Most svih mogućih propusta: Povodom tragedije u Ovčar Banji
Koliko bi, da živimo u normalnoj državi, nadležni, koji god da su oni, morali da plate obeštećenje porodicama poginulih, ranjenima i ljudima pod traumom nakon nesreće u Ovčar Banji, kada se srušio viseći most?
Sigurno enormno više nego što bi koštala njegova kompletna sanacija, po proračunu i već postojećoj studiji od 2,5 miliona dinara.
I sigurno je bi da bi odgovorni za ovakvo nečinjenje, koje je sigurno dovelo do tragedije završili na dugogodišnjoj robijii. Pošto kod nas pravna država, pokazalo se više puta u sličnim situacijama, ne funkcioniše, nagledaćemo se predstojećih meseci i godina medijskih prepucavanja, prozivanja i odugovlačenja pred sudovima, ako nekog procesa uopšte i bude.
U ovoj tragediji se pokazalo, nezavisno od formalno-pravne odgovornosti i nadležnosti, da je sve rađeno potpuno suprotno pravilima i zdravoj pameti.
Nešto što nam je ostavila u amanet još bivša JNA, koja je po tvrdnji stručnjaka sagradila most s“svih mogućih propusta“ još pre šest decenija, postalo je odavno uspavana mina koja je čekala da je ljudi aktiviraju ili ignorišu.
Jer kako drugačije tumačiti sadašnje izjave brojnih funkcionera i saučesnika u zločinu? Da li su i izjave lokalaca u toj kategoriji, jer su sve znajući o toj, na ivici pucanja skalameriji, svakodnevno je koristili.
A da, na primer, barem oni nisu stavili neko upozorenje da ne stradaju oni koji obilaze njihov zavičaj i ostavljaju značajan novac?
Šta reći o lokalnoj samoupravi i drugim institucijama, kao što je Turistička organizacija koji su potrošili 500 miliona dinara za revitalizaciju Ovčar Banje, a da nikom nije palo na pamet da saniraju zarđalu skalameriju, a zapravo smrtonosnu klopku?
Da li se iko u Vladi i Ministarstvu građevine oseća odgovornim, ili makar da je bio svestan da potemkinovska lickanja, vizitorske tačke, i slične finese mogu da se rade tek kada je sve bezbedno za ljude. I za životinje.
I na kraju, hoće li inspektor koga je ministar Tomislav Momirović pomenuo na RTS da je zabranio korišćenje mosta biti nagrađen ili kažnjen, jer meštani kažu da nikakva tabla sa upozorenjem nije postojala ni na jednoj strani visećeg mosta.
Neki tvrde da je bilo upozorenja da se most može koristiti samo na svoju odgovornost, pa bi možda trebalo tražiti i one koji su to uništili.
I ako je tačno da je Grad Čačak pre nekoliko godina tražio od Vodoprivrede, saglasnost da renovira taj most, ali nikada nije dobio odgovor od njih, da li će obe strane biti prozvane, smenjene, kažnjene jer nije normalno ni da se ne dobije odgovor ni da oni koji pitaju ćutke prelaze prelaze preko toga.
Podsetimo i na to da je Ovčar Banja zaštićeno područje prve kategorije.
I na kraju, šta će biti sa sličnim mostovima na Zapadnoj Moravi, a tvrdi se da ih ima desetak, koji su u sličnom ili još gorem stanju.
Ako ne budu već sutra zatvoreni, a njihovo korišćenje debelo kažnjavano, znaćemo da i posle ove tragedije neće biti ni u naznaci delotvornog epiloga.
Izvor: Danas / redakcijski komentar
https://www.danas.rs/dijalog/redakcijski-komentar/most-svih-mogucih-propusta-povodom-tragedije-u-ovcar-banji/
___________________________________________________
Valjda ne treba zatvoriti sve mostove, već ih popraviti???
Zatvoriti i zabraniti upotrebu dok ne postave nove
Dajte pare pa cemo da pravimo nove. Imamo i behatona koliko ocete.
Uradite ono sto je potrebno ovom gradu , a ne samo sprave u parkovima…
Reagujmo uspavani , mrtvi grade…
Koliko je koštala novogodišnja jelka,renoviranje skupštinske sale,koliko je plaćena zgrada za socijalno,koliko se potroši struje za mnoštvo pacovskih kancelarija…