Јавни бележници почињу да примају захтеве за оверу потписа бирача
Јавни бележници Србије почеће од данас, када су расписани парламентарни, покрајински и локални избори, да примају захтеве за спровођење овере потписа бирача, у складу са Законом о јавном бележништву, као и у складу са законима о избору народних посланика и о локалним изборима.
У овом тренутку у Србији постоји 198 јавнобележничких канцеларија, које су већ определиле 540 стручних лица, овлашћених за оверу потписа за изборне листе за предстојеће парламентарне, покрајинске и локалне изборе.
Јавни бележници спроводиће оверу потписа бирача за предстојеће изборе у складу са Одлуком Извршног одбора ЈКС из фебруара 2016. године, као и Одлуком Извршног одбора од 24. фебруара 2020. године, према којима су политичке странке које подносе захтев за оверу потписа бирача за подржавање изборних листа дужне да канцеларији јавног бележника поднесу писмени захтев ради обављања службене радње ван јавнобележничке канцеларије.
Захтев мора да садржи тачно означено место и датум обављања овере потписа. Такође, просторије у којима ће се обављати овера потписа морају да испуњавају минимум услова како би се обезбедило законито и квалитетно обављање ове службене радње. Место где се обавља овера мора бити на територији службеног седишта јавног бележника, односно на подручју основног суда за које је именован јавни бележник.
Јавни бележник који прима те захтеве, заводиће их хронолошки, и тачно назначити и датум и време примљеног захтева. Јавни бележници ће, такође, хронолошки, у складу са примљеним захтевима, излазити на терен.
Према одлуци Министарства правде, јавном бележнику припада накнада од 50 динара, укључујући ПДВ, по потпису бирача који подржи изборну листу за народне посланике, изборну листу за покрајинске посланике и изборну листу за градске и општинске одборнике. Нема никаквих додатних трошкова код јавних бележника за политичке странке и покрете који поднесу захтев за оверу потписа бирача, јер јавни бележник нема право да наплаћује накнаду других трошкова при овери потписа за кандидовање на изборима, попут рада ван радног времена, теренског рада или дневница.
За подручја 4 основна суда у Србији још нема именованих јавних бележника – и то за основне судове у Димитровграду, Мајданпеку, Сјеници и Књажевцу. На подручјима које покривају ти судови, овера ће се обављати у судовима. На територијама општина у којима нема јавних бележника, али се налазе на подручјима суда за које постоји именовани јавни бележник, оверу потписа преузеће јавни бележник именован за подручје тог суда, а са друге општине у којој постоји канцеларија јавног бележника.
Јавнобележничка комора је уверена да ће јавни бележници обавити посао овере потписа бирача без примедби на ефикасност и законитост овог процеса.
Јавнобележничка комора Србије истиче и потребу да остали послови у јавнобележничким канцеларија широм Србије буду обављани без већих застоја и без гужви и док траје поступак овере потписа бирача,упркос томе што ће велики број запослених у јавнобележничким канцеларијама бити ангажовано на оверавању потписа бирача.
О Јавнобележничкој комори Србије
Јавнобележничка комора Србије обележила је у септембру 2019. пет година од увођења јавног бележништва у правни систем, односно од почетка примене Закона о јавном бележништву Републике Србије. ЈКС је октобра 2016. године постала 87. пуноправна чланица Међународне уније нотара. У јуну 2017. примљена је у Савет нотаријата ЕУ, у својству члана-посматрача, што је тренутно највиши могући статус ЈКС у тој организацији, с обзиром на то да Србија није чланица ЕУ. У Србији је тренутно отворено 198 јавнобележничких канцеларија, у којима је, поред 198 јавних бележника, запослено око 1.200 јавнобележничких помоћника, јавнобележничких приправника и административног особља.
_________________________________________________________