Кoga sam sve izgubio u 2020. godini
Те, за памћење не баш драге, 2020. године, човечанство је у високој резолуцији показало своје право лице. Похлепа, злоба, и људска глупост главни су епитети којима можемо описати свет у којем живимо. Или бар неколицину која исти кроји. Зато још увек овај свет није онај у којем желим да умрем.
Те, 2020. године, није одржано Европско првенство у фудбалу, али нису одржане ни Олимпијске игре. Школе су прешле на ТВ апарате. Сви возови су стали. Живот је полако почео да губи смисао… Једино што је добро јесте да је година коју сви желимо да заборавимо, напокон постала прошлост. Знам да ће дежурни душебрижници рећи да ни следећа неће променити ништа, али нека бар живимо у илузији, јер шта нам друго остаје у овом суровом свету.
Те, тешке 2020. године изгубио сам мог драгог Мирослава Мишу Алексића (1953-2020), чувеног бас гитаристу групе Рибља Чорба. Миша је рођен 16. августа 1953. године срцу Београда, на адреси: Теразије, бр. 13. Међутим у његовом случају број 13 није био малерозан као за већину људи. Музичку каријеру започео је у родном Београду 1970. године. Прва група у којој је свирао звала се Royali. Наиме, Миша је започео као гитариста да би се ипак пребацио на бас гитару по наговору Циска, момка из краја, са којим је имао кратак, али испоставиће се најважнији разговор у животу. Годину дана је провео у Америци, учећи средњу школу тј. изабран је за размену ученика. Четврту годину средње школе је завршио у Балтимору, у држави Мериленд, на истоку САД. Годину дана живота је провео у породици Грин, јеврејској породици средње класе. Ту је стекао нове пријатеље и наступао је навелико са њима. За растанак, од пријатеља је добио бас гитару како описује у својој књизи – FENDER PRECISION BASS, sunburst колорита са fingerboardom од јавора, белим! По повратку за Београд, оснива легендарну групу СОС, у којој су били и чувени Рајко Којић и Вицко Милатовић. СОС се никада није званично распао већ су се једноставно повезали са Бором Ђорђевићем. Тог лета, 1978. године почиње поглавље његовог живота звано – Рибља чорба. Поред музике за Чорбу, стварао је и за Здравка Чолића, а највећи хит који је направио јесте песма “Амстердам“. Био је ожењен Јасмином и имао је ћерку Мину. Написао је аутобиографију “Уживо“ (2011.). Био је и остао симбол југословенског рокенрола.
Радомир Антић (1948-2020), или од миља код нас, Антара, човек који је бар на једно лето улепшао транзицију мојих средњошколских у студентске дане. Бивши фудбалер Партизана, у периоду шездесетих и седамдесетих и тренер Сарагосе, Реал Мадрида, Атлетико Мадрида, Барселоне… Селекцију Србије обликовао и одвео на Светско првенство у Јужној Африци 2010. године. Читајући ова имена, схватате како живот полако губи онај свој стари шмек… Одлазе заправо сви великани коју су бојили наше животе.
Иста година однела је и Илију Петковића (1945-2020), такође, бившег селектора наше репрезентације (СЦГ) и бившег фубалера ОФК Београда. Илија је као и што је то четири године касније учинио Антић, успео да нашу репрезентацију одведе на Светско првенство у Немачку 2006. године, где смо освојили то чувено, неславно, 32. место.
Још једна звезда мог детињства угасила се. Папа Буба Диоп (Papa Bouba Diop, 1978-2020), један од најзначајнијих фудбалера Сенегала, преминуо је услед тешке болести. Диоп се прославио 2002. године на Светском првенству у Јужној Кореји и Јапану, голом којим је срушио Француску на отварању Мундијала.
