Marina Lipovac Tanasković: Linije metroa u Beogradu potpuno promašene
Predsednica odborničke grupe Narodne stranke u Skupštini Beograda Marina Lipovac Tanasković izjavila je danas da su linije metroa planirane u korist investitora, a ne građana, i zato se ukrštaju kod „Beograda na vodi“, od kojeg se pravi novi centar grada.
– Zaobiđeni su Trg Republike i Slavija, gde je trebalo da se ukrštaju linije po planu iz 2010. godine. Zaobiđen je i Kliničko-bolnički centar, a metro ne povezuje autobusku stanicu, železničku stanicu i aerodrom. Najgore je što će se metro graditi na Makišu, gde je vodoizvorište pijaće vode – rekla je Marina Lipovac Tanasković na konferenciji za novinare ispred Skupštine Srbije, gde je održana sednica gradskog parlamenta.
– U sukobu argumenata i interesa pobeđuju interesi SNS-a – istakla je Marina Lipovac Tanasković.
Skupština Beograda danas razmatra Plan regulacije šinskog sistema u Beogradu sa razradom za prvu fazu prve linije metroa.
– Svi koji su na današnjoj sednici Skupštine Beograda glasali za takvu liniju metroa glasali su protiv interesa Beograđana – rekla je Marina Lipovac Tanasković, i podsetila da su odbijene sve primedbe stručnjaka sa Građevinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
– Zašto ćute Saobraćajni fakultet i druge stručne ustanove? Početak gradnje metroa najavljen je za 11. novembar, što će biti crni dan za Beograd, jer će tog dana glavni grad izgubiti svoje vodoizvorište – rekla je Marina Lipovac Tanasković.
Ona je istakla da Narodna stranka nije protiv metroa, ali da on ne sme biti građen na vodoizvorištu, nego bi prva linija trebalo da povezuje Novi Beograd i Zvezdaru, što su naveli i saobraćajni stručnjaci, jer je to pravac na kojem ima najviše putnika.
– Postoje dva centra – Novi Beograd i Stari grad, a ’Beograd na vodi’ nije centar i Narodna stranka će se boriti da Beograđani dobiju metro u svom interesu, odnosno da se metro ne gradi na Makišu, koji mora da ostane vodoizvorište – rekla je Marina Lipovac Tanasković.
Marina Lipovac Tanasković je rekla da je po promeni vlasti moguće zaustaviti radove na Makišu, gde će najveći problem biti gradnja naselja za 36.000 ljudi na vodoizvorištu.
– Cena metroa 2012. godine bila je 2,2 milijarde evra, a 2019. je duplirana na 4,4 milijarde, dok se danas pominje da će metro koštati šest miljiardi evra, plus dodatnih 500 miliona evra koje će Beograđani platiti za dodatne studije – rekla je Marina Lipovac Tanasković.
_______________________________________________________________________
Čuj Beograđani će platiti, platiće građani Čačk, Kragujevca, Kraljeva, leskovca, Subotice i ostalih gradova u Srbiji. Kada su Beograđani nešto platili, sve im pravi drzava odnosno građani Srbije. Most na Adi, metro, nacionalni stadion, most na Dunavu, Beograd na vodi…..šta su od toga platili ili šta će od toga platiti Beograđani. Ništa. Kada u Čačku treba da se uradi rekonstrukcija hale ili ulica dr Dragiše Mišović iz budzeta republike onda nema para ali za Beogrd mora da ima.