Интегрисање знања и услуга за српске повратнике и мигранте
– Кључна ствар је боље разумевање ситуације у којој се особа у мигрантској ситуацији налази, што отвара простор и за јасније разумевање њихових потреба у процесу интеграције или реинтеграције, што даље доприноси унапређивању квалитета услуга који су намењени овој циљној групи. Обуке на ову тему у великој мери доприносе решавању одређених изазова, а пре свега, то је препознавање и унапређивање система подршке повратницима у земље порекла и унапређивање механизама реинтеграције – рекла је Марија Милосављевић, пројектна координаторка из Београдске отворене школе која је похађала дводневну обуку за предаваче ,,Тренинг за тренере“ на тему миграција.
Обука је спроведена у оквиру глобалног програма „Миграције и дијаспора“ Немачке развојне сарадње, који у Србији спроводи Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, и имала је за циљ да додатно оснажи представнике цивилног сектора у изградњи сопствених капацитета кроз преношење вештина, знања и искустава на друге колеге са којима сарађују. Већ неколико година организују се дијалози и размена искустава међу земљама на тему миграција, а обуке које се, такође, у континуитету спроводе како у државним институцијама тако и у цивилном сектору омогућавају учесницима да у већој мери користе позитивне ефекте миграција и дијаспоре за друштвени и економски развој матице.
– Обуке у овој области су веома важне, како за организације које раде у овој области, тако и за све запослене у државним институцијама, јер се Република Србија већ деценијама суочава са различитим изазовима када су миграциони токови у питању – изјавила је полазница обуке Јелена Мићовић, стручњакиња у саветовалишту за повратнике по реадмисији организације Caritas.
Обуке се, поред Србије, спроводе у још седам партнерских земаља програма, а теме се односе на управљање миграцијама, комуникационе вештине, укључивање дијаспоре у економски развој, нексус миграција и родне припадности, циркуларне миграције и управљање и заштиту података о личности. Ове вештине, знања и искуства стечени су и прикупљени уз подршку домаћих и међународних стручњака и формирани су у модуле обука који укључују практични, односно технички део и специфичан сет умећа који се односи на саме миграције. Обукама се, поред државних институција, сва прикупљена знања за предаваче преносе и на националне и међународне невладине организације и институције које имају за циљ рад на изградњи и побољшању постојећих капацитета знања на тему миграција и развоја.
– Овакве обуке доприносе побољшавању положаја миграната, заштиту њихових права и с тим у вези смањује се њихова изложеност различитим ризицима који могу да доведу до насиља и експлоатације. Специјализоване обуке су врло корисне зато што помажу да се боље упозна одређени аспект рада, одређено питање или тема и ко су други учесници који су надлежни за одређену област. Знање о томе како организовати тренинг, како одржати пажњу учесника и пренети знање на одговарајући начин, имајући у виду разноликост самих учесника, као и разноликост метода и области њиховог рада, нарочито су корисне – закључила је Јелена Хрњак, директорка програма из НВО Атина, која је такође похађала обуку за предаваче ,,Тренинг за тренере“ на тему миграција.
Обуку су отвориле Јована Стаменковић, пројектна менаџерка програма „Миграције и дијаспора“ у Србији и Сабин Боелткен, вођа тима тренерског конзорцијума. Јехона Серхати – Шаби, међународна експерткиња је одржала дводневну обуку у сарадњи са Дином Мујановићем, националним експертом за миграције и дијаспору, а учесници су били представници организација цивилног сектора – НВО Атина, Београдска отворена школа, Дански савет за избеглице и Caritas Србије. Након завршетка обуке на пролеће 2022. године, ове организације ће имати проширене капацитете да се у будућности успешно баве обукама на тему миграција и развоја и да стечена знања која ће доприносити развоју Србије преносе даље.
__________________________________________________________________