznata osoba optuženom Milovanoviću jer su se do sada više puta susretali. Prvi put na razgovoru u fabrici posle nesreće kada je Milovanović nudio zaposlenje majci Neli i sestri Mirjani, poginulog Milomira Milivojevića, kao i na ročištima u sudskim raspravama po osnovu tužbe koju je Milovanović podneo protiv Mirjane zbog navodnih uvreda u medijima, što se okončalo pravosnažnim presudama u korist Mirjane Milivojević.
Današnje ročište proteklo je u ispitivanju trećeoptuženog Tome Stojića, rukovodioca službe za bezbednost na radu u vreme kada se tragični incident dogodio. Postupajući sudija Ljubiša Tomićević uspevao je da smiri strasti i da međusobne prigovore advokata na postavljanje pitanja i sugerisanje odgovora optuženog vrati u pravne okvire.
Optuženi Stojić je nakon šest meseci od nesreće dao otkaz u fabrici, a svoju odbranu izneo je na prethodnom ročištu, dok je danas odgovarao na pitanja advokata. On je naveo da se ne oseća krivim i odgovornim za pogibiju dvojice radnike fabrike, a potom i da smatra da za nesreću nisu krivi ni direktor Radoš Milovanović, kao ni drugooptuženi Vladimir Lončarević.
Zastupnik oštećene porodice Milivojević, advokat Vladimir Todorić ispitivao je Stojića o bezbedonosnim procedurama, dok su njegovi odgovori u najmanju ruku bili konfuzni i kontradiktorni. Na pitanje Todorića da li postoji razlika između barutnih otpadaka i barutnih ostataka, Stojić je kazao da postoji, pojašnjavajući da je barutni ostatak nešto što se vraća u proces proizvodnje, za razliku od otpadaka koji mogu biti kontaminirani i nisu za dalju preradu. Takođe je naveo da se barutni otpadak mora čuvati pod vodom, ali ne i barutni ostatak, ali je na kraju odgovaranja na pitanje Todorića rekao da ipak ne može sa sigurnošću da precizira odgovor jer – nije tehnolog po struci.
Ono što je decidirano tvrdio bilo je da su na mestu gde se skladištio barutni ostatak, a gde je došlo do tragedije, bile ispoštovane sve procedure.
Todorić je podsetio Stojića da je na saslušanju u tužilaštvu tvrdio da nije bio na mestu nesreće u trenutku kada se ona dogodila, ali da je po dolasku video gumu koja je od mesta incidenta odletela 15 metara. S obzirom da je na prethodnom pretresu rekao, a danas i ponovio, da je došlo do požara, a ne do eksplozije, Todorić ga je upitao da li predmet, kao što je teška guma, može da poleti usled požara ili samo nakon ekplozije.
Optuženi Stojić je naveo da je on “opisao samo činjenično stanje” da nije bio svedok događaja i da je tu došao tek kad je obavešten da je došlo do nesreće, pa ne zna zašto je guma bila toliko daleko od mesta incidenta.
Stojić je potom odgovarao i na pitanja Milovanovićevog branioca, advokata Dragana Palibrka, koji ga je upitao šta je onda, ukoliko su sve procedure bile ispoštovane, bio uzrok nesreće.
– Ne mogu konkretno da kažem šta je uzrok, ali sam imao uvid u dva veštačenja i slažem se sa onim koje je radio Institut za prevenciju Novi Sad, u kom je navedeno da radnici ispustili na beton bure baruta, kao i da je zbog toga došlo do požara i ekplozije – odgovorio je Stojić.
Po izlasku iz ivanjičkog suda advokat Vladimir Todorić dao je novinarima sledeću izjavu o današnjem suđenju ali i o onome što se desilo u sudskom holu.
– Nisam prisustvovao tom incidentu ispred sudnice, pa to ne mogu da komentarišem, ali ovo suđenje je već ranije kulminiralo tenzijama i pritiscima i reakcija oca je razuimljiva jer porodica je svašta pretrpela u polsednje dve godine. Zajednica u kojoj žive u Lučanima je sredina u kojoj manje-više svi ili su zaposleni ili imaju neku povezanost sa fabrikom. Ovo suđenje bilo bi, da me neko pogrešno ne razume, teško i za neke veće sudove i veće sredine nego što je sud u Ivanjici. Nemam nikakve primedbe na vođenje sudskog postupka do današnjeg dana. Samo mislim da treba da se obezbede uslovi za normalan rad, da se sa procesom ne oteže iz bilo kog razloga i da dobijemo presudu na koju ne može da padne nikakva senka – kaže Todorić.
