Kuća iz 19. veka se urušava iako je pod zaštitom države
Iako se nalazi pod zaštitom države kuća iz 19. veka u selu Družetići u Gornjem Milanovcu preti da se uruši. Sa druge strane porodica ne može da renovira kuću jer je potrebno uložiti dosta novca da bi se sačuvala spoljašnost. Iz Zavoda za zaštitu spomenika porodici su poručili da nađu sponzora.
— Pisala sam u Kraljevo, dobila sam dopis da znaju u kakvom je stanju kuća ali da nemaju sredstava, kažu da tražimo sponzora. Kog sponzora ćemo mi da tražimo na tuđu kuću? To je tuđa kuća, nije naša. Živim tu ali to nije naša kuća — kaže Milisavka Babić.
Ne traži mnogo ali i to je teško iskamčiti od države. Kuća iz 1861. godine pravi je muzej i svedočanstvo o srpskoj istoriji i arhitekturi tog vremena. Hajdučka kuća imala je više ulaza i izlaza, puškarnicu, široki odžak za sušenje mesa… U kući ima dosta stvari iz tog perioda, stolovi, stolice, klupe… Grede suvoborskih šuma i dan danas su očuvane, bez trunke oštećenja.
— Kuća je sačuvana. Unutrašnji deo je malo promenjen, izmenjen, ali spoljni nije. Nikakvo pravo nemamo na nju, tako su nam bar rekli na sudu. Kuća je nedeljiva, pod zaštitom države, ali nikad u nju niko nije dao žute banke za nju. Ni za pokrivku, ma ni za šta. Sada će jedan deo sa se sruši i to je to — priča Milisavka, setno se presećajući perioda kada je u njoj živelo i do deset ukućana.
Kuća je oštećena 1999. godine nakon zemljotresa na Maljenu i pravo je čudo da je i do sada ostala na temeljima. Napukli zid porodica je pokušala da sanira pur-penom ali bez većeg uspeha. Iako je pod zaštitom države od 1957. godine u nju nije uložen ni dinar, a nije zainteresovana ni lokalna samouprava.
— Ko god dođe svima se sviđa, svi su oduševljeni, ali sve se završi na tome. Tako je kako je — konstatuje Milisavka.
Umesto da bude turistička atrakcija celog kraja, kuća muzej preti da se uruši i verovatno neće preživeti sledeću zimu. Kuću su podigla dva brata Arsenije i Sava. I dobro su je sačuvali, dok o njoj danas brine „samo“ država.
Treba da se obratite gospodinu Todorovicu.Kad je resio Sutjesku,moze i jednu kucu
Da ste u Cacku tu bi vam nikla zgrada i dobili bi ste stan od kartona. Tako se kod nas cuva kulturno istorijsko nasledje.
Bogami je sredina devetnaestog veka.
Sedište Zavoda za zaštitu spomenika je u Kraljevu, kao da je to neka napredna i razvijena sredina, pa će njihovi STRUČNJACI odlučiti, a Čačak i Gornji Milanovac su kud i kamo razvijenije od ovog, favorizovanog gradića.
Ispustiti ovako nešto je grota.
sve sto je „pod zastitom „drzave““ je u fazi raspadanja
pa i ta „drzava“ koja postoji samo na papiru
mi smo odavno kolonija i krava muzara za foteljase i njihovu druzinu