Ko je u pravu – članstvo ili Uprava
Nema sumnje da je izmena stava stava Građanskog odeljenja Vrhovnog kasacionog suda o već presuđenim sporovima građana i poslovnih banaka oko troškova za obradu kredita, akt kojim je najviša sudska instanca u državi ozbiljno poljuljala temelje pravnog sistema u Srbiji.
Oko toga su saglasni i struka i laici, uključujući naravno i advokate u Srbiji i to ne samo one koji su zastupali brojne građane već i sve ostale kolege, pa možda čak i one koji su u tim sporovima zastupali banke.
Uprkos istovetnom mišljenju ipak je došlo do nerazumevanja i suprotstavljenih stavova u advokatskim krugovima, pa čak i do osude onih koji se ne ponašaju kolegijalno i ne podržavaju proteste koje su pokrenuli advokati u Beogradu.
Protesti su održani nekoliko puta ispred zgrade Vrhovnog kasacionog suda uz organizovane protestne šetnje, a pored advokata učestvovali su i građani koji podržavaju predlog da advokati Srbije stupe u obustavu rada tj. učešća na sudskim ročištima sve dok Kasacioni sud ne povuče sporni stav svog Građanskog odeljenja.
Upravni odbor Advokatske komore u Čačku izdao je Saopštenje u kome se povodom izmene stava Građanskog odeljenja Vrhovnog kasacionog suda u vezi masovnih bankarskih sporova navodi da AK Čačak izražava neslaganje sa praksom čestog menjanja pravnih stavova Visokog kasacionog suda, što ima za posledicu narušavanje pravne sigurnosti i nejednakost građana u pravnim postupcima.
Istovremeno Uprava AK Čačak u istom Saopštenju kaže da se suprotstavlja pokušaju manjeg broja advokata da „celu advokatsku organizaciju Srbije stave u funkciju svojih materijalnih interesa predstavljajući to lažno kao svoju doslednu borbu za interese građana i vladavinu prava„.
U saopštenju se navodi i da se AK Čačak protivi bilo kakvom vaninstitucionalnom postupanju advokata, uličnim protestima, pozivanju na nasilje i obustavi rada advokature, jer kako kažu „na raspolaganju imamo institucionalne oblike borbe za doslednu primenu Ustava i zakona„.
Advokati iz Beograda koji su pokrenuli proteste, sa kojima smo razgovarali, kažu da je ovo sramno saopštenje Uprave AK Čačak.
Ne mali broj advokata članova AK Čačak iz Ivanjice, Čačka i Gornjeg Milanovca potpisali su Peticiju za uvođenje protestne obustave rada do povlačenja sporne Dopune stava VKS u celosti.
U Peticiji advokati iz Čačka, Gornjeg Milanovca i Ivanjice ne samo da se solidarišu sa zahtevom svojih beogradskih kolega već i ističu da je „netačna tvrdnja predstavnika bankarskog sektora i lica koja rade u njihovom interesu da su bankarski sporovi delo grupe advokata koji su radili isključivo u želji za uvećanjem sopstvene zarade, a ne u interesu ostvarenja prava građana“.
Kako je Peticija ugledala svetlo dana dva dana pre Saopštenja Uprave AK Čačak, a i kako je stav Uprave dijametralno suprotan stavu advokata koji su članovi AK Čačak, pitali smo predsednika AK Čačak, advokata Miodraga Aleksića, kako je to moguće da Uprava zauzima stav koji je suprotan stavu članstva.
– Peticiju koju pominjete potpisalo je oko 27-28 odsto članova AK Čačak ili da zaokružimo na 30% dok 70% članova nije potpisalo. Upravni odbor razmatrao je sve opcije u ovoj situaciji i zaključio da komora zastupa interese svih advokata učlanjenih u komoru i onih koji imaju 5.000 i više klijenata ili sudskih predmeta u postupku i onih koji nemaju nijedan predmet. Osnovna razlika između kolega koji potpisuju peticiju i nas ostalih članova komore je u tome što mi smatramo da ne možemo uvesti esnafski protest obustavom rada jer bi time uskratili pravnu pomoć građanima koje zastupamo u tekućim sporovima. Ne bi bilo u redu ni da donosimo odluku kojom bi neke naše članove uveli u protest i onemogućili im da se ostvaruju ekonomski radi ostvarenja interesa drugih kolega među kojima su i oni koji su kršili Kodeks i protiv kojih su vođeni disciplinski postupci. Pre dva dana imali smo sednicu Advokatske komore Srbije na kojoj je tema bila i predlog za protestnu obustavu rada u vezi sa aktuelnom izmenom pravnog stava VKS i takva odluka nije doneta. Zaključak je da o tome bude otvorena rasprava na vanrednoj Skupštini AKS. Inače, nemam ništa lepo da kažem o pomenutom stavu VSK koji je i do sada onoliko puta menjao svoje stavove. Svi advokati podržavaju stav da se na akademski dozvoljen i primereni, demokratski način vrši pritisak da se sudovanje u Srbiji uvede u normalne zakonske tokove – kaže advokat Aleksić.
_______________________________________________________________________________
Moramo poslušati glas advokata