Izbori bez nasilja – realno ili ne?
Kampanja za izbore 3. aprila ulazi u završnicu.
Drugačija od svih u poslednjih dvadeset godina. Ruska agresija na Ukrajinu je potpuno zauzela medijski ali i društveni prostor i bacila u senku predizborne aktivnosti učesnika u aktuelnoj političkoj utakmici.
Strahote rata su opet pred našim očima.Tenzije, pometnja, neizvesnost i strahovi koje on donosi postaju dodatni okidač za nasilje prema ženama ne samo na područjima na kojim se ratuje, već mnogo šire. Rat nikad ženama nije bio brat. Tako je i danas.
U takvim okolnostima Akademija ženskog liderstva pokrenula je kampanju Izbori bez nasilja.
Zadatak je da se što više žena angažovanih na izborima informiše i uključi u prikupljanje podataka o nasilju prema kandidatkinjama, aktivistkinjama političkih organizacija, ženama angažovanim u izbornoj administraciji ali i građankama koje će glasati.
Po čemu su izbori 2022. važni? U njima će učestvovati najveći broj žena dosad. Na do sada prihvaćenim listama stranaka i koalicija je više od 1.700 kandidatkinja za poslanice Narodne skupštine. Zakon garantuje da će se u novom sazivu najvišeg zakonodavnog tela naći više od 100 žena.
S druge strane, atmosfera i podele u društvu nam govore o visokom stepenu rizika za povećanje nasilja prema učesnicama izbornog procesa, pre svega kandidatkinjama i aktivistkinjama, ali i ženama u izbornoj administraciji.
Predizborna atmosfera koja vlada u Srbiji veoma je daleko od demokratske. Ove nedelje su počele i specijalne emisije u kojima takmaci ukrštaju stavove i poglede na stvarnost u Srbiji.
Doživeli smo da predsednik Narodne skupštine predsednicu Vlade u TV emisiji oslovi sa gospodine. Društvene mreže su svakodnevno pune različitih gnusnih, seksističkih i mizoginih komentara.
Žene su i dosad trčale neravnopravnu izbornu trku. Za razliku od svojih muških kolega one moraju da se nose sa rodno zasnovanim nasiljem, pritiscima i različitim vrstama uznemiravanja. U Akademiji ženskog liderstva postoji uverenje da se kampanjom može uticati da se nasilje prema ženama u izborima smanji, a ono koje se dogodi bude prijavljeno i/ili dokumentovano.
Da bismo u budućnosti kandidatkinjama omogućili ravnopravniju kampanju potrebno je da se danas o slučajevima nasilja prikupe podaci.
Tim Akademije će prikupiti i analizirati podatake o psihološkom (verbalnom), fizičkom, seksualnom uznemiravanju i nasilju kao i različitim vrstama pritiska, ucena, uznemiravanja kako u javnosti tako i unutar političkih organizacija. Naročito malo se zna o nasilju unutar stranaka, a sigurni je da i ono postoji.
Zato, uključite se, zabeležite i pošaljite svaki primer nasilja kome svedočite ili koji ste doživele tokom kampanje, na dan izbora ili neposredno nakon njih. Možete ostati anonimne, ukoliko to želite. Prijavu pošaljite posredstvom veb-sajta www.liderke.org, na mail adresu prijavinasiljeŽliderke.org ili na Viber broj +381 61 309 3880.
Na kraju, kad se izbori završe, prikupljeni podaci biće pretočeni u preporuke usmerene na sistemsku zaštitu žena angažovanih u politici i na javnim poslovima.
Tako će se doprineti stvaranju uslova za njihovo ravnopravnije učešće u izbornom procesu na sledećim izborima. Biće to jedan važan korak ka boljem društvu, ne samo za žene, nego za sve nas.
Izvor: Danas
Autor: Miloš Đajić
________________________________________________________
SNS i Rio Tinto Mars iz Srbije !
Ovi nisu izborima ni došli na vlast da bi ih izbori oterali. Jednostavno, postavljeni su radi ispunjenja interesa Zapada i to je to. Treba izaći, svakako, dati glas opoziciji, ali, dok se narod ne probudi i reši da mu bude bolje, izbori su farsa.