Izbegli Srbi: Počela sezona lova na nas
Iako je prošlo više od dva meseca od poslednjeg sastanka održanog u Čačku u vezi sa primenom Zaključka Vlade Republike Srbije da se izbeglim i prognanim licima iz BiH i Hrvatske koji žive u naselju Košutnjak u Čačku omogući otkup stanova koji su izgrađeni sredstvima Vlade Italije, nije se daleko odmaklo realizaciji. Izbegli Srbi iz BiH i Krajine kažu da je deo stanara anketiran od strane zaposlenih u Gradskoj stambenoj agenciji, ali da se stiče utisak da lokalne samouprave u kojima je realizovan SIRP program, ne obaziru previše i da ignorišu preporuke Vlade Srbije.
— Termin novog sastanka još uvek se ne nazire a za to vreme kao da je otvorena sezona lova na korisnike stanova. Da je postojalo imalo dobre volje i spremnosti da poštuju odluku Vlade, lokalne samouprave bi nakon stupanja Zaključka Vlade Republike Srbije na snagu, već u julu mesecu, počele obračun zakupnina po ceni određenoj Zakonom o izbeglicama i sklopile bi nove ugovore o korištenju u skladu sa gore pomenutim zakonom. Umesto toga računi za obračun zakupnine stižu u nepromenjenom iznosu a nova-stara direktorka Gradske stambene agencije Čačak zove po njenom nahođenju odabrane korisnike i postavlja pitanje da li su za otkup stana!? Da li dotična ima možda neko diskreciono pravo da vrši samostalan odabir ili Zakon i Zaključak treba da se odnosi na sve — pitaju prognani Srbi.
Kako navode, umesto da su obustavljene sve aktivnosti lokalnih samouprava usmerene protiv stanara korisnika stanova građenih za trajnu integraciju izbeglih, dok se ne postigne dogovor o načinu implementacije Zaključka Vlade i načina prevazilaženja postojećih problema, pritisci su pojačani u svim gradovima. Prema njihovim informacijama, stižu tužbe za iseljenje a pored naplate osnovnog duga za zakupnine opštine (stambene agencije) traže i naplaćuju i zatezne kamate koje višestruko premašuju visinu glavnice duga pa se postavlja pitanje da li su ovo zaista neprofitni stanovi i agencije ili budžeti opština treba da se pune, posredovanjem javnih izvršitelja, naplatom kamata sa leđa najranjivije populacije.
— Čini se da je naplata donacije postao unosan biznis kojim se prvo počela baviti Gradska stambena agencija Čačak odnosno, sad grad Čačak kao vlasnik, a tim putem zatim je krenuo i grad Valjevo, Pančevo…Naravno kao i uvek nada umire poslednja, a da nije bilo borbe i te nade namučeni živalj proteran sa svojih ognjišta ni do danas nebi opstao tako da i sada ostaje da se nadaju da će se konačno država Srbija stati na kraj bahatim lokalnim samoupravama te da će se decenijska agonija napaćenog naroda konačno rešiti. Sve oči su sada uprte u institucije u vrhu države koje su zadužene da prate aktivnosti i da iniciraju novi sastanak koji će, kako se nadaju, biti put spasenja — navode proterani Srbi iz BiH i Krajine.
Direktorka Gradske stambene agencije Brankica Jelić ne krije da ceo postupak ide malo sporije jer su iza nas letnji meseci i odmori a i u toku je izrada rebalansa budžeta u Republici što sve usporava rad ministarstava. Kako kaže, uskoro će biti formirana radna grupa koja će raditi na izradi dokumenta koji će važiti za svih sedam lokalnih samouprava gde su izgrađeni pomenuti stanovi. Do tada, navodi Brankica Jelić, potpisani ugovori se moraju poštovati i plaćati obaveze.
— Još 2005. godine tadašnje Ministarstvo infrastrukture je potpisalo memorandum o razumevanju sa sedam lokalnih samouprava u Srbiji. Ti gradovi su pojedinačno potpisali sporazume sa UN Habitatom i svaka izgradila 76 stambenih jedinica, od čega je 61. stan bio opredeljen za izbeglo i prognano stanovništvo sa teritorije BiH i Hrvatske, a 15 za lokalno stanovništvo. Pre godinu dana, Ministarstvo državne uprave pojavilo se sa inicijativom ka potpisnicima ovog sporazuma, pre svega ka lokalnim samoupravama sa predlogom da se iznađe mogućnost i da se trajno reši to pitanje za korisnike programa. S tim u vezi, Vlada Srbije donela je zaključak u kome se daje preporuka svim lokalnim samoupravama da pronađu neko optimalno rešenje za sve korisnike. Imali smo dva sastanka, a na poslednjem je dat predlog da se formira odgovarajuća radna grupa koja će raditi na tome da se ovaj zaključak realizuje. Sve lokalne samouprave su se izjasnile ko će ući u radnu grupu — navodi direktorka GSA.
Kada je u pitanju anketiranje korisnika stanova, Brankica Jelić navodi da su svi pozivani, ali ostavlja mogućnost da neko i nije ako nije bio u stanu kada je vršeno anketiranje.
— Nama je na tom sastanku dat predlog da ispitamo korisnike stanova da li su zainteresovani za formu eventualnog otkupa. S tim u vezi mi smo sproveli neku vrstu usmene ankete. Telefonskim putem smo kontaktirali naše korisnike i one koji imaju potpisane ugovore, pozivali smo čak i korisnike koji imaju velike dugove. Možda se desilo da neko nije bio kod kuće pa da ga nismo anketirali. Nije postojao nikakav drugi razlog. Svi su pozivani. Predstavnici domicilnog stanovništva su samoinicijativno dolazili kod nas i pitali zašto oni nisu bili pozivani. Do tada se postojeći ugovori moraju poštoivati i plaćati obaveze — zaključila je direktorka Gradske stambene agencije Brankica Jelić.
Kad ce zgrada za nas romi koju je gradonacelnik reko da ce nam napravi na Kostutnjak.I Mi smo ljudi
Neko na kredit trideset godina a neko džabe od države. Ništa protiv Roma ali protiv ovakve države uvek.
Naprabite sami. Uvek ste živeli na foru.
Romi??? Pa da razmislim!!!
Kakav bre napaceni narod,tu zivi 10 posto napacenog naroda a 90 posto bezobraznog i neradnog naroda koji misli da ce ceo zivot da zivi na tudj zacun,da neplaca nikom nista,vozi skup auto i briga ga,i ja sam izbeglica pa nikad nista nisam dobila ni od koga,kako ih nije sramota,tolike god cekali da im neko pokloni stan,ajde dajte ankete i spisak ko tu uposte zivi i sta tacno hoce
Budite srećni što uopšte imate zgradu i stanove, što se nije našao neko pametan da kaže kako bi bilo bolje tu parcelu betonirati jer je preči teren za mali fudbal nego krov nad nečijom glavom.