Javni konkursi na čačanski način
Do dolaska SNS-a na vlast Čačak je bio redak slučaj pozitivnog primera u Srbiji, kada je konkursno sufinansiranje medijskih projekata od javnog interesa u pitanju.
Na tada jedinstven i inovativan način predstavnici mnogobrojnih lokalnih čačanskih medija i lokalna samouprava uspeli su da konkursno sufinansiranje medijskih sadržaja od javnog interesa na teritoriji Grada Čačka, regulišu kroz Pravilnik u kome su prepoznati i javni interes i racionalno trošenje novca iz gradskog budžeta.
A onda su došli naprednjaci i vrlo jasno na primeru konkursa za medije jasno pokazali koliko malo znaju o tome šta je javni interes, a još jasnije pokazali koliko trošenje novca iz gradskog budžeta shvataju kao Alajbegovu slamu, a ne kao odgovoran javni posao.
Tako već godinama, konkursno sufinansiranje medijskih sadržaja u Čačku služi kao primer disciplinovanja medija i nedozvoljenog uticaja na uređivačku politiku lokalnih redakcija, a u finansijskom smislu kao zahvatanje miliona dinara iz gradskog budžeta za plaćanje medijskih poslušnika tj. za finansiranje medijske kampanje SNS-a.
A kako stoji stvar sa ostalim javnim konkursima koje sprovodi lokalna samouprava u Čačku?
Da li je finansiranje medija samo jedan ružan i usamljeni primer i zašto nije?
Gradsko veće Grada Čačka sprovodi svake godine javni Konkurs za dodelu sredstava udruženjima građana sa teritorije Čačka za realizovanje programa od javnog interesa.
U tim konkursima javni interes prepoznat je u nekoliko kategorija: oblast zaštite životne sredine, oblast društvene brige o deci i mladima i pod 3. u oblastima: socijalna zaštita, boračko-invalidska zaštita, zaštita lica sa invaliditetom, zaštita interno raseljenih izbeglica, podsticanje nataliteta, pomoć starima, zdravstvena zaštita, zaštita i promivisanje ljudskih i manjinskih prava, obrazovanje, nauka, održivi razvoj, zaštita životinja, zaštita potrošača i na kraju – borba protiv korupcije.
U 2021. godini, lokalna vlast je za projekte udruženja koji se odnose na zaštitu životne sredine, što je evidentno najveći komunalni problem Čačka koji ima najzagađeniji vazduh u Srbiji i zagađenu Zapadnu Moravu, izdvojila svega 1 milion dinara.
Iste godine za projekte iz oblasti brige o deci i mladima planirano je 800.000 dinara, od čega je skoro pola novca (350.000) dato organizatorima Međunarodnog studentskog filmskog kampa Interakcija 2021.
Unija Mladih Čačak, koja je lokalno prepoznata kao stranačka ekspozitura SNS-a dobila je 150.000 dinara za realizaciju – Biciklijade, manifestacije u kojoj sve što voli vožnju biciklom i mlado i staro, tokom dva sata vozi bicikle ulicama Čačka.
I ostali učesnici konkursa su svojim skromnim projektima za skroman novac pokazali da se briga o deci i mladima u Čačku svodi na slične sportsko-rekreativne aktivnosti.
Za sve ostale kategorije projekata odvojeno je 9,8 miliona dinara, a u toj šarolikoj konkurenciji najviše novca 950.000 dinara dobilo je udruženje Međuopštinska organizacija slepih Čačak za projekat „Otvorena vrata Doma slepih“.
I ostala čačanska udruženja OSI dobila su slične iznose za svoje projekte, a našlo se po stotinak ili dvestotinak hiljada dinara i za projekte udruženja penzionera, pčelara, ljubitelja životinja i utakmice pasa svih rasa.
Na kraju novac su dobili i Ratni veterani Srbije, Rezervne vojne starešine za organizaciju Oficirskog bala i Ravnogorski pokret za „Istinito svedočenje antifašističke borbe Ravnogorskog popkreta u Drugom svetskom ratu“.
Tako je bilo te 2021. godine.
Naredne 2022. godine za projekte iz oblasti zaštite životne sredine izdvojeno je duplo više novca nego prethodne godine – 1.930.490,00 dinara.
Za projekte iz oblasti društvene brige o deci i mladima čitav milion. I opet Interakcija, i opet naprednjačka Unija mladih i Biciklijada, a našlo se ponovo i za projekat Udruženja sportskih novinara Čačka i za medijski projekat Centra „Direktiva“, mada isti centar dobija novac i po konkursu za medije.
Za projekte u svim ostalim oblastima, lokalna vlast je ovog puta odrešila narodnu kesu i raspodelila čitavih 15,6 miliona dinara.
U Čačku potpuno nepoznato Udruženje „Ujedinjeni penzioneri“ napravilo je po mišljenju Gradskog veća i Komisije za sprovođenje postupka javnog konkursa za dodelu sredstava udruženjima, projekat od najvećeg javnog interesa „Pomoć starima“ jer je dobilo i najveći novac 1,75 miliona dinara.
I u 2023. godini, konkursno deljenje budžetskog novca odvijali se na sličan način, pa je tako Lovačkom udruženju iz sela Ježevica dodeljeno 600.000 dinara iz budžeta grada za projekat „Uređenje lovišta – prostor unutar fazanerije i prostora oko fazanerije“.
