Mladi se osećaju sigurni u Čačku
Uprkos permanentnoj ekonomnskoj krizi, urušavanju sveopšteg sistema vrednosti, visokoj stopi nezaposlenosti, ali i neprestanom rastu stope kriminaliteta, sudeći na osnu istraživanja koja su poslednjih godina sprovedena u Srbiji, većina mladih se ipak oseća sigurno. Sličan stav kao i njihovi vršnjaci, kada je reč o opštoj bezbednosti imaju i mladi Čačani. Rezultati istraživanja Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu, čiji naručilac je Gradska uprava, a realizovale su ga u čačanskim osnovnim i srednjim školama Katarina Dunjić Mandić i Rada Karanac, ukazuju da mladi Čačka dele približno isti osećaj sigurnosti/bezbednosti. Odnosno da se svaki drugi mlad čovek oseća sigurno/bezbedno u gradu Čačku.
– Odgovora mladih Čačka na pitanje opšte bezbednosti u gradu pokazuju da se najveći broj mladih, nih 31,1 odsto često oseća sigurno/bezbedno u Čačku, a da primenjujući najstroži kriterijum analize rezultata uočavamo da se samo 24,1 ispitanih učenika uvek oseća sigurno/bezbedno u Čačku. Svaki četvrti ispitanik u našem istraživanju se ponekad oseća bezbedno/sigurno u Čačku. Svaki sedmi se retko kad oseća sigurnim a nikada 5,7 odsto ispitanika. Poređenja radi, prema rezultatima istraživanja „Bezbednost mladih u Srbiji – kako mladi procenjuju današnje bezbednosne pretnje, rizike i izazove“ rađeno 2010. godine, najveći broj ispitanika, njih 42,21 odsto, ocenjuje da se oseća sigurno i bezbedno u svojoj okolini. Kada je reč o uzrastu, odnosno da li je reč o osnovcima ili srednjoškolcima uočava se da nema nema značajne razlike u oceni bezbednosti u Čačku, baš kao što se razlika ne primećuje kada se analizira uspeh koji su ispitanici postigli u školi ili se svrstavaju u one koji su od rođenja u Čačku ili su nešto kasnije postali naši sugrađani – objašnjavaju rezultate istraživanja Katarina Dunjić Mandić i Rada Karanac.
Kao i kada je reč o ostalim temama koje su obuhvaćene i obrađene tokom istraživanja u čačanskim osnovnim i srednjim školama i kada je reč o opštoj bezbednosti uočljiva je razlika u stavovima između polova. Za razliku od mladića, devojke se u Čačku osećaju manje sigurno budući da 48,7 devojaka tvrdi da se u Čačku ne oseća bezbedno, dok njihov stav deli 38,1 odsto mladića.
– Odgovore čačanskih osnovaca i srednjoškolaca na pitanje „Ukoliko se ne osećaš sigurno/bezbedno u Čačku, navedi razloge“, svrstali smo u nekoliko grupa. Ako bi se govorilo o nekoj rang lista razloga nesigurnosti mladih u Čačku na prvom mestu je nasilje u svim oblicima (kriminal, tuče, pucnjave, krađe, pedofilija, siledžijstvo, razbojništvo, uznemiravanje…). Na drugom mestu su strahovi od osoba koje zloupotrebljavaju psihoaktivne supstance (narkomani, dileri, alkoholičari, …), pa tek iza njih na listi se nalaze komunalni problemi (psi lutalice, rasveta u gradu, izdavanje alkohola maloletnim licima), bezbednost u saobraćaju i ostali razlozi – navodi se u istraživanju Procena mladih Čačka o bezbednosti u gradu.
Tekst objavljen u sklopu projekta “Bezbednost mladih u Čačku“ koji je na Konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja dobio podršku Ministarstva kulture i informisanja.