Internet briše društvene kočnice
Dosadašnja praksa nedvosmisleno je pokazala da se najvećem riziku na internetu izlažu adolescenti, budući da na internetu imaju visok nivo autonomije i nezavisnosti, dok na drugoj strani internet korisnicima daje osećaj sigurnosti i moći i dopušta im da govore i čine stvari koje ne bi mogli da rade u interakciji “licem u lice”. Internet, kako se mnogo puta pokazalo kod korisnika spremnih na zloupotrebu stvara i osećaj da neće odgovarati za takva ponašanja na način na koji bi inače odgovarali. Sigurni su da na mreži neće biti procenjivani na osnovu svog izgleda, relacije putem net-a im deluju bezbednije nego prave relacije, nema socijalnih ograda: dve usamljene duše komuniciraju da ih niko drugi ne posmatra.
Istraživanje Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu koje je rađeno u čačanskim osnovnim i srenjim školama, potvrdilo je rezultate sličnih istraživanja po kojima su učenici češće sami bili u rizičnim/opasnim situacijama, nego što su uznemiravali druge putem interneta, mada ni to nisu zanemarljivi podaci. Za razliku od osnovaca, srednjoškolci, osim što se više izlažu opasnostima koje se kriju na internetu, češće uznemiravaju svoje vršnjake putem interneta. Pretvaraju se da su neka druga osoba (uzimanje lažnog identiteta), koriste tuđe naloge bez pristanka, komentarišu o osobi koju poznaju tako da je mogu povrediti.
– Rezultati našeg istraživanja pokazuju da su mladići češče vršili neki od oblika digitalnog uznemiravanja, nego devojke. Koristili su nečije naloge bez pristanka te osobe ili su javno, na socijalnoj mreži, forumu, blogu…, komentarisali osobu koju poznaju na uvredljiv način. Kada je reč o izlaganju rizicima rezultati naknadnih testova pokazuju da se značajno razlikuju grupe učenika koje su sklonije rizičnom ponašanju na internetu, s obzirom na opšti uspeh u prethodnom razredu. Češće su davali lične podatke osobama koje ne poznaju lično i koje nisu sreli uživo učenici koji su završili prethodni razred sa dobrim, vrlo dobrim i odličnim uspehom, za razliku od učenika koji su bili dovoljni. Istovremeno učenici sa koji imaju dobar i vrlo dobar uspeh češće su odgovarali na poruke nepoznatih osoba koje nastoje da uspostave kontakt, u odnosu na odlične, koji su se manje izlagali ovom riziku. Sastanke sa osobama koje su upoznali preko interneta su ređe prihvatali učenici slabijeg opšteg uspeha u odnosu na vrlo dobre i odlične – pokazalo je istraživanje Katarine Dunjić Mandić i Rade Karanac.
Nedozvoljene sadržaje na internetu predstavljaju seksualna zloupotreba i zlostavljanje dece (pornografija, prostitucija, pedofilija), trgovina ljudima i ljudskim organima, terorizam, sadržaji koji podstiču ksenofobiju, zoofiliju, sadizam, širenje mržnje, antisemitizam, netoleranciju. Na drugoj strani u štetne sadržaje ubrajaju se oni kojima se vređaju osećanja drugih ljudi, izražavaju politički stavovi, različita uverenja, mišljenja,određena religijska ubeđenja. Osim toga u štetne sadržaje ubrajaju se kockanje, ali i specifične dečije igrice.
Tekst objavljen u sklopu projekta “Bezbednost mladih u Čačku“ koji je na Konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja dobio podršku Ministarstva kulture i informisanja.