Kinezi srušili spomenik, sada ga čuvaju i kažu sami će ga obnoviti (VIDEO)
Tokom izvođenja radova na deonici auto-puta od Pakovraća do Požege kineski radnici su u selu Negrišori kod Lučana srušili zaštićeni spomenik kulture podignut palim borcima u Prvom i Drugom svetskom ratu.
Postolje je krvnički razbijeno kao i dve spomen ploče sa imenima 140 ubijenih meštana u Prvom i Drugom svetskom ratu, a prema našim saznanjima nedostaje i jedna figura.
Na opšte zaprepašćene svih, spomenik koji su srušili radnici kineskih firmi odnet je u njihovo skladište gde je odložen, a zanimljivo je da to nisu znali radnici Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva.
– Ne znamo gde je spomenik odnet, to morate videti sa predstavnicima opštine Lučani. Biće nemoguće obnoviti spomenik kakav je bio, ali imamo sačuvanu projektnu dokumentaciju. Kineski izvođač je tražio uslove za izmeštanje spomenika i mi smo detaljno na to odgovorili, uz uslov da budemo tu kada se bude izmeštao. Međutim, poziv nikada nismo dobili – kratko nam je rečeno u Zavodu.
Ministarstvo saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture naložilo je kineskoj kompaniji da hitno obnovi spomenik. Kako smo saznali, priprema se postament na oko stotinak metara od mesta gde se ranije nalazio spomenik i gde će biti postavljen nakon obnove.
Potez kineskih radnika izazvao je veliki revolt kod meštana. Nadaju se da će skulpture koje sećaju na srpske junake ukoro dobiti svoj novi dom.
Medju onima koji su razočarani potezom kineskih kompanija je i fotograf iz Beograda Marko Drobnjaković koji priprema monografiju o spomeničkom nasleđu n aprostoru bivše Jugoslavije. On je došao da fotog
– Došao sam iz Beograda da zabeležim ovaj srušeni spomenik jer me to jako pogodilo i iznerviralo. Medjutim u tome nisam uspeo jer su ostaci odneti, a kineska kompanija mi nije dozvolila da odem do skladišta gde se navodno nalazi i da ga slikam. Iznenađen sam i revoltiran sa onim što se desilo. Ljut jesam jer ne razumem kako spomenik slučajno može da se sruši. Auto-put može i mora da se gradi, ali spomenik može da se skloni, pomeri. Nadam se da ću naći ostatke d avidim kako brinu o njima – kaže Marko.
– Mi smo poznati po tome što volimo da zanemarujemo istoriju i d aje to izraženo na prostoru cele bivše Jugoslavije.
– U Hrvatskoj su ti spomenici jedno vreme sistematski uništavani, u BiH je situacija ponajbolja, u Srbiji nije tako loša situacija, ali ovakvi manji spomenici ne zavređuju ničiju pažnju i onda imamo situaicju da ih ruši ko kako hoće. Pozitivan primer brige o spomenicim ai nasleđu je spomen kompleks Sutjeska. Većina tih velikih spomenika koje imamo u kolektivnom sećanju se održavaju manje više dobro sa izuzecima. Spomenim na Petrovoj gori je totalno ruiniran i sada samo služi kao antena ili predajnik za mobilnu telefoniju. U užasnom je stanju – rekao je Drobnjaković.
Monografija i spomenicima bivše Jugoslavije trebalo bi da bude objavljena sledeće godine. Plan je da se do kraja godine završi terenski rad, a potom pristupi pisanju i izradi monografije.
Meštani sami izgradili spomenik
Meštani podsećaju na to da su, sedamdesetih godina prošlog veka, sami finanirali izgradnju i postavljanje spomenika ispred Doma kulture „Danilo Mitrović“. Na osam kamenih sarkofaga, koji služe kao postolje, postavljena je skulptura pobednika, visoka, 2,25 metara, a s njene leve i desne strane su po dve skulpture: partizanka i sužanj, ranjenik i narikača. Na jednoj mermernoj ploči su uklesana imena 85 ratnka iz Pvog svetskog rata, a na drugoj imena 60 boraca i žrtava fašističkog terora tokom Drugog svetskog rata. Autor spomenika je likovni pedagog iz Lučana Radoslav Rade Jovančević.
_______________________________________________________________________
Katastrofa, da li će neko za ovo odgovarati? Zamislite da neko sruši tako spomenik u Nemačkoj ili Francuskoj, šta bi se dogodilo?
Pišete o Kinezima, kako su srušili spomenik. Zašto ne pišete kako se Srbi odnose prema spomenicima onih koji su dali svoje živote za našu slobodu. To se najbolje vidi na Spomen parku, na spomeniku pored borčevog stadiona ili na spomeniku koji se nalazi u krugu Cera. Ispisani grafitima, okruženi đubretom i zarasli u travu da se ne vide. Tako nemojte da mnogo filozofirate o Kinezima kad smo mi gori deset puta od njih.