Mladi i preduzetništvo – naša budućnost
Promocija preduzetništva mladih od velike je važnosti, pre svega jer preduzetništvo za njih predstavlja velike mogućnosti. Preduzetništvo mladih važno je promovisati iz više razloga: kreiranja mogućnosti za samozapošljavanje i zapošljavanje mladih ljudi, vraćanja i uvođenja marginalizovanih grupa mladih ljudi u privredne tokove, uticaja na neke od socio-psiholoških problema i delikvencije koji nastaju pod uticajem nezaposlenosti, promocije inovativnosti i revitalizacije lokalnih ekonomija kroz obezbeđivanje dobara i servisa, iskorišćavanja činjenice da mladi preduzetnici mogu dati dobar odgovor na nove ekonomske prilike i trendove.
Mladi su posebno važni za razvoj preduzetništva, a tako i preduzetništvo može biti proces smanjenja nezaposlenosti i snažnog razvoja mladih. Mladi preduzetnici mogu biti posebno osetljivi na nove ekonomske mogućnosti i trendove. Preduzetništvo mladim ljudima pruža osećaj korisnosti i pripadanja i pomaže im pri razvoju novih veština i iskustava koja mogu da se primene i u mnogim drugim situacijama u životu, a ne samo u biznisu.
Rezultati istraživanja ”Mladi i preduzetništvo” koje je 2020. godine sprovedeno kroz projekat Evropske unije „Naša zajednica, naša budućnost – Veća saradnja i zapošljavanje mladih“ za bolje razumevanje nezaposlenosti mladih ukazuju da nezaposlene mlade osobe čine oko 20 odsto od ukupnog nezaposlenog stanovništva.
– Najveći broj mladih kao jedan od osnovnih razloga za samozapošljavanje navodi da nisu mogli da pronađu posao za platu, a novac za započinjanje sopstvenog posla su dobili od porodice ili prijatelja. Pored analize preduzetništva mladih, istraživanje sadrži i preporuke za unapređenje politika za razvoj preduzetništva. Glavna svrha ovog istraživanja jeste podizanje svesti šire javnosti, kao i privrednih subjekata i mladih nezaposlenih osoba, i da ono treba da pruži bolje razumevanje položaja mladih u sferi samozapošljavanja i identifikuje izazove sa kojima se ovi mladi suočavaju. Istraživanjem su donete konkretne preporuke, koje će biti upućene Vladi Srbije, državnim institucijama i organizacijama koje se bave zapošljavanjem i podsticanjem samozapošljavanja. Cilj istraživanja i iznesenih preporuka jeste kreiranje boljih uslova za samozapošljavanje nezaposlenih mladih, te otklanjanje prepreka koje se tiču nedostatka uslova za započinjanje sopstvenog biznisa. Opšti cilj istraživanja jeste poboljšanje dugoročne zapošljivosti mladih u Srbiji – objašnjava rezultate Milica Borjanić programski direktor Krovne organizacije mladih Srbije
Mlade u Srbiji, prema Zakonu o mladima, čine svi oni između navršenih 15 i 30 godina proceni broja stanovnika Republičkog zavoda za statistiku iz 2019. godine u Republici Srbiji je u tom trenutku bilo 1.166.404 mladih (15-30 godina), i oni čine 16,7 odsto populacije u Srbiji (oko 1/6 stanovništva).
Ministarstvo omladine i sporta usmerava i prati sprovođenje Strategije na lokalnom nivou – navodi se u uvodnom delu istraživanja, a ističe se i sledeće:
Osim definicije omladine ili mladih, Zakon o mladima definiše niz pojmova, te mere i aktivnosti koje preduzimaju različiti nivoi vlasti, a čiji je cilj unapređenje društvenog položaja mladih i ostvarivanje potreba i interesa mladih u oblasti koje su od interesa za mlade, njihov razvoj i podrška razvoju, način vođenja omladinske politike, definisanje omladinskog sektora i programskih dokumenata, itd. Zakon definiše načelo podrške mladima, jednakosti, zabrane diskriminacije, jednakosti šansi, jačanje svesti o značaju mladih, aktivnog učešća, odgovornosti i solidarnosti mladih.
Zakon definiše subjekte omladinske politike (nosioci omladinske politike su Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave, dok ustanove, udruženja koja sprovode omladinske aktivnosti.
Nacionalna strategija za mlade jeste dokument kojim se uređuje, usmerava i realizuje omladinska politika. Strategija je dokument koji, na predlog Ministarstva omladine i sporta, donosi Vlada, a kojim se uređuje naročito: aktivno učešće mladih u društvenom životu, obezbeđivanje ostvarivanja prava mladih na jednake šanse, informisanje mladih, podsticanje i vrednovanje tolerancije, demokratije, izuzetnih postignuća mladih, podsticanje i razvijanje formalnog i neformalnog obrazovanja, podsticanje i stimulisanje zapošljavanja i samozapošljavanja mladih i omladinskog preduzetništva, unapređivanje bezbednosti mladih, održivog razvoja i zdrave životne sredine, očuvanje i unapređivanje zdravlja mladih i druge aktivnosti i oblasti od značaja za mlade.
Strategija se donosi za period od deset godina, a u pripremi i realizaciji Strategije učestvuju mladi, Ministarstvo omladine i sporta, ministarstva nadležna za posebne oblasti u omladinskom sektoru i svi drugi subjekti omladinske politike.
_______________________________________________________