Неда Арнерић (1953-2020), угашена звезда југословенске кинематографије. Није требало да буде овако… Филм, “Сан“ из 1966. године, направио је од ње прву дечју филмску звезду Југославије, док јој је годинама касније улога младе у филму “Ко то тамо пева“ обезбедила статус секс симбола. У каријери дугој пола века, Неда је остварила улоге у филмовима “Вишња на Ташмајдану“, “Ужичка република“, “Валтер брани Сарајево“, “Варљиво лето ’68“, и др. Добитница је награде “Павле Вуисић“ за животно дело.
После тешке болести напустили су нас и глумци Тихомир Тика Арсић (1957-2020) и Мирко Бабић (1948-2020).
Иван Бекјарев (1946-2020) придружио се небеској кафани, заједно са Мустафом Надаревићем (1943-2020). Прву улогу на филму, Бекјарев је одиграо још далеке, 1967. године, у филму „Боксери иду у рај“. Одиграо је више од 150 улога у позоришту, од чега око 60 у Југословенском драмском позоришту, где је преко тридесет година био члан и дугогодишњи првак. Као гост играо је главне улоге и у осталим београдским позориштима, као и у више позоришта у Србији. Снимио је преко 50 филмова у бившој СФРЈ, Србији, Данској, Италији…
Од оснивања је био редовни професор глуме на Академији уметности у Београду, а глуму и јавни наступ, предавао је на још неким факултетима и академијама. Имао је своју школу глуме и јавног наступа, а глумом и режијом се бавио до краја живота. Остаће запамћен и као Бошко Деспотовић.
Мустафа Надаревић је дипломирао глуму на загребачкој Академији за казалишну уметност, а позоришну каријеру започео као члан Загребачког казалишта младих. Постао је стални члан ансамбла Хрватског народног казалишта у Загребу још 1969. године.
Као редитељ дебитовао је 1992. године представом „Лет изнад кукавичјег гнезда“, а од тада до данас је режирао више представа.
Пажњу јавности је скренуо 1985. године улогом Зијаха у Филму “Отац на службен путу“ Емира Кустурице, улогом Леона Глембаја“ у филму “Глембајеви“ Антуна Врдољака из 1988. године за коју је добио Златну арену фестивала у Пули за најбољег глумца и у популарној серији Луд, збуњен, нормалан у режији Елмира Јукића, где је тумачио лик Изета Фазлиновића.
Две громаде, чије улоге ће се памтити вечно. Незамисливо је…
Можда се о његовом прераном одласку не прича довољно, али највећи шок који је погодио планету је одлазак Кобија Брајанта (1978-2020). Узрок дефицита текстова о великану NBA и Лејкерса је вероватно дугорочно стање шока које смо сви доживели тог црног јануара 2020. године
Првак Народног позоришта у Нишу, Десимир Станојевић (1950-2020), још једном је доказао ону моју теорему: Не волим март, јер односи најбоље. Шмекерски оков Вукашина Голубовића остаје да заувек бди и лебди изнад нас. Март је почео и са узимањем срећних људи.
Оливија де Хевиленд (Olivia de Havilland, 1916-2020), Оскаром награђена глумица која је своју каријеру започела још тридесетих година минулог века, напустила је овај свет у својој 105. години.
Све рекорде порушио је и у историју понео Кирк Даглас (1916-2020). Последња звезда старог Холивуда. Одиграо је преко сто улога и освојио бар толико жена. Његовом смрћу подвучена је јасна демаркациона линија између старог и новог Холивуда.
Рајко Дујмић (1954-2020), члан групе Нови фосили. Не само члан, већ препознатљиво лице, вођа и композитор већег броја песама. Апсолвент Педагошке академије који се опробао најпре као клавијатуриста, а касније и као композитор. Последњих година проблеми су се нагомилавали, а у августу је имао саобраћајну несрећу од чијих последица је и преминуо.
