Млади Чачани основали ново удружење
Група младих Чачана, која се већ дуго времена бави омладинским активизмом, недавно су основали удружење „Ерудита“. Јована Јевремовић, која се налази међу оснивачима удружења, каже за ОзонПресс да ће се организација бавити неформалним образовањем, организовањем семинара, пројеката, омладинских размена, а све у циљу да млади развијају своја знања и вештине. Наводи да су неки од циљева и децентрализација, повећање политичке партиципације и промовисање демократских вредности, али и повећање еколошке свести и тежњи да се скрене пажња на неке еколошке проблеме са којима се суочавамо.
— Одлучили смо се за ово име зато што представља свестрану особу, а тиме и најављујемо двоје сфере деловања, односно то да ће оне бити разнолике. Како смо годинама били укључени у неформално образовање, схватили смо колико то предности доноси младима. Од тода да раде на себи, побољшавају своје вештине презентације, пишу пројекте, уче о разним темама, до тога да стичу невероватна познанства и шире своје видике. Желимо да свим младима дамо прилику да овако нешто доживе и укључимо их у то што више – каже Јована и додаје:
„Што се тиче нашег рада, приоритет су свакако едукације, јер је то оно што највише недостаје, а што је свакако само по себи дуготрајно решење. Уколико очистимо обале Мораве, без да едукујемо становништво о томе колико је одржавање чистоће важно и избегавање бацања смећа ван канти за отпатке важно, онда је наше решење врло краткотрајно. Едукација, односно образовање, упућивање људи у ову тему има значајно јаче резултате. Онда се можемо надати и томе да се грађани некада сами окупе и помогну да се неки део града очисти, а у сваком случају сигурно је да неће они бити загађивачи. Са друге стране, акције чишћења ће свакако бити спровођене, а то је нешто са чим већ од раније имамо искуства. Увек у плану имамо и Еко кампове, на којима ћемо младе едуковати о разним темама везаним за екологију, а затим са спровести и акцију чишћења.“
- Да ли планирате да будете активни у случају појаве еколошких проблема, као што је било загађење ваздуха, Мораве или сече дрвећа?
Свакако планирамо да будемо активни по питању еколошких проблема, нарочито пошто су они вероватно највећи изазов за нашу генерацију. Оно са чиме почињемо јесте управо акција везана за загађење ваздуха. У марту је на територији читаве Србије било спроведено сакупљање потписа за иницијативу за измену закона која би подразумевала забрану продаје сировог лигнита физичким лицима. Тада је сакупљено 10.000 потписа од потребних 30.000, али се акција нагло прекинула због појачања епидемиолошких мера. Иза акције иначе стоји организација Србија у покрету, а назив је „Потпиши продиши„. Како је само паузирано, али не и готово, овог пута смо се и ми укључили и сакупљаћемо потписе на територији Чачка од понедељка, 19. априла, до краја те седмице. Требало би да почнемо идуће среде, али још увек пратимо временску прогнозу. Овога пута учествују градови широм Србије, од Новог Сада, преко Београда, Ужица, Крагујевца… Надамо се да ће се и наши суграђани придружити и помоћи да ову измену закона доведемо до дневног реда Скупштине, како је свима у интересу да ваздух који дишемо буде чистији.
- Шта сматрате највећим еколошким проблемима града?
– Чачак се свакако бори са више еколошких проблема и тешко је одредити који је најважнији, али се чини и да су они на неки начин међусобно повезани. Сеча шума доводи сама по себи до повећања загађења ваздуха. Опет, ови проблеми су на неки начин и добили више пажње од загађења Мораве, које ја сматрам изразито поражавајућим. Та река је симбол нашег града и станиште многих животиња и од изузетне је важности да се бринемо о њој, а некако се увек са том причом дође до ћорсокака. Стално питања ко је крив, одбране ко није, а на крају се проблем не решава, а то би свима требало да буде на првом месту.
