Moramo zaustaviti urušavanje i privatizaciju Apoteka Beograd
Politička platforma Solidarnost šalje punu podršku radnicama i radnicima Apoteka Beograd koji su za sutra u 10 časova ispred Gradske uprave grada
Beograda zakazali protest. Loša situacija u kojoj se nalazi gradska apotekarska ustanova nije slučajnost, već viđeni scenario uništavanja pred privatizaciju.
– Danas sam u jednoj od Apoteka Beograd razgovarao sa radnicom koja mi je drhtavim glasom rekla da nema lek koji tražim, da robu ne dobijaju danima i da ne znaju šta će biti sa njima kao zaposlenima i generalno ovom javnom ustanovom od ogromnog značaja za stanovništvo Beograda – rekao je Vladimir Simović, odbornik u gradskoj opštini Stari Grad iz Solidarnosti.
On je dodao i da ovo što se dešava nije prvi pokušaj da se uruši i privatizuje Apoteka Beograd.
– Generalno, uništavanje javnih apoteka je strateška orijentacija ove vlasti. Pored Beograda na udaru su i drugi gradovi. U Kraljevu Lokalni front traži referendum, da se građani i građanke direktno izjasne da li su za zatvaranje javnih apoteka. Mislim da je referendum potreban i Beogradu. Ovo je pitanje od velike važnosti. Ali prvo treba podržati štrajk koji je zakazan za petak u 10 časova – izjavio je Simović.
Članovi i članice Solidarnosti su pre 4 godine, zajedno sa drugim aktivistima, izvršili pritisak na vlast da odustanu od pokušaja privatizacije. To što sada preduzeće nema dovoljno novca za plate zaposlenima i za potraživanja dobavljača podseća na već toliko puta viđene scenarije urušavanja nekog preduzeća pred privatizaciju.
Za građane i građanke Beograda Apoteka Beograd je mnogo više od poželjnih nekretnina kako to vidi gradska vlast. Sa 124 ustanove na teritoriji Beograda i preko 1.000 zaposlenih faramaceuta i tehničara, Apoteka Beograd važan je deo sistema javne zdravstvene zaštite.
S obzirom na to da Apoteke Beograd funkcionišu u sistemu javnog zdravstva, u opštem interesu, one omogućavaju da farmaceutski proizvodi budu dostupni svima, a da njihova cena još uvek bude među najnižima u regionu. Izbacivanjem sa tržišta Apoteke Beograd ostaće nam samo privatne apoteke čiji je jedini interes profit.
Za razliku od privatnih, javne apoteke imaju svoje laboratorije u kojima proizvode magistralne lekove ili lekove „po meri“, poput specifičnih krema, rastvora i kapi.
Skupi i neophodni lekovi za najozbiljnije bolesti poput karcinoma, epilepsije ili dijabetesa uvek su se nalazili na lageru Apoteke Beograd, za razliku od privatnih u kojima se do ovih lekova teže dolazi. Takođe, Apoteka Beograd postoji u svakom delu grada, pa i u prigradskim naseljima gde privatne apoteke nemaju interes da rade.
______________________________________________________
Treba sprečiti a već je kasno,privatizacija sudstva,rade šta hoće,nikome ne polažu račune!