Menja se Zakon o izvršenju i obezbeđenju: Kako država nemešta izvršiteljima novi posao
Izmenama Zakona o izvršenju i obezbeđenju previđa se davanje ovlašćenja javnim izvšiteljima koji bi mogli na terenu da utvrđuju vlasnitšvo građana nad nekretninom. I dok nadležni u javnim institucijama ovo smatraju olakšicom za građane, sagovornik Danasa, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović ističe da je ova mera samo pomoć izvršiteljima da znaju kome i šta mogu da oduzmu.
Direktor Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) Borko Drašković i predsednik Komore javnih izvršitelja Bojan Kostić dogovorili su, na sastanku održanom 5. jula, realizaciju aktivnosti usmerenih ka rešavanju stare dokumentacije iz imovinsko-pravnih odnosa koju kod sebe čuvaju građani i privredni subjekti.
Kako je objašnjeno, ove aktivnosti imaju za cilj konačno rešavanje problema stare i nepodobne dokumentacije o vlasništvu građana i privrednih subjekata.
„Problem nedostajuće dokumentacije i verifikacije iste prilikom upisa u katastar je problem koji opterećuje mnoge građane u našoj zemlji. Sporost postupka, zagušenje institucija u lancu dokaz je da je potrebno pronaći novo rešenje kako bi građani ostvarili svoje pravo da imovinu upišu u katastar nepokretnosti. Javni izvršitelji bi u ovom procesu preuzeli identifikaciju objekata i proveru dokumentacije, utvrdili bi njenu verodostojnost i pribavili nedostajuću dokumentaciju, ako je potrebno“, objašnjava za Danas predsednik Komore javnih izvršitelja Bojan Kostić.
On kao primer navodi to da mnogi u svom krugu imaju prijatelje, rodbinu ili poznanike koji su otkupili društveni stan od preduzeća koje više ne postoji.
„Tu nastaje problem za građane. Javni izvršitelj će da utvrdi da li porodica stanuje u tom stanu, da li je dokumentacija verodostojna, pribaviće ako nešto nedostaje, a zatim da donese rešenje da je stan u njihovom vlasništvu i na osnovu njega da podnese zahtev za upis u katastar. Tako će i služba katastra u zakonskom roku da izvrši konačan upis u registar nepokretnosti“, kaže Kostić.
Danas nije uspeo da dobije potpun odgovor o troškovima koje će građani morati da plate prilikom angažovanja javnog izvšitelja, ali troškova će nesumnjivo biti.
„Svi troškovi koji nastanu u postupku koji pokrenu građanin ili privredni subjekt pred javnim izvršiteljem, a koji prethodi upisu u katastar, naplaćivaće će se kao u svakom drugom postupku. U celom procesu najvažnije je da se utvrdi verodostojnost dokumentacije i da se ona kompletira kako bi građani mogli da ostvare pravo na upis u katastar. Mnogi zbog ovog problema godinama nisu bili u mogućnosti da u celini raspolažu svojom imovinom, zbog čega su sigurno imali i značajne finansijske gubitke“, pojašnjava Kostić.
On dodaje da će javni izvršitelji raditi u okviru javnih ovlašćenja koja već imaju, kao i da će koristiti pristup registrima i mogućnost pribavljanja podataka iz evidencija, što i sada rade. Odnosno, kako objašnjava, oni će svoja ovlašćenja i kapacitete koristiti i za ostvarenje nove nadležnosti.
Zbog iskustva javnih izvšitelja na terenu, dodeljena im je ova uloga u rešavanju delimično nerešene zemljišno-knjižne administracije, objašnjeno je ranije u saopštenju RGZ-a.
Rad javnih izvršitelja koji je predviđen predloženom izmenom Zakona o izvršenju i obezbeđenju služiće kao neka vrsta konvalidacije. Ova konvalidacija bi trebalo da bude neka vrsta dopune dokumentacije, koju bi prikupio izvršitelj.
To bi trebalo da posluži kao „kraći put“, umesto da se ide na sud gde bi se tražilo utvrđivanje vlasništva, gde proces traje znatno duže.
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović kaže za Danas da je ovo ili neslana šala ili lični interes.
On smatra da će izvšitelji pomagati građanima samo da bi oni imali čiste papire.
„Ova mera se uvodi samo da bi izvršitelji imali čistu matematiku, kome i šta mogu da oduzmu“, ukazuje Papović.
Kako je pojašnjeno Danasu, razlog zašto je ovaj posao dodeljen javnim izvršiteljima, a ne obavlju ga notari, jeste zato što izvršitelji mogu da izađu na teren i da utvrde stvarno stanje.
