Inspektori traže krivičnu zaštitu
Mreža inspektora Srbije (MINS) zatražila je danas da se u predstojećim izmenama Krivičnog zakonika, inspektorima, kao službenim licima, dodeli odgovarajuća krivično pravna zaštita, ista onakva kakvu imaju službe bezbednosti i organi za zaštitu javnog reda i mira.
Suzana Gligorić, predsednik Skupštine Mreže inspektora Srbije, ukazala je da su inspektori u svom radu često suočeni sa varbalnim ali i fizičkim napadima nadziranih subjekata, a da su se svi takvi napadi završavali uslovnim osudama ili odbacivanjem prijava.
— Bitno obeležje inspekcijskog nadzora čini terenski nadzor, koji podrazumeva neposredan kontakt sa nadziranim subjektima, pri čemu ovaj oblik rada na terenu spada u posebne uslove rada i zahteva posebna znanja i veštine. Inspektori su neretko izloženi sprečavanju službenih radnji čime se onemogućava zakonito, pravilno, blagovremeno i nesmetano vršenje inspekcijskog nadzora kao preduzimanje radnji i mera iz kruga ovlašćenja i dužnosti inspektora. Podaci kojima raspolažemo pokazuju da 90 odsto prijava protiv napadača na službena lica se završavaju odbacivanjem ili uslovnim kažnjavanjem. Ni inspektori nisu izuzetak u tome. Naprotiv. Svakodnevno 4.000 inspektora, lokalnih, republičkih, pokrajinskih, kojih ima četiri puta manje nego što su standradi EU, prema nadziranim subjektima postupaju u ime države, pokrajine i lokalne samouprave, i u skladu sa svojim ovlašćenjima zbog neadekvatne pravne zaštite veoma često se dešava da su izloženi fizičkim i verbalnim napadima, vređanju, ozbiljnim pretnjama, kako njima tako i članovima njihovih porodica, neposrednoj upotrebi fizičke sile, onemogućavanja vršenja nadzora, a nisu retki ni slučajevi nanošenja lakih i teških telesnih povreda, navodi Suzana Gligorić.
Ona je potom podsetila na slučaj inspektora rada u Nišu koji je prošle godine teško prebijen da više neće moći da se vrati na posao.
— Imali smo i slučaj saobraćajnog inspektora u Valjevu koji je takođe teško prebijen od nadziranog subjekta, jedna poljoprivredna inspektorka je zaključana u hladnjači gde je kontrolisala kvalitet proizvoda, građevinski inspektor je u Beogradu doživeo teške neprijatnosti, a inspektorku u Surdulici zamalo nisu prevenrnuli sa sve službenim kolima. Posledice za napadače su upravo onakve kako kaže i statistika. Sve to ukazuje na opravdanost naših predloga vladi, ministarstvima i poslanicima, a to je da se inspekotrima prizna kvalifikovana pravna zaštita u članu 322 i 323 krivičnog zakonika — rekla je Gligorić.
Po novim izmenama krivičnog zakonika, predviđeno je pooštravanje sankcija za napad na službena lica.
— Želimo da ukažemo na neophodnost da se još jednoj kategoriji službenih lica pruži pojačana krivično pravna zaštitia u odnosu na ostale službenike, a to su inspektori, i da damo argumentaciju za taj stav. Inspektori su i do sada imali status službenih lica ali se pokazalo da takva zaštita apsolutno nije bila adekvatna. Statistika govori da se u poslednjih pet godina prijava napada na inspektore uglavnom završavaju zastarevanjem, odbačajima ili u najboljem slučaju uslovnim kaznama. Da bi u punom kapacitetu bili zaštnitnici zakona i javnih interesa, i zaštitila ostala javna dobra, potrebna joj je kvalifikovana zaštita od bahatih i nesavesnih subjekata, odnosno zaštita koju imaju organi javne bezbednosti i službenici koji štite javni red i mir. Ako vlast ne postupi po preporukama inspektora biće poslata negativna poruka — upozorio je predsednik Mreže inspektora Srbije Dragoman Paunović.
Čelni ljudi MINS-a podsetili su da reforma inspekcijih službi ide u dobrom pravcu. Kako su rekli, poraslo je poverenje u rad inspekcije u odnosu na 2011. godinu kada su građani i privrednici na nju gledali kao na jednu od najvećih smetnji u poslovanju i pravne nesigurnosti. Danas se, navode, na inspekcije gleda kao na jednu od najmanjih prepreka u poslovanju i zaštitnike zakona.
Mreža inspektora Srbije nastala je pre dve godine, a cilj je doprinos reformama koje se sprovode u oblasti inspekcijskog nadzora.
Pa gospodo inspektori da niste podkupljivi ( čast izuzecima) dobili bi ste zaštitu. Ovako em ste loši ljudi, a i na Budžetu ste. Šta vi ustvari hoćete ?
Podkupljivima ne treba zastita, njega ce podmititi i nece ga biti ili maltretirati, problem imaju posteni inspektori koji se ne mogu podkupiti oni se maltretiraju i fizicki napadaju
Kad krenu u akciju ceo grad drhti, a oni traže zaštitu? Tumače zakon kako kome i kako kad odgovara, pa ako sme neko neka se žali… Njima treba uvesti odgovornost za ono što urade ili ne urade, takođe i nekim drugim profesijama, pa će biti sve u redu.
Mreza inspektora? Bljak. Sve losak do losaka.
To su korumpirani olosi. Treba im zaštita da otimaju pare.
Smo znam da sam svom sinu svojevremeno rekao da se ne hvata tog posla.Poslusao me.