Kako da postanete srpski Herkul Poaro
Privatni detetkivi u Srbiji mogu legalno da posluju samo ukoliko imaju licencu za vršenje detektivskih poslova koju izdaje Ministarstvo unutrašnjih poslova. Oni koji od malena maštaju da postanu Herkul Poaro ili možda Šerlok Holms konačno su dobili dobre vesti – obuka za detektive biće sprovedena u januaru iduće godine.
Zakon o detektivskoj delatnosti stupio je na snagu u oktobru 2013. godine, i njime je predviđeno da detektivskim poslovima mogu da se bave samo lica koja imaju sertifikat. Sertifikat se stiče na posebnoj obuci koja do sada nije bila održavana. Iako se dugo čekalo da zakon počne da se primenjuje, MUP je objavio da svi zainteresovani budući detektivi mogu da se prijave – do 31. januara.
Dr Dragoljub Tatomirović, nekadašnji rukovodilac operativne grupe za suzbijanje krijumčarenja i falsifikata, i osnivač jedne od prvih privatnih kriminalističkih škola u bivšoj Jugoslaviji kaže da za ovaj posao generalno ima dosta zainteresovanih ljudi, ali da ipak sve to ne izgleda kao u filmovima o poznatom detektivu iz Ulice Bejker.
– U ovoj oblasti radi od 30 do 50 hiljada radnika, i dobra je stvar što se sve to definisalo zakonom. Međutim, ne izgleda detektivski posao kao na filmu. Ima puno slučajeva u kojima, na primer, firme angažuju detektive kojima je posao da posmatraju kako zaposleni rade i šta se dešava kada šefovi nisu tu – kaže dr Tatomirović.
Ukoliko sanjate da postanete srpski Šerlok Holms, ipak bi trebalo da znate da postoje neki preduslovi. Prema zakonu, licencu može da dobije samo neko ko ispunjava sledeće uslove: da je državljanin Republike Srbije, da ima najmanje visoku stručnu spremu, da je psihofizički sposoban, što dokazuje lekarskim uverenjem. Takođe, kandidati moraju da prođu bezbednosnu proveru, a na kraju se polaže i odgovarajući ispit.
Prijavljivanje za obuku traje do 31. decembra, a možete da se prijavite preko nadležne policijske uprave. Obuka će biti održana od 18. do 29. januara 2016. godine u prostorijama MUP-a.
Posao privatnog detektiva u Srbiji može da bude prilično isplativ. Iako ne postoji jedinstvena tarifa za ove usluge, najčešće se plaća po satu, a cene se kreću od 15 do 30 evra po satu praćenja. Praćenje ponekad traje i po nekoliko dana, tako da na ovaj način može da se ostvari dobra zarada.
Ljudi koji se bave ovim poslom najveći deo radnog vremena troše na praćenja i istrage, narkomaniju, verske sekte, preljube, korporativne istrage, GPS praćenje i lociranje, elektronsko špijuniranje, poligrafsko ispitivanje, fizičko-tehničku zaštitu lica itd.
24 sata