Na pitanje novinara da li je u redu situacija da je prošlo šest meseci od početka suđenja a da još uvek nije završeno saslušanje trećeoptuženog, Todorić je rekao:
– Ove godine imali smo sdamo dva ročišta. Treba uzeti u obzir da je bilo vanredno stanje zbog epidemije i ja sam danas predložio da prvo naredno ročikšte bude dva dana ali advokati odbrane na to nisu pristali. Nisu pristali ni da sledeće ročište bude pre septembra. Nadam se da ćemo završiti glavni deo do Nove godine. Prvooptuženi Milovanović je nakon iznošenja svoje odbrane odbio da odgovara na pitanja tužioca i mene, drugooptuženi je kratko davao odbranu i odgovore. Videli smo i danas da odbrana ima nameru da proces traje što duže, pa trećeoptuženi na dva ročišta nije završio sa odgovaranjima na pitanja. A i danas je odgovarao konfuzno i kontradiktorno u odnosu na ono što je govorio u istrazi. Kad treba da odgovori da li je barut odlagan i skladišten u skladu sa propisima on odgovara da nije stručan da na to odgovori, a kada treba da odgovori da li su on i ostali optuženi krivi za nepoštovanje propisa on kaže da je potpuno stručan. Te kontradiktornosti su uočene i sudu nije teško da zaključi da postoje ogromne rupe i kontradiktornosti u iznošenju odbrane trećeoptuženog.
Sud je nastavka suđenja zakazao za 1. septembar, a istovremeno je zakazan i drugi termin i to za 5. oktobar.
____________________________________________________________________
Radoše ti li si? Evo suzu pustih kakvu si tužnu priču ispričao? Još gusle da imaš pa da guslaš!
Jasno je da Kradosu došao kraj, njegov bonton su psovke i vređanja na to smo navikli.
Bahatosti Kradosevoj mora dodji kraj
Pa i tom Direktoru Namenske i njemu ce doci crni petak, sve to Bog gleda i deli po zasluženom…
Prvo scenario, Tomo negira krivicu. Taj Tomo Stojic je beše onaj što je želeo da prizna krivicu ?
Sad odjednom taboze Tomo Stojić se izjašnjava na sudu da nije kriv, bruka, sramno i jadno.
Drugi scenario, Kradosu vredja ništa strano, vredja taj sve, psuje, to je njegov manir i oružje koje poseduje.
Nadam se da će uskoro krivci za smrt ovog deteta otidji u zatvor jer im je tu odavno mesto
Jeli to u SNS neki raskol,kad su okrivljeni i porodica stradalog u istoj SNS stranci.
Podimo redom jer niko od okrivljenih do sada nije priznao krivicu za bilo koju dosadašnju tragediju a bilo ih je nažalost dosta a i mnogo stradalih radnika-21 i to sve za mandata Radoša Milovanovića. Svi sada poriču bilo kakvu odgovornost a svi su bili odgovorna lica sa platom višom od običnih radnika kojima su oni bili poslovodje ,šefovi itd. Mnogi su izjavili da nisu znali da 1997 godine posle tragedije sa 8 stradalih, da nisu znali da aparat koji je izazvao požar nije bio atestiran niti su imali propis rada za takav način pakovanja!? To što nisu znali ih neopravdava niti abolira odgovornosti jer su takvi nažalost postavljeni od strane direktora za poslovodje i oni su vodili proizvodnju. A kako videli smo . Svi su oni krivi zavisno od položaja na kom su bili i to je istina ali sudstvo nije bilo na visini zadatka ni tada kada se sudilo za 97 a ni sada kada se sudi za ovu tragediju. Niko nema petlju da prizna krivicu već se krivica svaljuje na mrtve . Ali mora istina izaći na videlo kad tad.
Kradoseva strategija podrzana sistemom je razvuci sudjenje do Kradosevog sudnjeg dana. Posle toga, bice mrtav ladan kriv za sve! Da nije tuzno, bilo smesno. Imamo li mi uopste drzavu?