Kasarni „Tanasko Rajić” pada cena
Ministarstvo odbrane Republike Srbije ponudilo je svoju kasarnu „Tanasko Rajić” u Čačku Gradskoj upravi u ovom mestu po ceni nižoj oko četiri miliona evra od početne. U ponudi stoji da je pred Republičkom direkcijom za imovinu RS u toku postupak raspolaganja vojnim kompleksom – kasarnom „Tanasko Rajić” – koja nije neophodna za funkcionisanje Vojske Srbije i da kupoprodajna cena sada iznosi 6.674.701,63 evra.
Početna je bila 10.429.221,29 evra i posle dva neuspela oglašavanja prodaje (juna i oktobra 2014), Sektor za materijalne resurse MO obavestio je upravu Čačka 2. decembra prošle godine da je prihvatljiva i 20 odsto niža cena, tj. 8.343.377 evra.
Tada je rukovodstvo Čačka odgovorilo Direkciji da je grad zainteresovan za kupovinu kasarne, istovremeno ocenivši da je cena previsoka. Zato je Čačak zahtevao da „Poreska uprava izvrši novu procenu vrednosti kasarne”, navodeći da je važeća sprovedena još 2011. godine i da je u međuvremenu došlo do osetnog pada tržišnih cena nepokretnosti, zbog izrazito slabe kupovne moći i malog prometa. Pored toga, dodato je u odgovoru, građevine u kasarni godinama se ne održavaju i izložene su propadanju.
Kao drugi razlog za obaranje cene, uprava grada u tom dokumentu pominje poklone učinjene još krajem 19. i početkom 20. stoleća. Odbor čačanske opštine, odlukom od 28. decembra 1927. preneo je Vojsci Srbije u svojinu, bez naknade, 80 hektara na potezu Alvadžinica, gde je odmah potom kasarna sagrađena. Takođe, iz dokumenata Istorijskog arhiva u Čačku vidi se da je čačanska opština besplatno ustupila zemljište, pa čak i finansirala izgradnju prve čačanske kasarne „Ratko Mitrović”. Zemlja za nju je poklonjena 1899. godine a gradnja počela 1900.
I posle tog zahteva, upućenog u Beograd krajem prošle godine, Direkcija za imovinu je 8. juna ove objavila novi konkurs za prodaju kasarni, ponudivši čačansku po već pomenutoj ceni iz dopisa poslatog 2. decembra – 8.343.377,03 evra. I ta ponuda prošla je bez odziva pa se u najnovijoj, upućenoj bez oglasa direktno u Čačak 10. jula, kaže:
„Pošto kasarna nije otuđena po početnoj kupoprodajnoj ceni od 10.429.221,29 evra, snižena je 20 odsto, pa još 20 odsto tako da sada iznosi 6.674.701,63 evra. Kasarnu ’Tanasko Rajić’ u Čačku čine 52 objekta visokogradnje ukupne površine 23.087,17 kvadratnih metara, na katastarskoj parceli 6636/1 KO Čačak, površine 26 hektara, 63 ara i 6 metara kvadratnih”.
U najnovijoj ponudi Ministarstvo odbrane zahteva od Skupštine grada da dostavi odluku o prihvatanju prenosa prava svojine sa dokazom o obezbeđenim sredstvima u budžetu. Inače, zaključkom Vlade Srbije iz aprila 2011. godine, kupcu se omogućava da plaćanje obavi u 60 mesečnih ili pet godišnjih rata, po zvaničnom srednjem kursu NBS na dan uplate. Takođe, dozvoljeno je kao naknadu ili deo naknade za kasarnu ponuditi i izgrađene stanove ili stanove koje će grad podići u pet narednih godina, po utvrđenoj dinamici za svaku od njih.
– Uz činjenicu da je Čačak zainteresovan za kupovinu ove kasarne, neophodno je da se kod ovakvih poslova, pored naše samouprave, u postupak uključe i nadležna ministarstva, jer je reč o velikim, trajnim vrednostima. Zato se još ne može govoriti o nekim odlučujućim koracima – navodi za „Politiku” Radenko Luković, zamenik gradonačelnika Čačka.
On navodi da je na prostoru kasarne, pored druma koji od Čačka vodi ka Kraljevu, generalnim planom predviđeno širenje Zdravstvenog centra (Gradska bolnica je preko puta), i elitna stanogradnja, a postoje i zamisli o podizanju objekta namenjenih sportu.
Kasarna „Tanasko Rajić” je ostala bez jedinica aprila 2005. godine, kad su odlukom ministra odbrane Vojske Srbije i Crne Gore, i naređenjem načelnika Generalštaba, rasformirane brigada protivvazdušne odbrane, artiljerijska brigada i inžinjerijski puk u ovom, nekad velikom, vojnom sedištu.
Zamenite kasarne za nove stanove ne dajte pare, tako bi dosli u vlasnistvo kasarni, plus uredicete neki deo grada gde stanovi budu izgradjeni, zaposlili bi radnike u Cacku, neko bi se doselio u grad od vojnih lica koja bi dobila stanove, znaci pare iz budzeta ne bi otisle za Beograd nego bi se ulozile u nas grad a kasarne bi presle u nase vlasnistvo.
Logika naših političara i generala… dobili nešto od države ili grada pre više od 100 godina besplatno, a sad bi da PRODAJU!
Pa čiju oni imovinu prodaju?
Da li je normalno da vojska može bilo šta da prodaje, kao da je u pitanju privatna firma?
Sve što vojska ima je imovina države ili naroda, i kako onda vojska istoj toj državi i narodu (u ovom slučaju gradu) može bilo šta da prodaje?
To zemljište treba VRATITI onima koji su nekada davno to poklonili vojsci, a grad može eventualno da se revanšira manjim brojem stambenih jedinica, mada ne vidim i zašto bi se vojsci danas delili stanovi besplatno, kad svi ostali moraju da ih kupuju uvaljujući se u kredite?
Kakva je to logika da vojska prodaje imovinu dobijenu besplatno od države da bi svojim zaposlenima delila stanove?????
Po toj logici mogu i zaposleni u gradskoj upravi tako da prodaju zgradu gradske uprave, nastavnici mogu da prodaju zgrade i zemljište škola, i od tog novca sebi kupe stanove…
To da je posao u vojsci nešto nenormalno teško (ispade teži i opasniji posao od rada u rudniku ili na dalekovodu) je logika koja živi još od vremena posle Drugog svetskog rata kada su bivši partizani sebi dodelili sve moguće privilegije, jer je vlast bila vojna.
U civilnom društvu kome težimo posao vojnika je kao i svaki drugi, i ne vidim zašto bi bilo ko, pa i vojska, dobijao stanove besplatno, a posebno kroz prodaju imovine koja je dobijena besplatno i koju treba vratiti bivšim vlasnicima.
Može biti u redu da imamo nekoliko vojnih baza i da u njima vojska ima obezbeđen smeštaj za porodice vojnika, ali taj smeštaj da bude vlasništvo vojske, i kada vojnik dobije premeštaj ili ode u penziju, taj smeštaj vraća vojsci, a kome treba privatan stan ili kuća, neka kupi od svoje plate kao i svi drugi građani.
Tako će se svi boriti da nam standard bude bolji, umesto što se bore za privilegije da nešto dobiju besplatno, što ni u jednoj normalnoj državi ne postoji.