Istraživanje: Mladi kažu da su im narkotici dostupni, ne veruju školi
Centar za socijalni rad u Čačku u protekla četiri meseca realizovao je javni rad Mapiranje potreba dece i mladih sa problemima u ponašanju. Anketirano je 36 lica uzrasta od 14 do 20 godina i 51 roditelj ili staratelj.
Prema tom istraživanju, čak 25 odsto mladih izjavilo je da im je droga lako dostupna. Na pitanje kome se prvo obraćaju za pomoć kada imaju neki problem, ni jedan ispitanik ne kaže da se obratio školi koju pohađaja već se uglavnom obraćaju porodici i prijateljima.
-Mladi prepoznaju problem kocke kod samih sebe, dok roditelji u nedovoljnoj meri prepoznaju problem kocke kod mladih. Roditelji daju bitniju i značajniju ulogu medijima u vaspitavanju dok mladi medijima ne pridaju značaj. Roditelji priznaju značaj formalnog obrzovanja dok mladi tome ne pridaju preveliku važnost. Roditelji pridaju preveliku važnost društvenim grupama dok mladi smatraju da društvene grupe nisu najmerodavnije u njihovom vaspitanju. Mladi su u najvećem broju prepoznali porodicu kao najveći oslonac i najveću podršku. Većina mladih smatra da su im alkohol i duvan lako dostupni dok je zabrinjavajući podatak da je 25 odsto njih izjavilo da su im lako dostupne i psihoaktivne supstance. To je alarmantan podatak koji treba da posluži nadležnima da reaguju. Kada pitate mlade kome se prvo obraćaju za pomoć ni jedan ispitanih ne kaže da se obratio školi koju pohađaja več se uglavnom obraćaju porodici i prijateljima. Mladi bi trebali sami da se obrate psiholozima i pedagozima u školi, ali oni to ne prepoznaju kao resurs koji treba koristiti kada imaju problem. Zato smo pozvali kolege iz osnovnih i srednjih škola da im predstavimo rezultate istraživanja, rekao je sociolog Goran Javorac.
Mladi su kao moguće rešenje za rešavanje problema naveli osnivanje savetovališta, o čemu bi gradska vlast morala da se izjasni.
-Na pitanje ko ima presudnu ulogu u vaspitavanju mladih u društvu, i mladi i roditelji prepoznaju porodicu, s tim što 94 odsto mladih smatra da je to porodica, dok to misli samo 59 odsto roditelja. Kada smo hteli da sagledamo šta je to što naši ispitanici vide šta je to što bi moglo da doprinese rešavanju problema u ponašanju mladih, najčešće navedeni odgovor je savetovalište, pri čemu svaki drugi roditelj, odnosno svaki treći maoletnik navodi ovaj odgovor. To nam govori da smo mapirali potrebu za savetovalištem i govori nam u kojem pravcu treba da usmerimo svoj preventivni rad. To je nedostajuća uloga u socijalnoj zaštiti. Savetovalište ja značajna podrška porodici, jer roditeljstvo se u najvećem broju odvija u okviru porodice, ono danas poprima drugačiji oblik, jednu drugačiju formu. Za roditeljstvo ne postoji škola, ali roditeljske kompetencije moraju biti sve šire i dublje, s obzirom na vreme u kome živimo, navodi direktorka Centra za socijalni rad Branimirka Radosavčević.
Finasijska sredstva za ovo istraživanje putem javnog rada obezedio je grad Čačak izdvojivši 405.000 dinara, a Centar za socijalni rad je sa evdencije NZS angažovao tri nezaposlena lica sa visokom stručnom spremom, dva diplomirana socijalna radnika i jednog specijalnog pedagoga.
-Sistem socijalne zaštite u Čačku je izrazito nerazvijen. Jedan od osnovnih ciljeva istraživanja je da u saradnji sa lokalnom samoupravom ostvarimo neki oblik saradnje, da se otvore savetovališta, klubovi za mlade, da se održavaju edukacije, javne tribine…Mladi ljudi su svesni društvenih problema, da oni postoje, ali to ne prepoznaju u sopstvenom ponašanju, negirali su postojanje obrazaca u svom konkretnom primeru, kaže Kristina Jeftović, socijalni radnik.
12 odsto mladih ima problema
Prema evidenciji Centra za socijalni rad, od 9.345 korisnika usluga centra, 25 odsto čine mladi do 18 godina, dok u ukupnoj populaciji Grada Ččaka mladi do 18 godina čine 17 odsto.
-Kada smo malo bolje sagledali specifičnosti i kategorije mladih, videli smo da 12 odsto pripada mladima koji već ispoljavaju i manifestuju neka rizična ponašanja i koji ispoljavaju određene probleme u ponašanju, u školi, zajednici, prema roditeljima, starateljima i to njihovo ponašanje ograničava prava drugih. Imali smo nameru da ovakvim istraživanjem ukažemo na ozbiljnostz rizika ukoliko se nedeluje na ovakvo ponašanje, upozorila je direktorka Radosavčević.
Satro je to rezultat ispitivanja! To je zelja centra za socijalni rad jer bi im to bio dodatan prihod novca i tu bi zaposlili jos rodbine i prijatelja…
Iz podataka iznetih u tekstu, nekoliko zakljucaka:
– iz budzeta Grada izdvojeno je 405 000din. za istrazivanje;
– istrazivanje je sprovedeno tako sto je anketirano 36!( trideset sest!) mladih(srednjoskolaca)- jedno odeljenje;
– podaci dobijeni anketiranjem obradjivani su 4!( cetiri) meseca!
– u istrazivanje je ukljucen poveci tim strucnih lica;
– 94% mladih ispitanika se oslanja na porodicu i smatra da ona ima presudnu ulogu u vaspitanju!!!
-25% ispitanika-srednjoskolaca ( znaci: 9 od 36) kaze da im je droga dostupna( ne i da je koriste);
-nijedan ispitanik nije naveo da se za eventulnu pomoc u resavanju problema obraca strucnim licima ( pedagogu ili psihologu) u skoli, nego se s poverenjem obraca porodici i tu nalazi oslonac.
Na osnovu svega ovoga strucnjaci zakljucuju da su neophodni i da se moraju umnoziti.
A da bi upoznali svoju bransu sa epohalnim saznanjima do kojih su dosli posle cetvoromesecnih izucavanja rezultata ankete sprovedene medju 36 srednjoskolaca, organizovali su seminar- eto pokrica za 405 000 din. iz budzeta Grada.
Nije smesno, nego jadno i diletantski, ali promisljeno i isplativo.
Dobro primećeno. Skrenuli ste mi pažnju da pažljivije pogledam brojke i uzorak.
Znaci, uvek ima dalje…Mislim da je edukacija potrebnija roditeljima, u smislu kako se vise posvetiti deci. Osnov svega je zdrava porodica, i ako je moje dete neradnik, narkoman, lopov, nevaspitan, nekulturan ..glavni krivac mogu biti samo ja.