Kraljevčani zgroženi nasiljem maloletnika, stručnjaci kažu kazna nije rešenje (VIDEO)
Snimak vršnjačkog nasilja u Kraljevu koji se za vikend pojavio na društvenim mrežama tokom vikenda, uznemirio je javnost u Srbiji. Policija je saopštila da je identifikovala trojicu maloletnih učenika Poljoprivredno hemijske škole koji su napali godinu dana mlađeg druga u centru Kraljeva i da su oni saslušani u prisustvu roditelja. I dok javnost očekuje kaznu i sankcije, stručnjaci kažu da olako kažnjavanje nije najbolje rešenje.
Još jedan snimak vršnjačkog nasilja koji se pojavio na društvenim mrežama uznemirio je javnost u Srbiji, pre svega zbog brutalnosti i činjenice da se dogodio u centru grada u sred bela dana.
U medjuvremenu preko portala Krug oglasio se otac jednog decaka, aktera nasilja, koji je rekao da razume revolt, ljutnju, i bes građana sa kojima se, kako je naveo i u svom obraćanju na društvenim mrežama, sasvim slaže.
“Sada je najvažnije da je povređeni dečak dobro, a sve ostalo je u rukama nadležnih. Situaciju nisam prepustio da se, kako kažu, zataškava, već dete u auto i pravac u policiju. Ja nisam nikakav inspektor, niti direktor već običan gradjanin ovoga grada. Sva su deca ravnopravna pa tako i moje. Pogrešio je i zato će odgovarati kako procene nadležni organi„.
Medjutim, izricanje same kazne nije jedino i nije najbolje rešenje, smatra naša sagovronica dr Suzana Đorđević.
„Pristup je jako bitan, kako roditelja tako škole i šire zajednice. Lako je kazniti, čini mi se u stvari da kazna nije najbolje rešenje. Važno je razumevanje korena te pojave, a razlog sigurno postoji. Potrebno je vreme, važno je da sve institucije i svi nivoi sinhrono rade. Koreni mogu da budu u porodici, društvenom sistemu, u školi. Svi ti neki segmenti društva bi trebali da budu uključeni u rešavanju vršnjačkog nasilja u cilju sprečavanja pomaganja deci da izadju iz toga. Rešenje sigurno postoji kroz različite mere, od strane roditelja to su razgovori sa decom, pomno praćenjen dece, dobijanje poverenja u roditelje, u sam sistem, u školu„, navodi psihijatar dr Đoršević.
Vršnjačkog nasilja je bilo uvek, ali za razliku od policije, naša sagovornica se ne slaže da to ne treba objavljivati na internetu.
„Vršnjačko nasilje postoji odavno. Dešavalo se i ranije pre nego što su postojale društvene mreže. Medjutim, od sada kada postoje društvene mreže i mogućnost da se sve prikaže, objavi, dospevaju na društvene mreže i mogu da vide mnogi ljudi. Time to postaje transparentnije. Sa te strane je i dobro što se tiče otkrivanja vršnjačkog nasilja, pa čini mi se i da je dobro da se objavi radi preduzimanja određenenih mera od strane škole, roditelja, šire društvene zajednice„, smatra dr Suzana Đorđević.
Rad na iskorenjivanju nasilja je sistematičan process koji zahteva strpljenje, vreme ali i kontinuiran rad. Šta u tom pogledu preduzima sama Poljoprivredno hemijskoj školi nismo uspeli da saznamo. Iako je direktorka prvo prihvatila da razgovara sa nama u medjuvemenu je odustala, navodno zbog zabrane Ministarstva prosvete.
Joj, stručnjak ne kak.. mnogo. Ne treba da ga kazne nego da ga pohvale. Od kada ste vi stručnjac uzeli stavar u svoje ruke i jeste ovako. Da li je za vreme Tita bilo ovoga. Malo ga odvedu u SUP pa ga propuste kroz šake, malo piški krv i više mu ne bi palo na pamet da radi ovako nešto. U popravni dom godinu dana pa neka opet udari nekoga.
Naravno ,nakon casova idemo na drustveno koristan rad.Prvi prekrsaj idemo mesec dana ciscenja kvarta gde je napravio prestup,pomaganje starima ….pa da vidimo za dalje.Naravno novcana kazna uz sve to.Pa neka razmislja sledeci put.
Дете је личност која расте и зато родитељи не треба да вичу и да се деру. То поспешује самопоуздање и утемељује успешну стратегију за будућност детета до седме године.
Касније кад дете спозна свет око себе треба да схвати шта сме а шта не сме.
Са друге стране пример добар и поучан је из Британије која има најбоље школство на свету – ПРЕСТИЖНА СРЕДЊА ШКОЛА У ЛОНДОНУ МИЛЛ ХИЛЛ је до половине двадесетог века користила прут за преваспитавање непослушних ђака.И та васпитна мера је временом дала резултате. Јер су те генерације схватиле шта је морално и етички дозвољено а шта не.
И данас МИЛЛ ХИЛЛУ на зидовима учионице висе окачени штапови да подсете на прошла времена и казне које су искорењене
А ми? Ма ми Срби Небески Народ хрлимо у анархију.
Nisu deca kriva!! Kada su mediji sa drzavnom frkvencijom posvetili delic vremena deci sportistima osvajacima medalja, deci kpja na svetskim takmicenjima osvajau nagrade iz matematike fizike i ostalio ali zato Kristijan i Miljana i ostale starlete i nebitni likovi upotpunjuju vreme na tv koje ostane od politicara i nekih mucenih analiticara…i ko su idoli omladini??? Drustvo je bolesno podeljeno i posvadjano i sad su deca kriva…ovaj cin kako drug udara druga je jadan…
Pohvala za – penzionera seljaka iz sumadije
Bravo, za zdravo logičko zaključivanje koje toliko nedostaje ovima što imaju diplome a ne znaju da zdravo misle.
Čačanska sudija štiti nasilnike a kažnjava žrtve