Mladi i bolesti zavisnosti: Uticaj pandemije
Veliki stres zbog pandemije kovid-19 u Srbiji je doveo do rasta broja ljudi, posebno mladih, koji zloupotrebljavaju alkohol i psihoaktivne supstance, upozoravaju stručnjaci koji se bave bolestima zavisnosti.
U Klinici za bolesti zavisnosti Instituta za mentalne bolesti, upozoravaju da je u poslednje dve godine zloupotreba alkohola u našoj zemlji predstavlja veliki problem.
– Nažalos ti koji zloupotrebljavaju alkohol ne dolaze u psihijatrijske ustanove. Njih možete naći u policijskim stanicama, na trežnjenju posle saobraćajki, tuča, incidenata, pokušaja samoubistva… Zbog toga podaci iz psihijatrijskih ustanova o zloupotrebama hemijskih supstanci nisu relevantni, ali će posledice po psihičko zdravlje postati vidljive tek posle tri do pet godina, koliko je potrebno da se zavisnost razvije. Bolesti zavisnosti su jedne od retkih bolesti gde pacijenti ne vuku lekara za rukav. Beže od nas i dovode ih samo kada dođe stani-pani situacija, i kada roditelj primeti celu priču, sud ili centri za socijalni rad – objašnjavaju na Klinici za bolesti zavisnosti Instituta za mentalne bolesti.
Iako droge kod nas nisu problem koji može da se meri sa alkoholizmom postoji trend rasta korišćenja amfetamina i kanabinoida kod mladih, jer su, kako kaže, veoma jeftini i pristupačni.
Klinika za bolesti zavisnosti, pored odraslih, ima dnevnu bolnicu koja zbrinjava mlade od 12 do 18 godina.
– Obično se kreće sa alkoholom, a u Srbiji se to ne računa kao problem. Kada piju mladi od 12, 13 godina, uglavnom ih očevi i porodica uvode u tu priču. Kod nas dolaze i zbog zloupotrebe alkohola, ali, prevashodno psihoaktivnih supstanci pa je često problem kombinovana zavisnost. U praksi se pokazalo da devojčice češće zloupotrebljavaju sedative, dok dečaci više koriste amfetamine i kanabinoide – navode na Klinici za bolesti zavisnosti Instituta za mentalne bolesti
U Specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti, poznatoj Drajzerovoj, gde se godišnje obavi 50 hiljada pregleda i hospitalizuje oko hiljadu ljudi, takođe raste broj mlađih pacijenata.
Na Klinici kažu da još nema konačnih podataka o broju obolelih, ali, ističe da se broj zavisnika tokom pandemije povećao.
– U Drajzerovoj vidimo da se sve više povećava broj pacijenata mlađe populacije, dakle, pacijenti uzrasta oko 18 do 20 godina. Veću predispoziciju imaju osobe sa naslednim faktorima, povodljive ličnosti sklone zavisnosti, na to utiču društvo i okolina, a uz to, dodaje, i adiktivni potencijal supstance, jer nije isto uzimati opijate i kanabis. Alkohol je u našoj sredini, objašnjava, veoma prihvaćen i, na neki način, sastavni deo druženja i socijalizacije.
Mali procenat spreman da se javi lekarima, obično se javljaju zato što su njihovi ukućani primetili neku vrstu promene ponašanja najčešće depresiju.
Stručnjaci iz dva referentna centra za bolesti zavisnosti u Srbiji – Drajzerove i Palmotićeve, primećuju da je pandemija pored pomenutih, uticala i na veću nehemijsku, odnosno, kako kažu, bihejvioralnu zavisnost, koju karakterišu zavisnost od interneta, video igara i patološkog kockanja.
_________________________________________________