Ta poslovna investicija lovačkog udruženja prepoznata je kao javni interes u oblasti – zaštita životinja. Verujemo da fazani koji su glavom platili ovu investiciju ne bi, sve i da mogu, ulaganje ovih pola miliona i više dinara iz gradskog budžeta shvatiti kao – zaštitu životinja.
Za razliku od njih „fazani“ iz Gradskog veća podigli su ruku da se ovaj projekat podrži budžetskim novcem.
Kroz javne konkurse u Čačku se, na godišnjem nivou, dodeljuju i sredstva iz budžeta grada sportskim kolektivima i pojedincima.
Ranijih godina ova raspodela novca imala je najviše primedbi i sportske i opšte javnosti pa je lokalna vlast pribegla rešenju kojim se davanje jednog dela novca zamagljuje za javnost. Smišljena je varijanta koja se zove Čačanski sportski savez, koja obuhvata sve vrste sporta i koja ima zadatak da obezbedi racionalno i namensko korišćenje sportskih sala i sportskih objekata u državnoj
svojini čiji je korisnik grad Čačak i sportskih objekata u svojini grada kroz odobravanje njihovog korišćenja za sportske aktivnosti i dodelu termina za treniranje učesnicima u sistemu sporta.
Tako je u 2023. godini celih 8 miliona dinara otišlo na pokriće ovih troškova.
Ranijih godina kao kriterijum za rangiranje sportskih uspeha i samim tim zasluga da dobijanje većeg iznosa budžetskog novca uzimao se rang takmičenja u kome se klub nalazi, plasman i osvajanje medalja.
Nakon što je FK Borac preko noći prestao da postoji i već ujutru se pojavio kao FK Borac 1926 sve sa istom imovinom, istorijom, bojom dresova, upravom, igračima … samo bez ogromnih dugova koje je imao prema državi, dobavljačima, igračima, zaposlenom osoblju, smišljena je nova formulacija za dodelu sredstava sportskim klubovima kroz javni konkurs.
Taj kriterijum nazvan je: učešće sportskih organizacija sa teritorije grada Čačka u domaćim i evropskim klupskim takmičenjima.
FK Borac dobio je u 2023. godini po tom osnovu 1 milion dinara, jer je one noći kad je zaspao kao FK Borac, a probudio se kao ispostava seoskog fudbalskog kluba Provo iz šabačkog sela Provo, nazvana FK Borac 1926, morao i da promeni nivo takmičarske lige i da se iz Prve lige vrati skoro pa na nivo „beton“ lige.
Ali čačanska vlast se dosetila kako i ovu stvar preveslati, pa je samo za FK Borac 1926 uvela i kriterijum: delatnost organizacija u oblasti sporta sa sedištem na teritoriji grada Čačka koje su od
posebnog značaja za grad.
Po čemu je to FK Borac 1926 od posebnog značaja za Čačak od svih ostalih sportskih klubova teško je shvatiti, naročito kada se srozao na niske takmičarske dane.
Po tom osnovu FK Borac dobio je i dodatnih 25 miliona dinara u 2023. godini.
Za kraj ove priče o javnim konkursima na čačanski način, da pomenemo i jedan konkurs kojeg ćemo se dugo sećati.
Za sve napred navedene konkurse znanje i stručne kvalifikacije zaposlenih u gradskoj upravi su od malog značaja, ali kao ilustracija radnih sposobnosti onih svojih kadrova koje je aktuelna čačanska vlast kroz stranačko, a neki bi rekli i rodbinsko, švalersko i svako drugo zapošljavanje udomila u gradsku upravu, sledeća priča je plastičan primer.
Pre nekoliko godina, tačnije 2021., Grad Čačak prijavio se za učešće u projketu resornog Ministarstva rudarstva i energetike, u kome bi građani Čačka mogli da se prijave na konkurs za sufinansiranje zamene stolarije i slične radove na svojim domaćinstvima, u cilju povećanja energetske efikasnosti njihovih stambenih objekata.
Prethodni uslov, koji je Grad Čačak trebao da ispuni je da popuni obrazac Ministarstva, kako bi kroz dalju proceduru Čačani mogli da konkurišu. U pitanju je bila značajna finansijska pomoć građanima da ostvare uštedu u svom kućnom budžetu, a od smanjene potrošnje energenata i država Srbija imala bi korist.
Srđan Bošković, diplomirani inženjer informatike, bio je tada na poziciji energetskog menadžera u lokalnoj samoupravi. Upravo onaj gradski službenik koji nije umeo ispravno da popuni obrazac Ministarstva rudarstva i energetike, zbog čega je Ministarstvo isključilo Čačak iz konkursnog programa a građani Čačka ostali te 2021. godine, uskraćeni za pomoć države.
Umesto da bude smenjen ili na drugi adekvatan način kažnjen za svoj propust i neznanje, on je od strane SNS-a, političke stranke kojoj pripada i gradonačelnika Čačka Miluna Todorovića nagrađen funkcijom direktora JKP „Moravac“ u Mrčajevcima. Tek što je zaseo u direktorsku fotelju, već na samom početku direktorskog mandata napravio je novi gaf – napravio spalionicu smeća pod otvorenim nebom u Mrčajevcima.
Ali to je sad već neka druga priča.
______________________________________________________