Зоран Модли (1948-2020), најпознатији радио новинар, пилот и ди-џеј Југославије, отишао је тихо и мирно како је и живео. Својој првој љубави, радију, посветио се током осамдесетих година прошлог века, а популарност је стекао као водитељ емисије Вентилатор 202. Касније је, на таласаима радија Пингвин, водио је емисију Модулације. Осим радијском миксетом, волео је да управља и авионима, па је радио и као професионални пилот и инструктор летења. Познат је и по томе што је први у Србији водио радио емисију из пилотске кабине. Издао је и плочу “Зоран Модли и летећа дискотека“ и био је уредник једне рубрике у музичком магазину Џубокс. Модли је са Бором Ђорђевићем почетком 1975. године основао групу Хајдук Станко и јатаци, у којој је био певач, али су имали само два сингла – На путу за Стамбол и Анђелија, чувај се Турака. Написао је и издао седам књига намењених популаризацији пилотског позива.
Паоло Роси (1956-2020), италијански фудбалер, освајач Богиње, 1982. године на Светском првенству у Шпанији. Играо за Јувентус, Вићенцу, Милан, Верону…Са Јувентусом освојио све што просечан Италијан жели да освоји. Многе жене и по неку титулу. Крајем године тихо и нечујно се појавила ве ст да је велики Паоло Роси отишао.
Дијего Армандо Марадона (1960-2020). Или ига волиш или не. Једно је сигурно – био је највећи. Заштитини лик Боке, Наполија и Барселоне. Аргентине, превасходно!
У клупској каријери највише успеха имао је носећи дрес Наполија, са којим је освојио две титуле првака Италије и један Куп УЕФА. У другом делу играчке каријере Марадона је имао проблем са кокаинском зависношћу. Кажњен је са петнаест месеци забране играња фудбала пошто је 1991. био позитиван на допинг контроли. Играчку каријеру завршио је 1997. године, на 37. рођендан и то у дресу Боке јуниорс.
У дресу сениорске репрезентације Аргентине је одиграо 91 утакмицу и постигао 34 гола. Наступио је на четири Светска првенства. Дебитантски наступ на Светским првенствима, забележио је 1982. године у Шпанији. Као капитен је предводио репрезентацију Аргентине до титуле првака света 1986. године на Мундијалу у Мексику. Године 1990., на Мундијалу у Италији предводио је Аргентину до још једног финала. Четири године касније играо је на Мундијалу у Сједињеним Америчким Државама, али је после две утакмице послат кући јер је на допинг тесту био позитиван.
У два наврата је водио клубове у Аргентини као тренер, а онда је 2008. именован за селектора репрезентације те земље. Са функције је отишао 2010. пошто је Аргентина испала у четвртфиналу Светског првенства у Јужној Африци од репрезентације Немачке.
Иако се чинило да се смирио и стабилизовао, најцње вести стигле су ове јесени, тик након његовог шездесетог рођендана. Велики Дијего Армандо Марадона умро је 25. новембра 2020. године од последица срчаног удара.
Живот највећег јунака мог живота, Шона Конерија (1930-2020), угасио се те проклете године. Суштинска разлика између данашње већине и мене је та што сам први виски управо попио са Шоном Конеријем на својој страни, уз прву цигарету коју сам запалио са Прелевићем на својој страни. Све о у паузи између фудбала који сам играо са Батистутом на својој страни и тамбурања које сам обављао са Штулићем на својој страни. Онда сам схватио да сам радећи било шта увек имао некога на својој страни. Као што сваки час одржим са Штиглицом на својој страни. Шон Конери је био слика и прилика и узор сваком зрелом мушкарцу. Бити фаца – враголасти шмекер, осмеха старијег од круга двојке, бити увек скоцкан, уредан, ма бити највећи мушкарац који је икада ходао овом планетом! Нема жене која на то не пада…
Опус који је остварио је несумњиво недостижан!
Најзначајнији композ итор XX и XXI века, Енио Мориконе (1928-2020) преминуо је лета Господњег 2020. Читајући свакакве наслове поводом смрти генија, осетио сам велики презир због недораслих новинара који чине нашу свакодневницу. Оваквог великана не испраћа свако! И није Мориконе Оскаром награђен композитор, него композитор који је променио свет. Велика је привилегија била живети у Мориконеовој ери.
