Na suđenju za pogibiju radnika u fabrici u Lučanima potvrđeno da su kršeni propisi
Tokom nastavka suđenja u Osnovnom sudu u Ivanjici za tragediju u lučanskoj vojnoj fabrici „Milan Blagojević“ u kojoj su 14. jula 2017. godine, poginula dvojica radnika, saslušani su Zoran Jarić, nekadašnji član Nadzornog odbora tog preduzeća i Miloš Vukadinović, sudski veštak.
Za smrt Milomira Milivojevića (25) i Milojka Ignjatovića (55), nakon eksplozije baruta, okrivljeni su rukovodioci te fabrike i njima se sudi od 3. oktobra 2019. godine.
Protiv Radoša Milovanovića (78), direktora fabrike u vreme nesreće, nakon što je preminuo krajem aprila ove godine postupak je obustavljen i nastavljen protiv Vladimira Lončarevića, rukovodioca pogona Raketna goriva, u kome se dogodila tragedija i Toma Stojića, rukovodioca sektora Bezbednost i zaštita na radu.
Zoran Jarić penzionisani pukovnik Vojske Srbije, koji je u vreme tragedije bio član nadzonog odbora lučanske fabrike, svedočio je o tome da je, posle nesreće, naredio da se formira interna komisija, čiji je bio predsenik, te da je komisiju formiralo i Ministarstvo odbrane s ciljem da se utvrde uzroci te nesreće.
Komisija Ministarstva odbrane, čiji je takođe bio član, proveravajući sporovođenje mera zaštite i bezbednosti na radu, kazao je, navela je primedbe o neusklađenosti fabričkih dokumenata sa višim važećim propisima i da je naložila mere i rokove da se to otkloni.
Komisija se, dodao je, u svim izveštaju, nije izjašnjavala o tome u kojoj meri je ta neusklađenost doprinela da se dogodi nesreća, ali da ta neusklađenost nije doprinela da se ona desi.
On je kazao da je do nesreće došlo „usled mehaničkog udara bureta“ koje je služilo za transport baruta.
Ocenivši da se nije dogodila eksplozija jer, kako je naveo, barut ne eksplodira, nego gori, te da u slučaju eksplozije ništa ne bi ostalo od elektrokolica, kojim su se transportovali kartonski burići sa barutom.
Jarić je nabrajao velika ulaganja poslovodstva u zaštitu i bezbednost na radu i ocenio da se profit nije ostvarivao na štetu radnika i njihove bezbednosti, na koju su, tokom ranijih suđenja, ukazivali pojedini svedoci.
Takođe, tvrdio je da je, kobnog dana, funkcionisao automatski protivpožarni sistem i da je u njemu bilo vode, što su neki od ranijih svedoka negirali, da je u priručnom magacinu bilo oko 450 kilograma baruta, koliko je bilo dozvoljeno, a ne više od dve tone kako su to navodili raniji svedoci.
Tek posle nesreće, kazao je, saznao je da objekat u kome se sve to dogodilo nije imao lokacijsku i upotrebnu dozvolu i atestnu dokumentaciju, ali ga je poslovodstvo obavestilo o tome da je pokrenulo rocedure za njihovo pribavljanje.
Nakon što je kazao da ne zna odgovore na neka od postavljenih pitanja, njegovo svedočenje su osporavali članovi porodice poginulog Milomira Milivojevića.
Miovan Milivojević, otac poginulg radnika, rekao je da je Jarić jednom mesečno dolazio u fabriku i četiri puta kvartalno, a da na bitna pitanja nema odgovore.
– Ne može da svedoči čovek koji je mogao nešto da spreči i koji je bio u fabričkom rukovodstvu – kazao je otac poginulog radnika.
Veštak Miloš Vukadinović iz Nacionalnog kriminalističko-tehničkog centra MUP-a Srbije, kazao je da mu je Okružno tužilaštvo u Čačaku naložilo da utvrdi uzrok i mesto požara, ali ne i da ocenjuje to da li su se u fabrici sprovodile mere zaštite od požara.
On je rekao da se kobnog dana desila „gasna eskplozija“, da postoje tragovi na asfaltu o curenju sumporne kiseline iz baterija na elekotkolicima, da je najverovatnije usledilo paljenje zapaljive smese pored elektorkolica i da se požar proširio.