- Како сте задовољни реакцијом надлежних, институција, на еколошке проблеме?
– Што се тиче реакције надлежних на еколошке проблеме, тешко је рећи колико смо задовољни и да ли је нешто црно или бело. Свакако стоји то да се увек може учинити више и да је ово тема која захтева много пажње, а такође и много средстава усмерених на решавање проблема. Живот у чистој средини је свима у најбољем интересу и то је једно питање које би требало да обједини читаву јавност. Сматрам да надлежни могу, и треба, да учине више за решавање свих ових проблема, али и да грађани треба да раде на промени неких својих навика и подизању еколошке свести своје околине. Ипак сви дишемо исти ваздух.
- Како подици еколошку свест грађана, да буду активнији, али и да више сами брину о природи?
– Еколошку свест грађана можемо подићи на разне начине. Ми свакако у плану имамо неке акције и пројекте на ову тему, а предавања и дебате увек долазе у обзир. Оно што је најважније јесте да никако не дозволимо да грађани, а и ми сами, заборавимо на овај проблем. Не треба дозволити да се пажња на екологију скреће само у таласима и када дође до неке неизбежне катастрофе. Како наш народ лепо каже, боље спречити него личити. Живот на такав начин да штитимо природу треба да постане обичај, свакодневна појава. Више вожње бициклом, више садње дрвећа, све је су то мале ствари које доприносе, а то свако може учинити, без да од њега захтева много труда. На нивоу Србије тренутно постоји акција бесплатног дељења садница дрвећа којој се свако може придружити и, како и сама акција носи име, посадити свој хлад.Сматрам да би људима само провођење времена у природи помогло да схвате да имају шта и зашто да чувају. А срећом, још увек има дивне природе око нас коју вреди заштити.
______________________________________________________________________________
Pozovite najobrazovanijeg Čačanina u istoriji čuvenog konobar-magistra Presvetlog Neodlivenog Arterija Miluna Mozgonju da održi jedno predavanje na prvom seminaru koji budete organizovali. Najbolje bi bilo da Mozgonja besedi na latinskom.
Evo ga Dveri 2.0! Tako je i Boskic poceo, prvo malo sirenje edukacije, malo pljuvanje po establismentu, malo donacije iz inostranstva i voila, stranka!
Ako vam je zalaganje za evropske vrednosti, decentralizaciju, ljudska prava i ekologiju isto sto i antigej, proruske, konzervativne dveri onda super
Lepo je napisano 2.0, ne 1.0. Tako mladi, a ni da citate ne znate.
Vidiš da se zalažu za neku demokratiju ali da njihova bude zadnja. Još neki su rekli da ćemo 2020. biti u EU a sada nismo ni blizu. Ali dobro, i oni su bili mladi.
@Samo kažem, jeste, tako je sve bilo. Nema šta. Sada neki novi ciklus, neki novi mladi buduci jahaci grbaca se spremaju da zajasu u nove pobede i da nas odvedu u svetlu buducnost.
Vec prozivate a ne znate ni sta smo vec uradili u gradu prethodnih godina a ni sta cemo tek raditi, toliko cu reci. Uzivajte u svojoj fotelji prozivajuci, a mi cemo raditi nase…
@Clan Udruzenja, niko vam ne brani, ovo je slobodna zemlja, radite sta hocete, sve dok je u skladu sa Zakonom. Ljubi Joca!
Milan Bojović i Djokovićka su eksperti za ekologiju. Prvi po MZ ne radi ništa na tu temu a druga ne verujem da zna šta bi trebao da joj je posao. Osim što objavi da je usvojen plan, napravljen projekat i bla bla…neka objasni koliko para je dala na one jelke saksije što su postavljali po gradu i sad ih bacili a platili preko 3 miliona….bruka ko nama vodi grad…u stvari ko sedi na mestima koja bi trebala da vide grad
Jel podržao neodliveni konobar-magistar ove mlade ljude?