Еди Ван Хејлен (1955-2020), холаднско-амерички музичар и продуцент, напустио је овај свет у својој 65. годин у услед те шке болести проуроковане абнормалним конзумирањем алкохола, цигарета и дроге. Био је један од најутицајних гитариста свих времена.
Горан Паскаљевић (1947-2020), филмски редитељ и сценариста, најпознатији по свом делу “Варљиво лето ’68“. Дипломирао је филмску режију на Факултету за филм и телевизију (ФАМУ) Академије сценских уметности (чеш. Akademie múzických umění) у Прагу. Режирао је многе документарне филмове и ТВ драме за ТВ Београд, а први дугометражни играни филм — Чувар плаже у зимском периоду, снимио је 1976. Направио је преко 30 документарних и 13 играних филмова. Преминуо је 25. септембра 2020. године у Паризу, а сахрањен је у Београду.
Крунослав Кићо Слабинац (1944-2020), југословенски, певач, гитариста, композитор и а ранжер. Током с едамдесетих година прошлог века био је веома популаран на територији Југославије као певач забавне музике да би касније постао популаран и као певач славонске народне музике. Победник је на многим музичким фестивалима. Оснивач је рок састава Динамити. Током своје дугогодишње каријере, Kићо Слабинац је остварио сарадњу с бројним ауторима попут Ђорђа Новковића, Зденка Руњића, Арсена Дедића, и других. Након дуже болести, умро је у Загребу у својој 77. години.
Милица Остојић (1940-2020) a.k.a Мица Трофртаљка, српска фолк певачица шаљивих песама, рођена је у Чачку, пре осамдесет година. Певачку каријеру Милица је започела 1968. у селу Милићевци код Чачка. У Нишу је снимила деби сингл са песмом “Даворике дајке“ која је постала велики хит и више пута је обрађивана. Надимак Трофртаљка добила је по истоименој песми, што јој је касније постало и уметничко име. Многи су њену музику сматрали озбиљном и тиме је окарактерисали као шунд. Са Рамбом Амадеусом и Бором Ђорђевићем снимила је песму Америка и Енглеска биће земља пролетерска. Преминула је 7. марта 2020. године.
Исидора Жебељан (1967-2020), композиторка и редовна чланица САНУ. Основне и постдипломске студије завршила је на Факултету музичке уметности. Од 2002. године је на истом факултету радила као професор на Kатедри за композицију. Активно је наступала као пијаниста и диригент, изводећи своју музику, али и музику других, нарочито српских композитора. Преминула је 29. септембра 2020. у Београду.
Филип Гвозденовић
_______________________________________________________________
Svaka cast za objavu ,ali msm da je trebalo uz ove ljude sa scene,napraviti i rubriku lekara koji su nas napustili.. niko nije u 2020 toj veca legenda i zrtva od njih!!!
Ркоња, лекари су оно што неће да ти оперише дете без неколико стотина евра испод руке, оно што без икакве одговорности прави грешке због којих људи умиру или остају инвалиди, оно што се дере на сиротињу која им на ноге долази кад болује… како они постадоше легенде и жртве?? То су бахати, безобразни и арогантни нерадници који углавном пију кафе, ждеру и ћаскају у радном времену, а примају пуну плату од наших пара. Од мене држава отме што зарадим, па исплати њима плате. То што ове године морају мало и да раде не значи ништа. Нису никакве жртве, јер раде за плату као и сви ми. Ја гинем и без короне већ 15 година на послу и ништа, нисам ни жртва ни херој.
Uh, koliko gorčine, pazite na srce…
Tako je Divna,tezak je nas mentalitet.. Lekari treba da odu iz ove zemlje da zastite sebe i porodice,a ovi nezadovoljni neka se lece sami na ulici.
Sutra kad dodjes u situaciju ne daj boze da ti nesto fali, nemoj da ides kod istih tih doktora koji nisu heroji, neka te lece glumci, fudbaleri i ostala javna scena!!!
