Izborna matematika
Izborna matematika nije samo puko sabiranje glasova koliko je koja izborna lista dobila. Ona uključuje i operaciju oduzimanja, recimo broja nevažećih listića, pa onda i operaciju deljenja na izborne količnike, a kod manjinskih lista imamo i operaciju množenja dobijenih glasova sa 35% kako bi dobili broj glasova koji se računa za izborni količnik.
Dontov sistem po kome se dobijeni glasovi pretvaraju u odborničke mandate na oko deluje kao komplikovan, ali zapravo to nije za onoga ko ga razume.
Ako uprostimo stvar matematika nam pokazuje sledeće:
- Broj upisanih birača u Jedinstveni birački spisak za Grad Čačak za upravo završene lokalne izbore bio je 94.167.
- Lista „Aleksandar Vučić – Čačak sutra“ dobila je 23.141 glas i sa tim brojem dobijenih glasova osvojila je 40 odborničkih mandata, što znači da će koalicija okupljena oko SNS-a u Čačku biti na vlasti još 4 godine.
- U Čačku je na glasanje izašlo 46.035 glasača što je 48,89% od broja ukupno upisanih u birački spisak.
- Kada oduzmemo 986 nevažeđih listića, a to je 1,05%, ostaje da smo imali 45.049 važećih glasova što je 47,84% od broja upisanih birača.
- Kada pogledamo koliko u procentima broj onih koji su glasali za koalicionu listu naprednjaka iznosi u odnosu na broj izašlih glasača (dakle onih koji su glasali) vidimo da je to 50,27% što deluje kao večinska odluka.
- Kada međutim pogledamo koliko su naprednjaci i kompanija dobili glasova u odnosu na ukupan broj upisanih birača sa pravom glasa u Čačku dobijamo 24,57% što je manje od četvrtine biračkog tela.
Pri tome među onima koji su 2. juna glasali bilo je i onih koji nemaju pravo da glasaju u Čačku, ali su ipak glasali, ali su na glasanje došli ili su dovedeni iz Lučana, Požege i Kraljeva. U takve spadaju i oni sa adresama na nepostojećim uličnim brojevima nula (0). Tu su i oni koji su se u danu glasanja provozali bugarskim vozom i u glasačke kutije ubacili po dva i više listića, a Bogami bilo je i onih koji su glasali umesto preminulih Čačana.
Sve u svemu – nekih 5-6.000 glasova na kontu SNS liste preko onih ispravno ubačenih listića.
Razlika između prebrojenih glasova za listu SNS-a i za opozicione liste je svega 1.233 glasa uprkos tih 5-6.000 ukradenih glasova.
Ispada da su tako SNS i njeni koalicioni partneri ostali na vlasti u Čačku zahvaljujući glasovima Kraljevčana, Lučanaca i Požežana.
Pa hvala vam komšije, možda smo vas sličnom uslugom zadužili na vašim lokalnim izborima u decembru prošle godine, ali svakako ćemo vam ovo vratiti prvom prilikom.
____________________________________________
Oni sa 26 odbornika (bice i manje posle kontrole u petak), a to je trecina odbornika u skupstini, vise nemaju nikakvu vecinu i to je jedino sto je bitno. Njima je kraj blizu
Zasto se ne sprovode izbori za predsednike MZ kad je odavno svim savetima MZ istekao mandat? Matematika je jasna, predsednici MZ iz redova naprednjaka bi izgubili i onda mnoge MZ ne bi ucestvovale u predizbornoj kampanji sns