Lučani formiraju civilnu zaštitu
Opštinski štab za vanredne situacije Lučani navodi da su poslednjih godina registrovane brojne pojave klizišta, odrona, orozija, snežnih i kišnih padavina, snežnih nanosa i poledica.
U izveštaju se navodi da su klizišta aktivirana još od 1984. godine, a 2006. intenzivirana posle obilnih atmosferskih padavina.
Snežne padavine 2012. godine imale su obeležja veće elementarne nepogode. Obilne kišne padavine 2014, 2016. i 2019. godina prouzrokovale su poplave širokih razmera.
U izveštaju se navodi da je najviše protivgradnih dejstava bilo početkom avgusta prošle godine kada je ispaljeno 65 raketa, a šteta koja je tada evidentirana u sedam mesnih zajednica je 331 hektar.
U poplavama 3. juna 2019. pod vodom se našlo 258 domaćinstava u kojima živi 750 stanovnika. Ugroženo je bilo 500 hektara poljoprivrednog zemljišta, oštećeni su brojni putni pravci, mostovi, objekti javnih ustanova.
Registrovana su oštećenja na 55 privrednih subjekata koji zapošljavaju oko 500 zaposlenih. Izvedeni su radovi na bedemu sa leve i desne strane reke Bjelice. Planirana su sredstva za ugradnju rasvete i uređenje bedema.
Na sednici je razmatran i predlog plana za ovu godinu kao i operativni plan za odbranu od poplava za vode drugog reda, u kojima se, između ostalog navodi da u ovoj godini sledi formiranje, obučavanje i opremanje jedinica civilne zaštite, koje su zakonom propisane.
Zaključeno je da je izgrađene gabione na potocima koji su puni nanosa, materijala i otpadaka neophodno očistiti kako bi imali potpunu funkciju.
Predstoji i čišćenje svih propusta i slivnika na ulicama, uklanjanje stabala, granja, šaše, sena kao i drugih ostataka od poljoprivrednih kultura iz zona poplavnog talasa reke Bjelice i pritoka.
Kancelarija za javna ulaganja je obezbedila iznos od oko 100.000.000 dinara za uređenje vodotokova drugog reda i to na potocima Dragačica, Dupljaj, Vranjica, Suvidol i Dobrica.
Lučani su, onim dolaskom Radoševih podguznih muva ispred ivanjičkog suda, sebe za sva vremena izbrisali sa mape gde žive ljudi.