Izazovi samoregulacije medija i online novinarstva
Vijeće za štampu u BiH uspešno je realizovalo regionalni edukativni skup “Izazovi samoregulacije medija i online novinarstva”, u Konjicu, 9. i 10. juna 2016. godine, za predstavnike samoregulacijskih tela iz Bosne i Hercegovine, Albanije, Crne Gore, Kosova, Makedonije, Srbije i Turske. Dvodnevni skup je realizovan uz finansijsku podršku UNESCOa/Europske unije.
Digitalne tehnologije dramatično menjaju medijske ekosisteme i način na koji se vesti i informacije prikupljaju, razmjenjuju i konzumiraju. Ove promene su izazvale i redefinisale prirodu i prakse tradicionalnog novinarstva, kao i odnos između medija i čitalaca. Profesionalni novinari i tradicionalni mediji sada dele scenu sa tviterašima, blogerima, građanima – novinarima i korisnicima društvenih mreža. Takođe, prelaz sa offline na online novinarstvo stvorio je bezbroj profesionalnih, pravnih i etičkih izazova za novinare.
Dvodnevni edukativni skup pružio je priliku učesnicima iz zemalja regiona i Turske da diskutiraju o etici u online medijima, položaju tradicionalnih u odnosu na nove medije, te o mogućnostima rešavanja problema web portala bez vidljivog impressuma i zloupotrebe slobode izražavanja kroz govor mržnje i diskriminirajuće sadržaje u komentarima posetilaca internet portala.
Uz reči dobrodošlice, skup su otvorili gđa Ljiljana Zurovac, izvršna direktorka Vijeća za štampu u BiH i g. Dario Novalić, predsednik Upravnog odbora Vijeća za štampu u BiH.
– Nadamo se da će vam ovaj skup pomoći u rješavanju svakodnevnih problema. Imamo izvrsne predavače koji su došli da podijele sa vama uvid u etiku novih medija. Upoznaćemo se i sa kolegama te razgovarati o problemima i dilemama sa kojima se suočavamo – prisutnima je poručila gđa Zurovac.
Gđa Adeline Hulin, Program konsultantica UNESCO Odela za slobodu izražavanja i razvoj medija, predstavila je Projekat “Izgradnja poverenja u medije u Jugoistočnoj Europi i Turskoj”, koji se realizuje u Bosni i Hercegovini, Albaniji, Crnoj Gori, Kosovu, Makedoniji, Srbiji i Turskoj. Lider projekta je Vijeće za štampu u BiH, prvo samoregulacijsko telo za štampane i online medije u regiji Zapadnog Balkana i Jugoistočne Europe. Cilj projekta je jačanje slobode izražavanja, slobodnog i pravovremenog pristupa informacijama, te jačanje kapaciteta slobodnih, profesionalnih medija i medijskog pluralizma. To je osnov na kojem bi novinari i medijske organizacije u Jugoistočnoj Europi i Turskoj trebalo da budu prepoznati kao ključni pokretači demokratskog, održivog i mirnog razvoja u regionu.
Skup je okupio predstavnike Vijeća za štampu u BiH, Saveta za štampu Srbije, Medijskog savjeta za samoregulaciju Crne Gore, Veća za štampu Kosova, Saveta za medijsku etiku Makedonije, Veća za štampu Turske, Ombudsmenku “Vijesti” iz Crne Gore, te predstavnike novosnovanog Veća za štampu Albanije, koji su sa iskusnijim kolegama podelili probleme sa kojima se suočavaju i buduće planove.
– Samoregulacija je dug, ali siguran proces. Moramo biti strpljivi jer je ovo promjena svijesti o profesiji, a ne nametanje pravila. Novinar mora biti svjestan da je prihvatanje etičkih pravila osnov novinarske profesije – rekla je gđa Zurovac.
O osnovama digitalnog novinarstva, pravnim, regulatornim i etičkim aspektima novinarstva u digitalnom dobu, pravnim pitanjima i pravnim definicijama novinara, odgovornosti posrednika i ključnim etičkim pitanjima u digitalno doba, govorili su Gilian Philips, direktorka Uredničko – pravne službe lista “Guardian”, Ujedinjeno Kraljevstvo, Dean Starkman, dobitnik Pulitzerove nagrade za istraživačko novinarstvo i bivši urednik Columbia novinarske revije, Mađarska, Nevena Krivokapić, članica Žalbene komisije Saveta za štampu Srbije, Srbija i Amy Brouillette, direktorka evropskog Media projekta, Centar za medije i društvo, CEU, Mađarska.
U okviru panela “Regionalna saradnja – unapređenje profesionalizma u medijima”, učesnici su razgovarali o temama: “Šta možemo zajedno učiniti na poboljšanju medijske etike u našim zemljama”, “Smernice za online medije – potrebe, problemi i ideje”, “Novi mediji – nova etika”. Panelisti su bili Gordana Novaković, generalna sekretarka Saveta za štampu Srbije, prof. Dejan Donev iz Makedonije te članovi Media NEThics – Regionalne mreže samoregulacijskih tela.
Program je obuhvatio i praktičan rad – simulaciju rada Žalbene komisije Vijeća za štampu, kroz analizu žalbi građana na izvještavanje štampe i online medija.
Učesnici su zaključili da je neophodno nastaviti sa razmenom iskustava kako bi se pronašla rešenja za sve veće izazove koje stvaraju digitalne tehnologije, poput moderacije komentara posetilaca internet portala, ispravki online objavljenih tekstova, “prava na zaborav”, preuzimanja sadržaja sa društvenih mreža, zaštite autorskih prava, audio-video sadržaja koje objavljuju online mediji te primene i prilagođavanja postojećih profesionalnih Kodeksa na nove medije.
Edukativni skup je realizovan u okviru UNESCO/EU projekta – “Izgradnja povjerenja u medije u Jugoistočnoj Europi i Turskoj”.
__________________________________________________________