Može li se kuća graditi od krova
Uredbom (br. 16/2000) Vlade Srbije, Ovčarsko- Kablarska klisura je 2000-te godine proglašena predelom izuzetnih odlika koji obuhvata planine Ovčar i Kablar, Ovčar Banju i jezero Međuvršje.
U međuvremenu posle dve poplave koje su zadesile ovaj deo Srbije, Ovčar Banja ostala je bez oba izvora lekovite vode još 2016. godine, što je kao razlog za prestanak rada objekta Doma zdravlja sakriveno od javnosti. Prema podacima koje je tek sada objavio ZZJZ, u vodi je tada otkriven veliki broj bakterija, pa se lekovita banjska voda mogla koristiti samo kao tehnička voda. Zbog toga javnost postavlja pitanje zašto država ulaže 700 miliona dinara u gradnju objekata, a nisu rešeni problemi zagađenja.
Suprotno evidentnom stanju na terenu premijerka Srbije istakla je da su to paušalne ocene i da institucije reaguju adekvatno u slučajevima zagađenja prirodne sredine. Negiranje zagađenosti klisure i voda (reke Morave i jezera Međuvršje) pobuđuje osnovanu sumnju u dobre namere jer se, kao osnovni projekat, konstatno nameće tema izgradnje Rehabilitacionog centra i Vidikovca na Kablaru.
– Ono što se očekuje u narednoj fazi, između ostalog je Prokelat čišćenja jezera Međuvršje za šta je opredeljeno 40 miliona evra, i izgradnja RH centra, što su kapitalne investicije – rekla je premijerka Brnabić.
– Sve ovo pobuđuje osnovanu sumnju u dobre namere ako pogledamo da se, kao osnovni projekat, konstatno nameće tema izgradnje RH centra. Na prvi pogled i logično, osim ako se niste upoznali sa poslednjim nalazom Zavoda za javno zdravlje iz Čačka, koji jasno i nedvosmisleno kaže da je voda u Ovčar Banji neispravna bakteriološki zbog prisustva fekalnih i drugih opasnih bakterija u njoj. Jedini način da se to popravi je izgradnja novih dubljih bunara, izgradnja kanalizacije i sistema za prečišćavanje voda. O tome nismo čuli ni reči od bivše premijerke. Ona pravi kuću od krova pa smatra da će biti moguće lečiti ljude u novoj zgradi koja će koštati par stotina miliona dinara i sa hlorisanim vodom bez ikakvih lekovitih dejstava. Posebno pitanje je zašto je Čačku hitno potreban RH centar pod nadzorom bolnice u Ovčar Banji, a toj istoj bolnici ostaje neispunjeno obećanje o gradnji nove zgrade koja bi isto koštala kao taj RH centar – kaže Dragan Bisenić, lider Grupe građana „Čačak je naš“.
Ministarka turizma i gradonačelnik Čačka potpisali su ugovor od 80 miliona dinara za izgradnju nečega za šta još ne postoji ni projektna dokumentacija – Vidikovac na Kablaru.
Ekolozi upozoravaju da bi dolaskom najpre građevinskih mašina, a potom i velikog broja turista na sam vrh planine, došlo do narušavanja biodiverziteta. Nakon objave o potpisu ugovora usledile su brojne kritike i pokretanje peticije ljubitelja prirode, pa je Gradska uprava u Čačku privremeno odustala od te ideje, prebacijući konačnu odluku na Vladu Srbije.
Ekolozi i meštani bili su posebno iritirani nestručnim i vrlo skupo plaćenim uklanjanjem flore sa površine jezera Međuvršje, koje je doprinelo još većem bujanju rastinja u jezeru i skoro potpunom nestanku riba usled prezasićenosti otrovima i osiromašenju kiseonika u vodi. Istovremeno milioni iz javnih budžeta uloženi su u uređenje parkinga i „behatoniranje“ prilaza jezeru.
Sve ovo nedvosmisleno ukazuje da se projektu revitalizacije Ovčarsko – kablarske klisure prišlo na krajnje voluntaristički način, odnosno da će novac poreskih obveznika biti utrošen, kako bi se to narodski reklo, u izgradnju kuće od krova, a što se u teoriji i prasksi pokazalo kao nemoguće. Osim ako i ovaj projekat nema za cilj da se pod firmom revitalizacije ovog zaštićenog projekta potroši što više budžetskog novca koji bi se preusmerio u prijateljske firme angažovane na njegovoj realizaciji. Što se opet mnogo puta potvrdilo kada su ovakvi i slični projekti u pitanju.
Sve ovo podstaklo je redakciju portala Ozon press da se podrobno posveti ovom problemu i upozna javnost sa realnim stanjem u kome se nalazi Klisura i opasnostima koje se kriju iza realizacije jednog ovakvog projekta na šta od njegovog obelodanjivanja ukazuju stručna javnost i ekološki aktivisti, a na šta republička i lokalna vlast ne obraćaju pažnju.
Tekst je deo projekta „Ovčarsko-kablarska klisura zaštićeno prirodno dobro ili izvor korupcije“.
Projekat se realizuje je u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora.
_______________________________________________________