Na kalendaru koji promoviše Čačak NEMA NIŠTA IZ ČAČKA
Na promotivnom materijalu Turističke organizacije Čačka (TOČ) za 2016. godinu nema nijedne znamenitosti grada ili područja koje ova ustanova treba da promoviše.
Na zidnom kalendaru koji je deljen kao promo-materijal mogu se videti pejzaži Zlatibora, kanjona Uvca, Drine, ali nema baš nijednog koji bi oslikavao lepotu čačanskog kraja. S druge strane, na stonom kalendaru nešto manjeg formata predstavljeno je 12 srpskih mananstira, među kojima nije zastupljen nijedan iz srpske Svete Gore, jedne od najprepoznatljivijih turističkih znamenitosti grada na Moravi. U Ovčarsko-kablarskoj klisuri, koja je poznata kao srpska Sveta gora, smešteno je deset manastira i dva sveta mesta. Na Kablaru se nalaze Blagoveštenje, Savinje, Nikolje, Uspenje, Jovanje i Ilinje, a na Ovčaru su Preobraženje, Vaznesenje, Vavedelje, manastir Svete Trojice, Sretenje i Kađenica.
Direktor TOČ Dragomir Savić navodi da se ne radi o zvaničnom kalendaru ustanove, već o šablonskom promo-materijalu na koji je doštampan njen logo.
– Radi se kalendarima koje smo kupili na tržištu jer je to bila najjeftinija varijanta. Možda jeste malo nelogično, ali autorski štampani materijal je znatno skuplji, a mi nismo imali novac za to. U svakom slučaju, reč je o veoma maloj seriji – navodi Savić.
Osim ove vrste nelogičnosti, na jednoj od brošura Turističke organizacije pojavila se gruba materijalna greška. Pećina Kađenica, koja se nalazi na desnoj obali Morave, u ovom materijalu završila je na Kablaru, iako je taj podatak vrlo lako naći čak i na internetu.
Dragomir Savić priznaje grešku.
– Smatram da je značaj te brošure mnogo veći od tog sitnog propusta. Za naš izdavački rad dobili smo brojne nagrade u prošloj godini – naglašava on.
V. Nikitović, Blic
Boze,boze ko vise postavlja ove smesne direktore npr.kao sto je Savic,da se brukamo i na kraju jos nalazi izgovor kako hoce da ustedi.Nadamo se da CE posle izbora napokon doci neki novi i sposobni koji CE povesti ovaj grad napred,a ne kao ovi do sad da da idu samo unazad
Glavno da su oni sto su ovo potpisali dobili 30% na platu.
Pa zar im onaj poljoprivredni tehničar nije zadužen da fotografiše. Gde su te silne fotografije?
Mogli ste da uzmete kalendar sa motivima New Yorka, pa da promovisete Cacak. Kakvi buzdovani.
Sitni propust gospođe koja prodaje marame na sajmu u Berlinu. Kađenica nije na Kablaru. Povedi direktore tvoj menadžment u obilazak klisure da ne lupetaju više.
Imali ste vrh svadbarskog fotografa u opstini da uslika za kalendar
sta reci a ne zaplakati
Bravo za komentar pulsara,tu bruku od organizacije ugasiti jedino je problem gde zaposliti ovakve direktore kao sto je Savic i pojedine devojke(svalerke)
Nije to ništa čudno, pa u Čačku je sve fotografske poslove za Muzej i druge institucije kulture dobijao neki fotograf iz Gornjeg Milanovca, kao da u Čačku nema ko da fotografiše. I za svaku fotografiju bi po 5 puta dolazio u Čačak i naplaćivao, neki put počne da pada kiša, nekad ima mnogo parkiranih automobila…
Problem je što TOC nije spremna da plati autorska prava na fotografije, jer tako razmišljaju i političari koji su postavili sve te ljude u TOC (raspitajte se kod političkih stranaka kome su platili za fotografije na kalendarima).
A gde smo, vidi se po tome što nemate normalne fotografije grada kad ukucate Čačak na Google.
Hm. Taj „neki fotograf” iz Gornjeg Milanovca se zove Saša Savović. Kada se izgovori njegovo ime treba da se ustane i blago nakloni. To će potvrditi svaki stvarni poznavalac fotografije, a pogotovo oni iz njegove struke.
To što su fotografije tih samoukih svadbarskih fotografa sa oskudnim talentom „vlažne” usled kiše, ili su kadrovi prepuni parkiranih automobila, govori o njima samima, a posebno o njihovom talentu. Tek je njihovo znanje diskutabilno!
Međutim, taj „neki fotograf” iz Gornjeg Milanovca zna danima da čeka i vreba kadar, kao što snajperista vreba čas. Zna toliko da bude posvećen trenutku, poput Vinsenta van Goga koji se onesvešćivao od sunčanice dok je tražio boju treptaja vrelog vazduha u ustalasalim žitnim poljima pod južnim suncem u San Remu.
Fotografi tog kalibra postavljaju standarde i društvo to treba da plati. Ovi drugi, svadbarski, čekaju da dođe kupus pa da počnu da prodaju slike pre nego što se svatovi podnapiju.