Kuda ide čačansko groblje
Potreba za proširenjem Gradskog groblja je evidentna, a više od dve decenije vodi se polemika o tome kako da se taj problem reši. Bilo je do sada nekoliko varijanti, počev od one da se sahrane obavljaju dok postoje slobodni kapaciteti na sadašnjoj lokaciji Gradskog groblja, a kada se sva mesta popune, da nova lokacija Gradskog groblja bude na Ljubićkom brdu.
Kao prelazno rešenje dok se pripremi nova lokacija pominjan je i Krematorijum, kao moguća varijanta.
Druga varijanta bilo je proširenje postojećeg Gradskog groblja ka Loznici. Nekome je palo na pamet da bi groblje moglo da se proširi ka Spomen parku sečom šume u tzv. Krasojevića zabranu koja sada deli Gradsko groblje i Spomen park.
Za svaki od predloga bilo je argumenata i za i protiv, osim ovog poslednjeg za koga je teško naći bilo koji argument koji bi ga učinio razumnim.
A upravo se za tu varijantu opredelilo aktuelno gradsko rukovodstvo. Tako je i raspisan Javni poziv za prezentaciju urbanističkog projekta i projekta preparcelizacije na Gradskom groblju, čiji je obrađivač „Urbopolis“ iz Beograda.
Ta javna prezentacija trajala je svega sedam dana od 22. do 29. oktobra ove godine, što treba shvatiti samo uslovno jer, kako je oglašeno, javna prezentacija bila je organizovana u radnim prostorijama Gradske uprave za urbanizam svakog radnog dana od 8:00 – 14:00, zatim u centralnom ulaznom holu zgrade Grada i na sajtu Grada Čačka.
Kada se ima u vidu da su u tom periodu bila i dva neradna dana vikenda (subota i nedelja) kada građanima nije bio dostupan pristup kancelarijama Uprave za urbanizam i ulazni hol zgrade i kada se sabere ukupan broj sati kada su građanima bili dostupni predstavnici stručne službe uprave ispada da je javna prezentacija trajala svega 48 sati.
Takođe nije bilo za očekivati da bi građani koji su zaposleni mogli da izlaze sa svojih radnih mesta kako bi u dostupno vreme mogli da steknu uvid u urbanistički projekat proširenja Gradskog groblja.
Ovo je samo jedna od primedbi koju su u svojoj protestnoj peticiji naveli zainteresovani građani, pre svega oni koji žive u naselju Spomen park i preko čijih parcela je planirana preparcelacija.
U dopisu građani navode opravdane razloge za svoj prigovor. Najpre ukazuju na opštu opasnost od klizišta i ugrožavanja njihovih stambenih objekata, a samim tim i njihove egzistencije. Teško je osporiti sumnju da bi uklanjanje šume moglo učiniti brdski teren nebezbednim i da bi se mogla pojavuiti klizišta, naročito kada se ima u vidu da su sanirana i potencijalna klizišta već uneta u geografskim kartama tog područja.
Sledeća primedba odnosi se na opštu opasnost od izazivanja zaraza i ekoloških zagađenja. Ne može se zanemariti činjenica da je već bilo izlivanja sadržaja iz grobova, a kako je preparcelacijom predviđeno da pojedina grobna mesta budu postavljena na severnoj padini Spomen parka, na samo par metara od porodičnih kuća, jasno je da postoji potencijalna opasnost za ugrožavanje zdravlja ljudi i zagađenja i kontaminacije zemljišta, bunara, povrtnjaka i voćnjaka.
Građani su naveli i infrastrukturne probleme misleći pre svega na glavnu ulicu u svom naselju, koja je inače najstrmija ulica u Čačku, izuzetno uska i bez trotoara, namenjenu za prolazak stanara te ulice. Proširenje ulice praktično je nemoguće zbog gustine naselja, a svaka malo veća cirkulacija saobraćaja stvara zagušenja.
U tim uslovima u danima zadušnica, pa i sahrana može nastati totalni kolaps i blokada saobraćaja koji čak ni intervencija saobraćajne policije ne može da reguliše.
Na kraju, mada ne namerno i kao manje značajan problem, građani navode i problem seče stoletne šume zarad dobijanja par stotina grobnih mesta. Prema urbanističkom planu proširenja Gradskog groblja bilo bi posečeno ne nekoliko stoletnih stabala, već čitava šuma koja ne samo da sprečava pojavu klizišta već i čini pluća ovog dela grada.
Osim ekološkog Krasojevića zabran ima i memorijalni i turistički značaj kao deo kompleksa Spomen parka i merazumno bi bilo poseći celu šumu radi pravljenja slobodnih grobnih mesta koja će se popuniti za godinu-dve dana.
Na kraju, mi ne bi bili Srbi kada ne bi potegli i argument ulizivanja vlastima, pa se tako u peticiji našla i rečenica kojom meštani Spomen parka podsećaju aktuelnu vlast da im je, dok je bila opozicija 2009. godine, kao tadašnja opozicija dala podršku da zaustave suludi plan tadašnje političke garniture na vlasti da sprovede isti ovakav urbanistički plan proširenja Gradskog groblja. Podsećaju da su tada, od ovih koji su sada na vlasti, dobili čvrsta uveravanja da se „ovo pitanje više neće pokretati u ovom obliku“.
