Javni servis je ključni medijski problem u Srbiji
Prof. dr Slobodan Cvejić, potpredsednik Srbija Centra i bivši član Saveta REM-a, izjavio je da metodologija REM za praćenje izbora namerno postavljena pogrešno kako bi se omogućilo pristrasno izveštavanje o ponašanju medija tokom izborne kampanje.
Evo šta o tome kaže profesor Cvejić:
Dodata su dva nova kanala, ali problem je u tome što su ta dva kanala kablovska. REM će pratiti sve kanale sa „nacionalnom frekvencijom“, a samo 4 kablovska. Na to sam ukazivao još dok sam bio član Saveta REM, ali tada je predsednica zauzela stav da je njihova metodologija biblija.
Ako se prate mediji sa nacionalnom frekvencijom onda je to princip, ali ako idete šire od toga onda i za to morate da imate princip. Realnu sliku ko je kako izveštavao možemo da imamo samo ako analiziramo programe unutar pojedinačnih kanala, ali oni hoće da saberu ovo što prate kroz varijablu koju zovu „ukupni predizborni program“.
Da bi bilo „ukupno“ trebalo bi sve televizije da uđu u to merenje, a ne da se spajaju babe i žabe kako njima odgovara. Ubacili su kanale koji nemaju nacionalnu pokrivenost, pa su ubacili N1 koji ima isključivo informativni program i onda sve to miksate sa zabavnim programima Pink-a ili RTS-a. Naravno da će na N1 da se više priča o izborima kad ima više informativnog programa. Tako se pravi veštački balans između jedne i druge grupe televizija – izjavio je Cvejić i dodao da se izveštavanje o kampanji ne odvija objektivno.
Sa jedne strane su kontrolisani mediji bliski Vladi koji su zauzeli nacionalne frekvencije, a sa druge mediji koji se muče da budu objektivni, jer gosti iz vlasti neće da im dođu u program iako su pozvani. Javni servis je ključni problem.
I komercijalni mediji krše zakone o izveštavanju, ali Javni servis je institucija koja bi objektivnim izveštavanjem trebalo da doprinese razvoju društva. Od njih očekujemo da bi prvi trebalo da uvide kada o nekim krupnim stvarima moraju da izveste.
Kada je kampanja u pitanju metodološki trik RTS je u tome da ćete balans u izveštavanju uspeti da pronađete kada se saberu sve njihove informativne emisije, ali u Dnevniku, koji je ubedljivo najgeldanija emisija, nema objektivnog izveštavanja – naglasio je Cvejić.
Cvejić je ocenio da su stanje u medijima i bezbednost novinara pogoršani, a na to je ukazao i OEBS.
Jedan je nivo ako pričamo o tome da li je izveštavanje bilo objektivno, a potpuno drugi ako je danas postalo normalno da se napadaju novinari kada rade svoj posao. Sa ovolikim pritiskom na novinare vratili smo se jedan vek unazad.
______________________________________________________