O cemu vi svi pricate? Dajte ljudi u svemu trazite zamerke i pravite svadje… Procitajte tekst i napisite i vi ono sto smatrate da treba. Bolje tako. Zar ne????
Smatramo da lekare koji su preminuli treba uvrstiti u celokupnu pricu,napraviti pomen njima..
Uz dužno poštovanje svima, ali komentari su promašili temu, tj. predmet rasprave.
Svakako da lekari zaslužuju poseban tekst kao omaž svom herojstvu u ovom i ovakvom vanrednom dobu, ali članak pred nama obuhvata drugu sferu: oblast kulture, umetnosti, sporta, zabave i predstavlja pregled odlazaka POZNATIH ličnosti u minuloj godini.
Filip Gvozdenović već nekoliko godina unazad objavljuje ovaj tip tekstova na istom portalu: čak nije ni jedini, jer, širom sveta se pišu slične liste tematskog tipa i nije mi baš najjasnije čemu otpor.
Razume se, svakodnevno nas napuštaju mnogi „obični“ ljudi i sve je to tužno, spomena vredno, no, poznati svojim likom, delom i javnom „isturenošću“ naprosto ne idu u istu kategoriju novinskih pregleda. Za odavanje pošte lekarima, radnicima, vojsci itd. postoje drugačije rubrike.
Svaka cast za Filipov trud..Obicni i specijalni ljudi? Shvatate li da je za nekoga u ovoj situaciji najpopularniji,najspecijalniji njegov otac,majka,familija.. a i onaj koji je izlecio te iste,i sta?? preminuo ,a nije radio „cirkuski posao“ da bi pisali njemu..Filipe posveti omaz nasim lekarima profesorima,i ostalim obicnim ljudima.. Budimo Ljudi..
Molim Vas da ne padate u vatru….primećujete li, stavila sam reč „obični“ pod znake navoda (tome i služe), MOLIM VAS, čitajte – htela sam reći da se za poznate ličnosti i nas svakodnevne, anonimne, obično stavljaju različite rubrike….nema razloga za nesporazumima, ni svađom. Svi smo ljudi, naravno. Filip piše o muzičarima, glumcima, sporitstima. On piše o nečemu što dobro poznaje. A onaj ko iz prve ruke može da pribavi podatke i sastavi ZASLUŽENI omaž lekarima, radnicima, pekarima, našim članovima porodica, toplo i upućeno, informisano, treba to i da uradi. Svako u svom domenu i prema osećanju. To je sve što sam htela da kažem.
I još nešto, stvar ukusa, ali ne bih se usudila da stvaralaštvo Isidore Žebeljan, bravure Mustafe Nadarevića, rad Gorana Paskaljevića….nazovem „cirkuskim poslom“. Oni su bili intelektualci, ne rijaliti zvezde. Zaslužili su da se o njima piše mnogo, mnogo više. Umetnost takođe leči – ona isceljuje DUŠU i čuva humanost, mnogima od nas pomažući da istrajemo kroz teška vremena. Hajde da ne budemo toliko isključivi. 🙂
Искрено док сам писао знао сам да ће имати две слабе тачке. Око Мице и Едија. Али сам оставио… И предвидео сам да ће неко рећи – „Шта ће Мица овде?!“ или „Испаде да си Едија окарактерисао само као зависника“. Али, оставио сам…
Jasno!:)
U svakom slučaju, samo napred, treba nam ovakvih tekstova ili pregleda karijera poput onih o Azri i Preletu.
P.S. Srećom, nisam u toku sa onim što današnji klinci slušaju, ali verujem da je Mica „malo dete“ za mnoge. Plaši me samo što će, baš usled takvog kontrasta, veoma brzo npr. „vesele devedesete“ zaličiti na umetničko blago, pa jednom možda „Džole“ Đogani bude slavljen kao legenda domaće muzike. Eto, zvanični novogodišnji TV program već godinama forsira Lepu Brenu – od žene koja je osamdesetih bila na listi šunda stvaraju tobožnji „fenomen“.
