Мушкарци живе краће и ризичније
Иако се у Србији сваке године роди 3.000 дечака више него девојчица, подаци Републичког завода за статистику говоре да у Србији има чак 180.000 жена више него мушкараца. Ако бисмо анализирали узроке ове парадоксалне виталне статистике, могли бисмо претпоставити да мајка природа има маћехински однос према власницима Адамове јабучице. Они живе краће, чешће оболевају, чешће дижу руку на себе, више конзумирају алкохол и психоактивне супстанце, због чега су и чешће виновници насиља и саобраћајних несрећа. Када се томе дода да мушкарци раде теже и опасније послове и ређе иду код лекара, не треба да чуди да они живе чак пет година краће од жена.
Мушкарци су у бројчаној „предности” до 39. године, а онда њихов број почиње да опада. Бројке, наиме, говоре да педесетогодишњих жена има хиљаду више него мушкараца, у шездесетој години жена је око 4.000 више, у седамдесетој чак десет хиљада више, а осамдесетогодишњакиње су у бројчаној предности од 9.000 у односу на своје вршњаке. С друге стране, наука је доказала да брак представља најбољу „полису животног осигурања” за припаднике јачег пола. Добра вест је да најдуже живе они мушкарци који носе бурму, а лоша да сваки трећи припадник јачег пола у Србији (још) није отишао пред матичара.
Просечан мушкарац у Србији стаје на луди камен у 34. години, отац постаје неколико месеци након одласка код матичара, а на бригу о наследнику – чување, храњење, облачење, подучавање и игру дневно „потроши” један сат и 33 минута. Храном се бави 16 минута дневно, а прањем судова цела три минута. За одржавање домаћинства, према сопственом признању, дневно утроши 29 минута, а кућни љубимци и баштованство окупирају његову пажњу два сата дневно.
Мушкарци су дупло чешће жртве насилних смрти – у 2019. години чак 2.014 мушкараца било је жртва убиства, самоубиства и несрећних случаја у поређењу са 819 жена. И у саобраћајним несрећама четири пута чешће страдају мушкарци. Статистика сведочи да су у тој години погинула 404 мушкарца у поређењу са 130 жена, а повређено 12.525 мушкараца и 7.881 жена.
Они се и неупоредиво чешће налазе пред лицем правде – за кривична дела против живота и тела у 2019. години осуђено је 94 жена и 1.309 мушкараца, за кривична дела против брака и породице (запуштање и злостављање малолетника, насиље у породици, недавање издржавања) осуђене су 472 жене и 3.701 мушкарац, а за кривична дела против имовине осуђене су 892 жена и 6.985 мушкараца. Починиоци насиља у породици су у 90 одсто случајева мушкарци – за ово кривично дело осуђен је 4.561 мушкарац и 462 жене.
Zasto zene zive duze od muskaraca?
Zato sto nemaju zenu!