Kako bi onima koji su im nešto obećali pa sad zaboravili, pomogli da reše problem proširenja groblja potpisnici peticije sa Spomen parka predlažu da proširenje groblja ide na južnu stranu brda na potez ka Lozničkom putu gde nema ni jedne kuće i gde je čitava površina nenaseljena, a mogućnosti za infrastrukturu mnogo jednostavnije.
Kao što i sami meštani Spomen parka slute, jedina činjenica koja im ne ide na ruku je ekonomske prirode – novac.
Proširenje groblja ka Lozničkom putu bilo bi skopčano sa rešavanjem imovinsko-pravnih odnosa ili jednostavnije rečeno sa izdvajanjem novca za otkup zemljišta od sadašnjih vlasnika. Na drugom tasu je šuma u Krasojevića zabranu koja je u državnom vlasništvu i koju je lako poseći – jer što je džaba nije skupo. Pa još kada vlast nema sluha za ekologiju, a ova čačanska je upravo po tome poznata, svi argumenti protiv ovog rešenja padaju u vodu.
____________________________________________________________
Kuda ide čačansko groblje vidimo. Kuda idu druga seoska groblja, pa evo ovako, čačanski korumpirani sud otima nasilno 6 pokojnika, te pokojnike predaje monstrumima koji ruše spomenike grobnice a najuža i pravi naslednike čačanski sud im otima vlasništvo nad svojim precima to je uradila sudija osnovnog suda Čačak D. Z.
Neshvatljivo je da ovoliki grad nema krematorijum i mesta za odlaganje urni. Svuda u svetu je kremacija izuzetno dostojanstven cin, a da ne pricamo o prednostima odlaganja urni u rozarijume, ili cak posipanja pepela u parku secanja i sl. Takodje je neshvatljivo da groblje mora da se dalje siri na bliskoj lokaciji ako nema mesta. Mozda ce ovaj nas narod shvatiti jednog dana da iz groba nece ustajati. Ako i nesto ostaje iza nas to su samo nasa dusa i nasa dela.
Odavno nečuh osobu sa ovakvim razmišljanjem,na žalost. Istina živa da bi trebalo da budemo upamćeni po delima,naravno pozitivnim, časti i dostojanstvu…Dali ste mi nadu da još poneko zna šta je to.A što se tiče groblja najnormalnije bi bilo da bude van svakog naselja.
Da li znate da u Srbiji postoje samo dva mesta gde se može izvršiti kremacija? To su Beograd i Novi Sad!!! Osim što je ovakav vid sahrane, kao što ste napomenuli, veoma dostojanstven, on je takođe i veoma praktičan,ekonomičan i štedi prostor…. Ovo bi trebalo da bude i ideja vlastima ili nekom privatniku da razmisle o otvaranju krematorijuma, pošto ga južno od Beograda nema. Tema jeste malo bizarna ali, kao što ste rekli, niko iz groba ustati neće….
Клизишта су миленијумски процеси које нико не мере спречити. Све санацие су тренутног привременог карактера. Немо де почнете ноћом да се сусрећете са покојницима у граду на улици. Гробље је већ угрожено клизиштем и поред тога у непримереној близини насеља. Ништа ние вечно само су будале вечне.
A onda nas u Loznici nece da zagadjuje?Svaka ti cast na predlogu bilmezu,stavi ga ispred tvoje kuce pa neka tebi zagadjuje plac,vodu itd!
A šta će vama da zagađuje u Loznici kada do na kiklometar od vaših kuća groblje neće doći. Još ćete da zaradite na prodaji zemljišta koje vam stoji zaparloženo. Bilmezu.
Proširenje groblja je najznačajnija tačka programa SNS-a. Znaju oni dobro efekte svoje vladavine!
Treba zvati Tomu Diplomu Nikolića za stručno mišljenje. On je grobar sa iskustvom.
Tomislav Lopatar je bio vođa grobara u KJP Kragujevac.
Pa mozes da zaradis i ti u tvom selu
Napisite da je ta parcela u vlasnistvu grada.A da je prethodno rukovodstvo placalo ogroman iznos za te stvari i uzimalo parcele u privatnom vlasnistvu.o tome ne pisete.
Objasni sta si hteo da kazes ??? Jel to znaci da je gradski park u vlasnistvu grada , pa recimo i on moze da bude groblje .
Kao prvo, izrada urbanistickog projekta je ugovorena jos 2015 godine, dakle pre ovog rukovodstva. Zatim, jeste stvar polemike u kojem pravcu groblje treba da se siri, neminovno mora. Prva opcija je da se siri na privatne parcele i domacinstva, sto cak i da su vlasnici voljni da ih prodaju (a moraju svi, a ne neki da a neki ne, sto je u Srbiji ne moguce postici) bilo enormno skupo i pitanje je da li bi to gradski budzet mogao da izdrzi. Drugi je, da se groblje siri u pravcu koji ste vi naveli, dakle na parcele gde je grad vlasnik 100% i gde bi troskovi bili mnogo manji, ali to podrazumeva i secu sume kako vi kazete. Naravno da nije realno ocekivati da ce se svi kremirati tako ta tu opciju ne treba ni razmatrati u smislu jedinog resenja.
Када лудак и битанга узме волан у руке, он вози куда му се ћефне! Њега не интересују заразе, екологија, клизишта, појава подземних вода и кужних извора по гологузијским двориштима ! Једне барабе отишле, друге дошле са истим сулудим плановима и идејама!!!