Oni bi na osnovu različitih materijalnih dokaza utvrđivali da je neko vlasnik nekretnine i svojim rešenjem bi nadoknadio ono zbog čega bi građani inače morali da idu na sud.
Ukoliko građanin može da dokaže izvršitelju da je nekretnina zaista njegova, onda će izvršitelj izdati neku vrstu rešenja koje će biti dopuna sveukupne dokumentacije koju osoba već ima, što bi bilo dovoljno da se u katastru prijavi vlasništvo nekretnine.
Tu se radi pre svega o slučajevima gde je očigledno da je nekretnina nečija, ali sada će izvršitelji sprovoditi proces utvrđivanja prava na vlasništvo, jer je to segment kojim se katastar ne bavi.
Papović navodi da izvršitelji nisu pravi izbor za ovakav posao.
„Na osnovu čega će izvršitelji nama pomagati. Moraju da imaju neku punomoć da bi to mogli“, smatra on.
On je stava da su izvršitelji izabrani za ovu ulogu zato što imaju „veća ovlašćenja i od žandarmerije“.
„Mogu da vam upadnu u stan kad god hoće. Zato je ova odluka u njihovom interesu, a ne u interesu građana. Da njihova dokumentacija bude u redu i da imaju od čega da se naplate“, naglašava Papović.
Sa njegovom tvrdnjom, saglasna je i advokatica Marija Pešović, koja za Danas objašnjava da je ova najava sporna iz nekoliko razloga.
„Na prvom mestu jer je u direktnom sukobu sa Ustavom koji u čl. 67 propisuje da pravnu pomoć pružaju isključivo advokatura i službe pravne pomoći koje se osnivaju u jedinicama lokalne samouprave. Javni izvršitelji nisu ništa od toga“, navodi ona.
Ipak, ukoliko se radi o određenim prevarama ili građani nemaju nikakav ugovor o kupovini stana ili bilo kakav drugi dokaz o vlasništvu, takvi slučajevi će i dalje biti posao za sud, ali ukoliko nekome fali, naprimer, potvda o ukupnoj ceni isplate stana, to je slučaj gde izvršitelj može da pomogne.
Papović kaže da kada bi se išlo na suđenje u razumnom roku, ne bi bilo potrebe za uplitanjem izvršitelja.
„Kada podnesete zahtev katastru, oni su dužni da odgovore u roku od 15 dana, a imate ljude koji čekaju po sedam ili osam godina, a predali su kompletnu dokumentaciju ili nisu, a niko im nije rekao da nisu“, ukazuje on.
Pešović dodaje da je činjenica da je upis u katastar nepokretnosti u većini slučajeva bespotrebno dugotrajan proces i da se nešto tu mora promeniti.
„Međutim, to nije prouzrokovano nesposobnošću građana da pribave ili dopune dokumentaciju ili da se za isto posavetuju sa advokatom ili čak i notarom, jer oni direktno učestvuju u tim postupcima, slanjem zahteva, već neorganizacijom samog katastra“, pojašnjava naša sagovornica.
Ona dodaje da je neophodno prilagoditi procedure katastara, obučiti službenike koji su već zaposleni i eventualno zaposliti nove ljude.
„Možda čak i osnovati službu koja bi se bavila pružanjem pomoći građanima u toj oblasti. Katastar može osnovati takvu službu. Nema nikakvog smisla u već komplikovanu proceduru uvoditi još jedan organ koji sa samim upisom u katastar nema nikakve veze“, naglašava Pešović.
da li bi izvrsitelji bili u konfliktu interesa? uknjize da bi mogli da na toj imovini sprovedu izvrsenje?
Ovo je tezak lopovluk em sto blokiraju bankovne racune sa novcem em jos i zaplena
Malo im pa treba ih još bogatiti Izvršitelji u normalnoj zakonski uredjenoj drž ne postoje nego samo kod nas ma gori nego turci kad su kupili harač Strašno koje će još nakaradne zakone doneti samo sačuvaj nas Bože Sve treba smeniti i postaviti drž na pravnim temeljima ispočetka sve
Можда би се нешто и догодило у корист народа и државе, када би се бранили од ове шуге од које народу оде кожа, када би подигли свој глас на сваки закон који је као овај, но ми смо ћутљив народ навикли да нам крој судбину да нам узму и задњу пару, од тог јадног минималца.
Многи закони код нас су увреда и понижење народа и легализован лоповлук вођа.
