Još nema rešenja za Hladnjaču
Iako je amonijak u čačanskoj Hladnjači procureo još pre mesec dana jer je isključena struja zbog velikog duga, još uvek nije pronađeno rešenje kako bi se gas istočio i dislocirao na bezbedno mesto Na to je upozoreno i na sednici Okružnog štaba za vanredne situacije Moravičkog okruga.
U Hladnjači kojoj je zbog duga za struju isključena električna energija ima oko 10 tona amonijaka za čije istakanje još uvek nije pronađeno rešenje, iako može da ugrozi veliki broj života.
-Hladnjača je ispražnjena i u njoj nema robe. Isključena je struja, a nažalost, preminuo je i vlasnik. U Hladnjači ima oko 10 tona amonijaka koji predstavlja potencijalnu opasnost i može ugroziti zdravlje i živote ljudi i mateijalnih dobara na širem području i u gradskom jezgru, imajući u vidu da se nalazi u neposrednoj blizini bolnice, kaže načelnik Moravičkog okruga Slobodan Jolović.
Inspekcijske službe su protiv vlasnika podneli prekršajnu prijavu, ali je on u međuvremenu preminuo, pa još nije utvrđeno ko je odgovorno lice. Za amonijak je karakteristično da je lako zapaljiv i eksplozivan u koncentraciji od 10 do 15 odsto, a najveća opasnost po stanovništvo dolazi od njegovih otrovnih svojstava. Okružni štab je uputio preporuku Gradskom štabu za vanredne situacije da hitno preduzme mere obezbeđenja I blagovremenog istakanja amonijaka iz HLADNJAČE.
-Doneli smo zaključak da se u skladu sa Zakonom o vanrednim situacijama uputi preporuka Gradskom štabu za vanredne situacije da pod hitno preduzme mere kako bi došlo do istakanja i obezbeđenja građanja na tom području od eventualnih posledica u slučaju da dođe do curenja amonijaka. Istovremeno obavestićemo o tome Republički štab za vanredne situacije jer smatramo da bez obzira kolika sredstva treba da se angažuju da bi se ovaj posao obavio, da je to mnogo manje nego da dođe do stradnja lica, i ugrovanja zdravlja i materijalnih dobara građana koji žive u tom delu grada, kaže Jolović.
U Gradskom štabu za vanredne situacije kažu da je za istakanje potrebno više od 10.000 evra koje štab nema, ali da to nije jedina prepreka, već i pravna, jer se radi o objektu koji je u privatnoj svojini i čiji bi vlasnik sutra mogao da povede sudski postupak. Ipak, kako saznajemo, u toku su pregovori sa nekoliko firmi koje u svom radu koriste amonijak, kako bi preuzele gas.
Čačanska Hladnjača osnivana je 1959. godine, i po svojoj veličini sa kapacitetom od 12.000 tona bila je druga u nekadašnjoj SFRJ. Radnici se sa setom prisećaju osamdesetih godina kada je u firmi radilo oko 300 radnika. Posle krize devedesetih ostalo ih je 120, da bi danas spali na 30 radnika.
jednostavno ukljucite struju i zavrsite posao
Kakve veze ima čija je hladnjača i dugovi i kako iko sme da isključi struju ako će da curi amonijak i truje ljude! Zar je birokratija toliko glupa da će da trjuje ljude zbog računa za struju? Ej i da ne mogu da se organizuju da preotče amonijak. Sram ih bilo nesposobne i pokvarene, samo vlast, a narod neka crkne, ko ga …..
Nije baš tako Nikola. Hladnjača je data u zalog da bi se uzeo više milionski kredit od Agrobanke koja je otišla u stečaj i taj stečaj je pokriven mojim poreskim parama . Taj koji je uzeo kredit i neka plati istakanje. Uradi se službeno istakanje i od njega se naplati,a ne opet da se plati od mojih poreskih para.
Хладњачу држава да конфискује и претвори у народно добро да служи народу и својој намени. Као што су комунисти конфисковали нашим дедовима. Само ове не морају да вешају као наше ђедове Под условом да нису опљачкали. Највећа хладњача у старој Југославији пропада. По томе се види да је највеће зло кренуло из Чачка