Kako će se dalje graditi Koridor 11?
Za nastavak izgradnje auto-puta ka Crnoj Gori postoje tri scenarija. Prvi je koncesija za deo Surčin-Požega, s tim da bi država koncesionaru ipak garantovala minimalan obim saobraćaja ili minimalnu dobit. Druga opcija je da se izgradi samo jedna deonica od Surčina do Obrenovca. I na kraju, u igri je takozvani model plaćanja na raspoloživost. To praktično znači da će država pokrivati troškove celog projekta i u svojoj nadležnosti zadržati naplatu putarine, čime se izlazi iz okvira koncesije.
– Razmatramo različite projekcije ekonomsko-finansijskih modela svake pojedinačne deonice u okviru Koridora 11, kao i parametre vezane za optimalna rešenja za izgradnju kako svih nezapočetih deonica, tako i pojedinih parcijalnih pravaca. U ovom poslu sarađujemo sa ekspertskim timovima “deliveri junit” premijera, i drugm resorima Vlade Srbije. Rešenja koja su na vidiku će biti proverena sa potencijalnim izvođačima, a svakako će biti u skladu sa mogućnostima i smernicama reformske politike Srbije u domenu kapitalnih investicija u infrastrukturi, kažu u Ministarstvu finansija.
Podsećanja radi, odredbama koncesionog akta iz oktobra prošle godine, Vlada Srbije nije bila spremna da daje bilo kakve garancije koncesionaru na obim saobraćaja ili za minimalnu dobit. Država nije imala nameru da prihvati deo rizika, što je bio osnovni uslov kineske Eksim banke koja je trebalo da finansira koncesionara u ovom projektu.
Nakon donetog zaključka na Vladi za obustavljanje postupka na koncesiju, jedna od opcija za nastavak postupka o kojoj se uveliko razmišlja je, kako saznajemo, plaćanje za raspoloživost. Vlada Srbije bi obezbedila fiksno (kvartalno ili mesečno) plaćanje koje bi pokrilo kompletne troškove projekta, uključujući otplatu dugova, kamate, održavanje…Praktično, država bi finansirala izgradnju auto-puta. Gradila bi ga najverovatnije jedna od dve kineske kompanije koje su prošle pretkvalifikaciju, kako se ne bi gubilo vreme (najmanje godinu dana) za raspisivanje i sprovođenje tendera. Država bi zadržala kontrolu naplate putarine i praktično iz tog izvora pokrivala troškove.
Novosti