Njegov stav o tome da je curenje kiseline izazvalo požar, osporili su članovi porodice poginulog radnika.
Naredno suđenje je zakazano za 8. novembar, kada bi trebalo da se sasluša još jedan sudski veštak.
Milivojević: Neću odustati od borbe za pravdu
– Mislim da sam mojim borbom mnogima pomogao, ali kada oni to budu shvatili biće kasno. Niko me od njih nije podržao. Proglasili su me za protivnika fabrike i Lučana. Kao da smo moj pokojni sin i ja ratni zločinci. Ali, neću stati da se borim, iako smo supruga i ja izgubili zdravlje, a maltretiramo i našu kćerku. Možda mi ništa ne možemo dobiti i ne možemo vratiti našeg sina, ali verujem u to da ću dokazati da je izgubio život na pravdi Boga – poručio je nakon ročišta Milovan Milivojević, koji godinama insistira na tome da se lučanska tragedija rasvetli do detalja.
Nenad Kovačević
_______________________________________________________________
Ovaj Jaric treba da bude na optuznici a on svedok.
Koliko su Jarić i ostali članovi upravnog odbora dobili novca od pokojnog direktora samo oni znaju. Nadam se da će neka buduća vlast procesuirati sve one, počev od lokalnih biznismena pa do vrha države, koji su se obogatili na znoju radnika.
Kako gospodin Juric moze da svedoci, odnosno da prica istinu i samo istinu, da je u magacinu bilo 450kg otpadnog baruta kada ni taj a ni par predhodnih dana nije bio u magacinu i mogao se uveriti u kolicinu baruta u istom. Kao svedok ne moze prepricavati price drugih ucesnika u procesu. Biti svedok je privilegija koja te obavezuje da pomognes sudu da dodje do istine. Ili ovo vise ne vazi u Srbiji?
Da se razumemo,Stojić i Lončarević nisu imali neki veliki izbor. Morali su raditi kako Radoš kaže ili bi ostali bez posla. Ne kažem da nema njihove odgovornosti, ali mi je jasno da su svi rukovodioci bez pogovora izvršavali direktoreva naređenja. Radnike niko ništa nije ni pitao, njihovo je bilo da ćute i rade.Poltroni i ulizice su nagrađivani i to vam je tako. Žao mi je svih nastradalih kao i mobingovanih radnika.
Nisam imala pre a ni sada poverenje u taj sud,iako je glavni krivac umro.
Svi snose neku vrstu odgovornosti. Kao prvo vlast pritiska ovakve fabrike da se što više proizvodi da bi se postigli sto bolji rezultati. Šefovi moraju da slušaju isto kao i radnici. Evo neka se raspita branilac oštećenih da li je bilo drugačije u vreme dok je DS bio na vlasti a čiji je on bio član. Sve je isto, kad se ima posla krši se dosta procedura. Ako bi MilanBlagojević radio po svim pravilima i propisima kapacitet bi bio 20% od onoga što se proizvede. To bi imalo posla za 300-400 radnika max a ne za hiljadu i više. Treba naći neki disbalans kapaciteta i poštovanja propisa!
Ima istine u komentaru Mirka.Drzava želi što veću proizvodnju a da bi povećao kapacitet treba da izgradiš veći kapacitet,znači da napraviš objekte i ugradiš proizvodne mašine a da bi ispoštovao sve procedure i dobio neophodne dozvole od te iste države kod nas ti treba večnost.
Ne verujte tom sudu,prumera na pretek!
Navedite neki od tih primera, zaista ne znam nijedan? Jednom prilikom sam imao iskustvo sa tim sudom i bilo je maksimalno pozitivno. Koliko znam, u tom sudu radi deset sudija i ako ste imali neko loše iskustvo nije korektno da svakodnevnim pisanjem istih komentara blatite sve ljude koji tamo rade.
Puno ljudi ima posla sa sudom,neki hvale,neki kude,svaka čast svim poštenim u svakoj instituciji,naravno pričam u ime svoje,nezavisno od natpisa drugih o sudu iz Ivanjice,nama je nekadašnja sudija iz Ivanjice napravila pakao od života,za sva vremena,mogla bi ona da izađe javno medijski sa nama i da odgovori na mnoge prozivke o njenom radu (krivičnim delima) i tako spere ljagu sa svojih čestititih kolega,pravda i istina nemaju alternativu !
Ne verujte tom sudu,primera na pretek