Да наведем једну срамоту коју је држава законом омогућила јавном извршитељу. У породици сам имала случај: Кућу су продали за 1.400.000 за два рочишта и два обавештења наплатили су 120.000 хиљада, да би после извесног времена стигло обавештење од јавног извршитеља да су у обавези да им исплати још 24.000 као награду о завршеном послу.
Који су то стручњаци доносили такав закон. Зар ово није пљачка. Они нас присилили да частимо, пошто су мало наплатили своје услуге.Дозволили смо да нам одузму државу законима, нигде немамо никаква права.
Država na sve načine pljačka svoje stanovništvo. Na primer poslove notara i izvršitelja nekad su radile državne institucije sad ih više ne rade građani plaćaju izvršitelje i notare direktno a PDV nije umanjen za taj udeo. Sad će dodatno da plaćaju izvršitelje i za peoveru vlasništva ukoliko ovqko nastave državni organi i insritucije nam ne trebaju.
Kako koji menjaju dreseve i dolaze, tako smisljaju nove nacine da otimaju narod. Sto je jos tuznije i bezobraznije, nijedan sledeci ne ukida prethodni zakon koji globi gradjane. Setite se lopine seselja kad je uveo porez na luksuz za vozila, za telefone, za oruzje itd. Niko to ne ukide. Pa uvedose takse na tv, na vazduh, vodu itd. Ako iko zna da desifruje racun za struju i sta sve naplacuju svaka mu cast. Vreme je da se resetuje narod u Srbiji, da se opameti. Dok ne pocnu kuke i motike da rade, ovi se nece opametiti.
PA NARODE NEKA IZVRSITELJI GLASAJU ZA OVU VLADU A MIĆEMO ZA ONOGA KO OBEĆA DAĆE VTATITI SVU IMOVINU KOJU SU OPLJAČKALI OD OVOGA BEDNOGA NARODA.
S početka 70-ih godina prošlog veka, moja majka uložila je svoja lična (privatna) sredstva u sticanje nepokretnosti (stana). Polovinu vrednosti stana je platila odmah a drugu polovinu otplatom kredita u roku od 20 godina. Neposredno pre konačne otplate ovog kredita (1993) u Srbiji je na snagu stupio novi Zakon o stanovanju kojim je uveden ’otkup stanova’ koji se i danas smatra JEDINIM osnovom za upis prava vlasništva na nepokretnostima stečenim u vreme bivše SFRJ. Dakle, ko je kupio (a nije otkupio) neku nepokretnost, ni do danas mu RGZ ne priznaje kupovinu te nepokretnosti kao osnov za upis prava vlasništva. Već petu godinu vodim sudski spor oko stana u kome stanujem za koji je moja majka (čiji sam zakonski naslednik) platila punu tržišnu cenu, a kao vlasnik stana upisan je Grad Beograd. Do sada sam izgubila dva sudska spora (u tzv. ’Palati pravde’) pri čemu mi je sud nametnuo obavezu da bez pravnog osnova upisanom vlasniku stana moje pok. Majke, Gradu Beogradu, platim oko 130.000,00 rsd na ime troškova spora. Pošto ovaj novac nemam, Grad Beograd je pokrenuo prinudnu naplatu koju sprovodi – g-din. Bojan Kostić.
Nezakonski me usrećila Čačanska sudija Danijela G.umesto ja da se plašim izvršitelja,namestila mi igru da se izvršitelja plaše žrtve,ako tako im i treba,oteo sam im nezakonski imovinu,i garantovala mi sudija,da ima i privatan zakon-HVALA.
Nedo im bog nekog rata,izvrsitelji su nasi,najebqli su
Dokle mislite daće ovaj narod da trpi ove izvrŝitelje .
Ovo mi zvuči kao sukob interesa. Izvrsitelj ce raditi u svoju korist. Divne li države, bas se lepo brine o narodu.
Ako dodje do nečega da drzava lepo mobiliše te razno razne izvršitelje a da narod jednom ostave na miru da živi svoj bedni život koji preživljavamo . Državo stidi se sta radiš svom narodu . Kako ih nije sramota , sve im je malo . Fujjjjj bre 🤮🤮🤮🤮🤮
Svima koji su otimali,Dabogda im se zatrlo seme i pleme!
Državne institucije ne rade svoj posao, ne završavaju predmete u roku, pa ta ista država uvede izvršitelje-haračlije da rade isti posao za debelu nadoknadu. Da ne spominjemo sukob interesa ako izvršitelj ima interes u nekom sporu. Možda mi sve ovo samo sanjamo?!
Ako se izvrsitelji ne ukinu ali sto pre onda motke i bager i pravo u Bg. Ali nazalost nece niko a svako bi da ostavi ovde komentar. Sramota za sve