IREX: Srbiji najgora ocena za održivost medija od 2000. godine
Према извештају међународне организације IREX, одрживост медија у Србији је најгора у последњих 18 година. На скали до 1 до 4, Србија је за 2017. годину добила оцену 1.46 , чиме се нашла у категорији „неодрживи мешовити систем“ заједно са Босном и Херцеговином, Македонијом, Бугарском, Русијом, Белорусијом, Казахстаном, Киргистаном, Таџикистаном и Узбекистаном.
У неодрживе мешовите системе смештене су земље у којима су делови законодавне и извршне власти против слободе медија, а напредак у појединим областима није довољан да би систем био оцењен као стабилан.
Укупна оцена је додељена на основу пет критеријума – слободе говора, професионалног новинарства, плурализма вести, пословања и институција подршке, а у свим категоријама је стање све лошије. Како се наводи на самом почетку извештаја, 2017. година је била „најгора у скоријем сећању за српске медије“.
Као најбитнији фактори за такво стање издвојени су поларизованост медијског садржаја, пораст лажних вести, уреднички притисци на медије и лоша економска ситуација.
Тако је Србија добила оцену 1.59 у области слободе говора, у односу на 1.77 од прошле године. Како се наводи у извештају, законодавни оквир формално обезбеђује слободу говора и приступ информацијама од јавног значаја, али се закони “примењују селективно угрожавајући тиме слободу изражавања”.
Када је реч о професионализму, Србија такође бележи пад са 1.25 на 1.09 – новинари су лоше плаћени, а медији који раде у складу са професионалним и етичким стандардима су у мањини.
“Због страха да изгубе посао, новинари напуштају професионалне вредности. Пристају на аутоцензуру и пазе које теме покривају да би избегли конфликт са властима или уредницима. Значајан број важних тема никада није на дневном реду, док доминирају оне које служе интересима разних центара моћи”, стоји у извештају.
Плурализам вести у домаћим медијима је такође лошије оцењен него прошле године (1.47 у односу на 1.9) и то пре свега због, како се наводи, пораста броја лажних вести, уредничких притисака на медије, као и власти, политичара и бизнисмена који контролишу информације од јавног значаја.
Оцена у области пословања је најгора икада – 1.05 – због погоршане економске ситуације за многе редакције, неповољног тржишта на коме је медијима тешко да зараде, као и “државне контроле главних финансијских токова ка електронским и штампаним медијима”.
Повољнија је ситуација када је реч о институцијама које пружају подршку новинарима и медијима – због постојања неколико асоцијација медијских власника и издавача, као и удружења новинара.
Гору оцену од Србије (од земаља Европе и Азије у којима се раде мерења) за 2017. годину имају само Казахстан (1.41), Узбекистан (1.00) и Туркменистан (0.39).
Америчка невладина организација IREX пружа глобалну подршку у области медија, цивилног друштва, образовања, омладинских пројеката и слично. Индекс одрживости медија се мери од 2000. године, кроз дубинску анализу услова рада за независне медије у 80 земаља света.
Аутор: Марија Вучић Извор: Раскрикавање
______________________________________________________________________