Što se tiče dosadašnjeg truda autora da čuva sećanja na važne izvođače, bendove, istoriju domaće muzike ili filma, sve pohvale za istrajnost.
Na konkretan članak bih možda imala par primedbi, poput te da Mici Trofrtaljki ipak nije mesto u ovoj grupi velikana. Baš upadljivo “štrči”. Ta pristojnost koja nalaže da se „o pokojniku (zbori) sve najbolje“ sve češće odlazi u drugu krajnost, rehabilitujući KIČ i ŠUND (pa Džeja i Šabana sahranjuju u Aleji zaslužnih građana pored Crnjanskog ili Kiša, a Drljaču, Ekrema Jevrića i Trofrtaljku oplakuju kao „kultne“ ličnosti). Meni se ipak čini da su, recimo, Edi (koji je, uzgred, preminuo od kancera, sigurno velikim delom posledice poroka, ali nekako maliciozno zvuči čitava konstrukcija iz pasusa, zar ne?) ili Maradona „abnormalno“ trovali jedino sami sebe, ostavljajući svetu veličanstvenu muziku i sportsku maestralnost, dok je Trofrtaljkina abnormalna „muzika“ trovala samo društvo. No, tekst govori o autorovim ličnim herojima i to poštujem.
Legendarni Peca Popović je, zanimljivo, ovih dana objavio članak pod gotovo identičnim naslovom, ali bez sličnih uljeza:
https://nova.rs/kultura/peca-popovic-koga-sam-izgubio-u-2020/
Исидора, што се тиче Милице Остојић, имала је пар улога у филмовима, а њене песме су далеко од музике. Но, зато и рекох ко њену музику схвата озбиљно… Мада, верујем да је њена музика озиљнија од ове коју данашње генерације слушају.
Иначе, не упуштај се у расправу… Не вреди.
Predlozio sam coveku ,a vi padate u vatru i branite ne napadnuto .Izuzetno bi mi bilo drago ako ste zavrsili.
Хвала на предлогу, али ја пишем само о ономе што добро познајем. То су економија, музика, филм и спорт. Могу да се захвалим свим лекарима, али просто не бих умео да напишем квалитетан текст. Или бар сумњам…
@ Rkonja
Naprotiv, meni je sve jasno. Vi ste dali (onaj prvi) podsticajan komentar, predlog, ali se na to nastavila besmislena priča, potpuno izvan teme i mesta za diskusiju.
Usudila sam se da ispod toga primetim kako priči o lekarima, posebno prepucavanju oko važnosti i težine nečije profesije, nema mesta u kontekstu ovog članka.
Vi ste onda, kao da sam JA započela raspravu i osporavanje lekara ili profesora, virtuelno „podviknuli“ na moj komentar, spočitavši mi (bez osnova) kako delim ljude na „specijalne“ i „obične“. Sve stoji napisano, nema razloga da izmišljam. I nema veze.
Nesporazum, bez razloga. 🙂
Vi ste se sami uveli u nesporazum Isidora 🙈🙈 dao sam predlog za ovu situaciju,a vi dajete objasnjenja,i usudjujete se.. Autor je odgovorio,podrzavam njegov odgovor.. Vas bih zamolio da me izuzmete komentara.Da mi stoji fotka pa bih razumeo da Vam se dopadam ali ovako shvatite me kao neshvatljivog i kraj price 🙈
Ne praktikujem dopadanja preko Interneta, ne morate nastavljati sa niskim udarcima. Oprostite ako sam Vas uvredila, nisam imala lošu nameru, kao što će dobronamerni i razumni lako zaključiti bez ružnih insinuacija i „majmunčića“.
Srećni praznici i svako dobro.
Niste me uvredili … Takodje sve najbolje !
Негде су ми побегли: Жан Жак Роскам, Жерар Улије, Литл Ричард….
I biće ih sve više, nažalost.:(
Dok novo vreme ne napravi mesta za vrednosti i ljude koji će ih predstavljati, umesto cirkuzanata koji su trenutno u prvom planu.