Nastavljen rad na izradi nacrta Zakona o unutrašnjim poslovima
У просторијама Криминалистичко-полицијског Универзитета у Земуну одржан састанак представника организација цивилног друштва, полицијских синдиката и друге заинтересоване јавности са представницима Министарства унутрашњих послова, на тему Процене утицаја обраде биометријских података системом видео надзора, на права и слободе грађана, у контексту Нацрта Закона о унутрашњим пословима. То је био седми састанак о наведеном Нацрту који је у септембру прошле године, након реакције јавности, повучен из процедуре.
Расправа је вођена на основу допуњеног радног текста Нацрта Процене утицаја обраде биометријских података системом видео надзора, на права и слободе грађана, у контексту Нацрта Закона о унутрашњим пословима; који је садржао коментаре и сугестије, достављене након састанка одржаног 13.05.2022. године.
И на овом састанку учествовала је Панчевачка организација цивилног друштва Институт за истраживање корупције Кареја. Њен представник Синиша Јанковић поновио је предлог који је раније достављен у писаној форми. Реч је о смањењу на минималну меру ризика у вези са применом биометријског надзора. То би се могло постићи и уколико се обрада биометријских података дефинише као једна од посебних доказних радњи које регулише Законик о кривичном поступку. Као и у примени осталих посебних доказних радњи, одлуку о примени спорног биометријског надзора не би самостално доносили полицијски службеници, већ на њихов предлог тужилаштво.
Да би наведени предлог био што разумљивији и најширој јавности, наводен је пример „тајног надзора комуникација“, тзв. „прислушкивање“ који је једна од посебних доказних радњи, које полицијски службеници не могу да спроводе по сопственој одлуци, већ само уколико то одобри надлежно тужилаштво.
На састанку је такође саопштено да се у МУП-у ради ревизија Нацрта Закона о унутрашњим пословима. Након што се утврди коначан текст биће, као и прошле године, одржана јавна расправа и дебате у Београду, Новом Саду и Нишу или Крагујевцу. Текст ревидираног Нацрта Закона о унутрашњим пословима биће доступан у електронском облику.
________________________________________________________________