Mladi ne vide svoju budućnost u Čačku
Trend odlaska mladih iz Čačka se ne smanjuje, što potvrđuju podaci Policijske uprave Čačak, ali i poslednji popis stanovništva koji je pokazao da u Čačku zvanično živi 114.809 stanovnika, od toga njih 1.864 u inostranstvu koji se još uvek nisu odjavili. U odnosu na popis iz 2002. godine Čačak je izgubio oko 4.000 stanovnika i pored priliva izbeglica sa Kosova.
Da se taj trend u skorijoj budućnosti neće smanjiti svedoči i istraživanje koje su svojevremeno realizovali učenici čačanske Gimnazije. Prema ovom istraživanju, koje je prezentovano na Regionalnoj konferenciji srednjoškolaca o socijalnim problemima mladih, 91 odsto maturanata ne bi se vratilo u Čačak posle završenog fakulteta. Njih 65 odsto sebe vidi u Beogradu ili Novom Sadu, dok bi 35 odsto, ako im se ukaže prilika, otišlo u inostranstvo.
Kao razlog za odlazak iz svog grada, mladi često navode i primere partijskog zapošljavanja, koje je postalo još izraženije nego ranije.
Svojevremena izjava predsednika Upravnog odbora Ustanove za celodnevni boravak osoba s posebnim potrebama „Zračak“ Dragomira Grujovića, a povodom prijema radnika u ovu ustanovu samo je potvrdila ono o čemu se u Čačku godinama špekuliše i govori sa pola glasa. pobunio se zbog načina raspisivanja konkursa za prijem radnika u ovu ustanovi. Prema njegovim rečima, kako je tada preneo dnevnik Blic, mnoge stvari su urađene „ispod žita“, po partijskoj pripadnosti, odnosno nameštene.
– Hteo sam da sve bude po zakonu, ne želim da učestvujem u nameštanjima, za konkurs niko nije znao jer nije objavljen ni u jednim novinama, a talog sa kupljenim diplomama je isplivao na površinu – rekao je tom prilikom Grujović.
Da više ni predstavnici lokalne vlasti ne kriju da je u Čačku, kao i u ostalim gradovima na sceni najogoljeniji oblik partiokratije, ilustruje i izjava Veljka Negovanovića nekadašnjeg predsednika gradskog parlamenta i bivšeg prvog čoveka SPS povodom poništavanja konkursa za izbor direktora javnih preduzeća, a iz razloga što partijski favoriti nisu podneli validnu dokumentaciju predviđenu konkursima.
– Dosta više te priče o nestranačkim ličnostima! Hajde onda da ne idemo na izbore, hajde da predsednika Skupštine ne biramo iz redova odbornika. Zalagaću se da ona stranka koja je preuzela odgovornost za određeno javno preduzeće pita i oko imenovanja direktora u tim firmama. To je jasna situacija i tačka. Naravno, prva stvar o kojoj ćemo voditi računa da sve bude po zakonu i da se radi o stručnjacima – izjavio je pre šest godina predsednik gradskog parlamenta Veljko Negovanović.
Od ovih izjava prošlo je šest godina a u Čačku se kada je reč o partijskom zapošljavanju ništa bitnije nije promenilo, osim što takve stvari više nikoga ne iznenađuju.
– Mi se već godinama suočavamo, sudeći na osnovu mnogobrojnih anketa, sa nezadovoljstvom mladih kada je reč o životu u Čačku. Podatak da se oko 80 odsto njih nakon studija ne vraća u svoj rodni grad, jasno govori kako oni doživljavaju Čačak kao perpsektivu za život. Očito je da mladi ljudi ne vide perpsektivu u ovom gradu znajući da ovde niko praktično ne može da se zaposli ako nema člansku kartu SNS. Voleo bih da uradimo jedan test zapošljavanja u Čačku u poslednjih šest godina od kad je SNS na vlasti, i da vidimo da li su se u Gradskoj upravi ili u javnim ustanovama i preduzećima a i privatnim i državnim firmama iko mogao zaposliti ko nije član SNS. I kako tu da čovek vidi bilo kakvu perpsektivu za svoju budućnost – tvrdi Boško Obradović lider Dveri.
Članak je objavljen u sklopu projekta „Karta u jednom pravcu“ koji je sufinansiran iz budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja po osnovu Javnog konkursa za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
___________________________________________________________